Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niezgodność opisu mieszkania ze stanem faktycznym a rozwiązanie umowy najmu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 29.06.2020

Córka wynajęła mieszkanie na czas określony (10 miesięcy), w umowie najmu nie ma zapisu o możliwości wypowiedzenia umowy przez którąkolwiek ze stron. Wynajmujący poinformował nas, że w mieszkaniu nie ma grzejników, ale biegną rury ciepłownicze i one w zupełności ogrzewają mieszkanie w okresie grzewczym. W ogłoszeniu była informacja, że mieszkanie jest bardzo CIEPŁE. Rzeczywistość na razie pokazuje co innego i nie jest to zgodne ze stanem faktycznym. Czy w takiej sytuacji (niezgodność stanu mieszkania z wcześniejszą informacją) jest możliwość wypowiedzenia umowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niezgodność opisu mieszkania ze stanem faktycznym a rozwiązanie umowy najmu

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Ustalenie niezgodności stanu mieszkania – okres grzewczy

W pierwszej kolejności pozwolę sobie wskazać na jedną istotną kwestię, mianowicie należałoby ustalić, czy aktualnie już występuje sezon grzewczy, czy też nie. Wskazuje Pan bowiem na możliwość ogrzania lokalu za pomocą rur ciepłowniczych w sezonie grzewczym. Każdy, kto zamieszkuje w nieruchomości składającej się z wielu odrębnych nieruchomości lokalowych, wie, że początki sezonu grzewczego, mimo iż teoretycznie CO jest włączone, nie pozwalają na ogrzanie mieszkania do stopnia, który pozwalałby komfortowo w nim przebywać. Obawiam się zatem, że Państwa zastrzeżenia mają charakter przedwczesny, bowiem, jak pokazuje życie, w chwili obecnej CO nie działa nawet na 30%, gdyż temperatura w dzień i w nocy nie wymaga, by piece działały na 100%. Skutkiem powyższego jest, że lokale znajdujące się na wyższych kondygnacjach odczuwają ciepło w niewielkim stopniu. Tym samym w mojej ocenie, by możliwe było powoływanie się na błąd, należy jeszcze odczekać, bowiem sezon grzewczy jeszcze nie ruszył na 100%, co powoduje, że rury ciepłownicze są delikatnie ciepłe (na pewno nie dając ciepła na zewnątrz). 

Informacja dla właściciela o niezgodności z wcześniejszą informacją

Aktualnie, w mojej ocenie, należałoby wystosować do wynajmującego pismo, iż dotychczasowe jego zapewnienia się nie sprawdzają, a co za tym idzie, lokal wbrew temu, co było napisane w ogłoszeniu, nie jest lokalem ciepłym. Takie pismo pozwoli także przygotować grunt na przyszłość, by ewentualnie uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli z powodu istotnego błędu. 

 

Zgodnie z art. 84 K.c. w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - dwa =

»Podobne materiały

Najem krótkoterminowy

Mam mieszkanie, które chciałabym wynajmować turystom krótkoterminowo. Prowadzę działalność gospodarczą niezwiązaną z turystyką. Czy mogę dopisać najem do swojego wpisu do ewidencji? Czy odpowiedni jest PKD 55.20.Z? Czy powinnam rozliczać się na zasadach ogólnych (tak słyszałam)? Czy mogę odliczać od

 

Sprzedaż lokalu użytkowego z najemcą

Miesiąc temu podpisałem umowę najmu na lokal użytkowy (jako osoba prawna), z dniem przekazania mi lokalu od 1 kwietnia 2011 r. Dziś (29 marca) właściciel lokalu poinformował mnie, iż lokal w ciągu 3 miesięcy sprzeda innemu właścicielowi i ten prawdopodobnie nie będzie chciał kontynuować ze mną

 

Wygaśnięcie umowy najmu lokalu użytkowego a brak nowej umowy

Upłynął niedawno 3-letni okres najmu lokalu użytkowego, który wynajmuję od gminy, ale nie została podpisana nowa umowa najmu z powodu obiekcji co do wysokości wymaganej kaucji. Czynsz płacimy więc według starej umowy na podstawie otrzymywanych faktur VAT (w umowie nie było zapisu o żadnej wyższej st

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »