Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niezamknięta działalność w Polsce i praca za granicą a zaległe składki ZUS

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 06.10.2018

W 2008 wyjechałem do pracy za granicę, gdzie pracuję na podstawie umowy o prace do dzisiaj, w okresie od 2012 do 2013 miałem też w Polsce działalność gospodarczą, która powinna być zgłoszona jako zamknięta, jednak sprawę zawaliła moja księgowa i dostałem list od ZUS-u, że zalegam ze składkami od 2013 roku. Nigdy nie zgłaszałem tam, że mam umowę o pracę w Danii, teraz ZUS domaga się ponad 40 tys. zł. Co zrobić? Wiem, że jest przepis, który mówi o tym, że takich składek nie muszę płacić, mając działalność w Polsce, a pracując na umówię o prace w Danii. Czy ZUS przyjmie wyjaśnienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Niezamknięta działalność w Polsce i praca za granicą a zaległe składki ZUS

Oczywiście, że powinien Pan odpowiedzieć na pismo ZUS-u, to nie decyzja, ale zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia należności. Powinien Pan złożyć dowody na okoliczność podlegania pod ubezpieczenie społeczne za granicą. W szczególności zaświadczenia albo umowę o pracę, zeznania podatkowe czy inne przewidziane w prawie Danii potwierdzające podleganie pod ubezpieczenie.

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) osoba prowadząca w Polsce działalność gospodarczą, zatrudniona jednocześnie na umowę o pracę w jednym z państw członkowskich UE, EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) lub w Szwajcarii, zostaje wyłączona  z polskiego systemu ubezpieczeń. Wówczas w Polsce nie ma ona obowiązku opłacania składek ZUS społecznych i zdrowotnych.

 

Wedle przepisów unijnych obywatele wykonujący pracę na terenie jednego z państw członkowskich podlegają przepisom prawa jednego państwa członkowskiego. Zgodnie z tą zasadą pracownik zatrudniony na terenie jednego z krajów członkowskich podlega ustawodawstwu tego kraju, bez względu na to w jakim kraju mieszka. Znaczenia nie ma w tym przypadku również to, czy osoba ta jest zatrudniona w innym kraju, bądź prowadzi w innym państwie działalność gospodarczą.

 

Zgodnie z art. 13 ust. 2 lit. a) Rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 149) pracownik najemny zatrudniony na terytorium jednego państwa członkowskiego podlega ustawodawstwu tego państwa, nawet jeżeli zamieszkuje na terytorium innego państwa członkowskiego lub jeżeli przedsiębiorstwo lub pracodawca, który go zatrudnia ma swoją zarejestrowaną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terytorium innego państwa członkowskiego.

 

W wyroku (sygn. akt II UK 333/12) Sąd Najwyższy stwierdził wyraźnie, iż „osoba podejmująca pracę w innym państwie Unii podlega w zakresie ubezpieczeń społecznych ustawodawstwu tego państwa członkowskiego, w którym wykonywana jest praca najemna”.

 

Proszę więc złożyć wyjaśnienia w ZUS-ie i sprawa powinna być zamknięta. Od strony ZUS-u. Nie wiem jak wygląda kwestia od strony US i rozliczenia podatków, ale tym także należy się zainteresować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - jeden =

»Podobne materiały

Zwolnienie L4 od lekarza psychiatry

Przebywam od tygodnia na zwolnieniu lekarskim od lekarza psychiatry. Na podreperowanie zdrowia psychicznego lekarz zaproponował mi 182 dni zwolnienia, a później przejście na emeryturę (nabędę prawa). Obawiam się kontroli ZUS takiego zwolnienia. Czy orzecznik może podważyć moje L4 i będę musiała wróc

Jak uchronić się przed zwolnieniem mimo stanu po chorobie?

Jestem emerytem wojskowym, który pracuje na pełny etat. Kilka miesięcy temu przeszedłem udar i do chwili obecnej przebywam na L-4. Są małe szanse na powrót do pracy przed upływem „magicznych 182 dni”. Nie ukrywam, że na obecnej pracy mi zależy. Czy istnieje jakiś sposób, by z „auto

Podpisanie oświadczenia o leczeniu psychiatrycznym przy podjęciu pracy

Chciałbym podjąć pracę jako opiekun osoby starszej na terenie Niemiec. W umowie z agencją, która taką pracę oferuje, należy podpisać oświadczenie o leczeniu psychiatrycznym, tj. potwierdzić, że nigdy się nie leczyło na takie schorzenia. Poza tym upoważnia się do czynności przed ZUS-em adwokata z tej
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »