.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Niezaszczepieni pracownicy przeciw COVID-19 w DPS - możliwość zwolnienia lub przeniesienia na inne stanowisko pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 02.01.2022 • Zaktualizowane: 02.01.2022

Pracuję w Domu Pomocy Społecznej, w którym odbyło się szczepienie na Covid-19. Niecały personel się zaszczepił i dlatego od kilku dni główna specjalistka od spraw medycznych straszy personel zwolnieniem z pracy albo przeniesieniem na inne stanowisko. Dzisiaj ustnie nakazała personelowi, który jest niezaszczepiony, nałożyć pomarańczowe kombinezony i tak pełnić 12-godzinny dyżur. Czy rzeczywiście przy odmowie szczepienia może nas przenieść na inne stanowisko? Czy zmuszanie personelu niezaszczepionego do noszenia kombinezonów jest zgodne z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niezaszczepieni pracownicy przeciw COVID-19 w DPS - możliwość zwolnienia lub przeniesienia na inne stanowisko pracy

Prewencja pracodawcy z zakresie zapobiegania i zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych

Pracodawca nie może wymagać od pracowników zaszczepienia się na COVID-19, bo nie ma przepisu, który by go do tego uprawniał*. Zgodnie z art. 222(1) § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) – w razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

 

Zgodnie z art. 20 ustawy z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – pracodawca może w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych wśród pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych przeprowadzić zalecane szczepienia ochronne wymagane przy wykonywaniu określonych czynności zawodowych. Katalog wymaganych szczepień i rodzaj czynności zawodowych określa z kolei załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 3 stycznia 2012 r., wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w ww. przepisie. Wśród tego wykazu nie ma szczepionki przeciwko COVID-19. Nie odnosi się on także do żadnego wykazu czynności zawodowych, dla których wirus SARS-CoV-2 byłyby biologicznym czynnikiem chorobotwórczym.

 

Obostrzenia dla pracowników niezaszczepionych

Przepis Kodeksu pracy nie daje automatycznej podstawy dla pracodawcy, aby zobowiązać pracownika do szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. Natomiast nakazuje pracodawcy ocenę stopnia narażenia na czynniki biologiczne w zakładzie pracy, odwołując się przy tym m.in. do przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy.

 

Tak więc straszenie zwolnieniem z pracy może zostać uznane za mobbing, natomiast nakaz noszenia kombinezonów, czy nawet przeniesienie na inne stanowisko będzie już usprawiedliwione w świetle przywołanych przepisów.

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl