.
Mamy 13 516 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Niezapłacona akcyza za samochód - jak załatwić sprawę?

Kupiłam auto osobowe w ubiegłym tygodniu. Zgodnie z informacją w ogłoszeniu oraz przedłożonym dokumentem potwierdzającym zapłacenie akcyzy uznałam, że wszystko jest w porządku. Od sprzedającego otrzymałam też umowę zakupu od Niemca, oświadczenie o nabyciu oraz dokumenty samochodu (auto nie było zarejestrowane). Samochód został sprawdzony na stacji diagnostycznej, kupiłam raport historii i wszystko wyglądało dobrze. Do momentu próby rejestracji samochodu. Został on zarejestrowany warunkowo, gdyż pod koniec procedury rejestracyjnej sprawdzono, czy akcyza została zapłacona, a tam brak VIN-u w bazie. Muszę to wyjaśnić. Z osobą sprzedającą nie ma kontaktu (podobno w wyniku innych podobnych działań wyjechała za granicę) i nie chce tego zapłacić. Tyle wstępu.
Ja chcę sprawę załatwić sama i zapłacić akcyzę. Mogę? A jeśli tak, to który punkt w deklaracji AKC-US zaznaczyć w części A.7 – 1 czy 3?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niezapłacona akcyza za samochód - jak załatwić sprawę?

Zapłata akcyzy

Na mocy przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym opłata akcyzy za samochód obciąża podmiot (osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej), która dokonuje nabycia pojazdu.

 

Zgodnie z art. 100 i następnymi ustawy o podatku akcyzowym „podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej:

 

1) która dokonuje czynności:

  • importu samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
  • nabycia wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;

2) która nabyła lub posiada samochód osobowy:

  • niezarejestrowany wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności

oraz

  • sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju, następująca po sprzedaży, jeżeli wcześniej akcyza nie została zapłacona w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony”.

Podmiot nabywający samochód

W sytuacji gdyby to importer zadeklarował już akcyzę w należytej wysokości, to on byłby podatnikiem tego podatku i nie można by było wówczas zastosować wyżej wymienionych przepisów. Nie mogłaby Pani zapłacić tego podatku, a dokonując takiej wpłaty, powstałaby na Pani koncie podatkowym w urzędzie skarbowym nadpłata. Problem w Pani sytuacji pojawia się również z uwagi na to, iż zapewne z dokumentów załączonych do rejestracji auta wynika, kto jest podmiotem, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności.

 

Obawiam się, że urząd skarbowy może chcieć obciążyć tym podatkiem właśnie ten podmiot, który sprzedał Pani auto.

Samodzielna zapłata akcyzy

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę różne interpretacje urzędów skarbowych, złożyłbym deklaracje AKC-US, wyliczył podatek uiścił go i z tak opłaconą deklaracją udał się do rejestracji pojazdu.

 

Zgodnie z art. 100 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym Pani, wypełniając deklarację AKC-US, powinna zaznaczyć w części A.7 pozycję 3 – nabycie lub posiadanie samochodu osobowego, o których mowa w art. 100 ust. 1a pkt 2 ustawy.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII minus zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl