Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niezłożenie NIP-3 w terminie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.09.2012

Na początku 2011 r. wyjechałam wraz z mężem do pracy za granicę. Kilka miesięcy później zostaliśmy wymeldowani na własny wniosek z powodu stałego przebywania za granicą. Problem w tym, że nie złożyliśmy NIP-3 w terminie. Po prostu nie wiedzieliśmy, że trzeba złożyć taki formularz. Co robić?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawdą jest, iż winni Państwo złożyć NIP-3. Niezłożenie NIP-3 w terminie stanowi wykroczenie, bowiem zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym każdy podatnik, który wbrew obowiązkowi:

 

  1. nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne,
  2. dokonuje zgłoszenia więcej niż jeden raz,
  3. nie podaje numeru identyfikacji podatkowej lub podaje numer nieprawdziwy

    – podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

 

Jednak art. 51 § 1 wyżej wymienionego kodeksu stanowi, iż karalność wykroczenia skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok.

 

Jeżeli w okresie ww. roku wszczęto postępowanie przeciwko sprawcy, karalność popełnionego przez niego wykroczenia skarbowego ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu.

 

W obecnej sytuacji okres karalności – jeśli nie zostało wszczęte postępowanie – upłynął. Jednak niezależnie od tego należy złożyć druk aktualizacyjny. Gdy wykroczenie jest nadal karalne, składa się taki druk wraz z czynnym żalem, co również wyłącza karalność, o ile warunki dla skutecznego czynnego żalu są zachowane.

 

O czynnym żalu dowie się Pani więcej tutaj:

http://www.eporady24.pl/czynny_zal,artykuly,15,93,569.html.

 

Problematyczne jest w przedstawionej sytuacji to, czy winni Państwo złożyć formularz NIP-3, bowiem taki obowiązywał w ubiegłym roku, czy obecnie obowiązujący ZAP-3. Zdania są podzielone w tym zakresie.

 

Moim zdaniem, w Państwa przypadku zarówno jeden, jak i drugi winien zostać uznany za prawidłowy. Jest to problem o tyle, że w formularzu NIP-3 jest pole, w którym można wpisać datę zmiany miejsca zamieszkania, natomiast w formularzu ZAP-3 nie ma takiego pola, a niejasne jest, jak taką sytuację rozwiązać. W praktyce do ZAP-3 dołącza się pismo, w którym wskazuje się historyczną datę zmiany miejsca zamieszkania – są jednak co do tego wątpliwości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + VI =

»Podobne materiały

Czy można uniknąć kary za nieuaktualnienie danych w urzędzie skarbowym?

Od dwóch lat mieszkam i pracuję w Warszawie. Do lipca 2008 r. byłam zameldowana w miejscowości podstołecznej. Od lipca 2008 r. jestem już zameldowana w stolicy. W marcu 2009 r. wymieniłam dowód osobisty, w którym mam już nowy adres zamieszkania (zameldowania). Jednakże w wyniku przeoczenia nie zmien

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »