.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niezałatwiona sprawa spadkowa mieszkania po ojcu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 18.03.2018

Mieszkam z moją schorowaną mamą. Ojciec zmarł, mama jest współwłaścicielem mieszkania – własnościowego spółdzielczego. Prawo do lokalu mam też ja i mój brat. Obawiam się o los tego mieszkania, które zajmuję wraz z mamą, ponieważ sprawy spadkowe po tacie nie są załatwione. Czy spółdzielnia może je przejąć? Jak się zabezpieczyć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co istotne, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym. Z uwagi na powyższe nie polega na prawdzie stwierdzenie, że spółdzielnia po śmierci Pani taty zechce mieszkanie przejąć. Nie! W spółdzielni należy jedynie wskazać, kto zamieszkuje w lokalu, i uiszczać opłaty bieżące i inne wynikające ze statutu spółdzielni. Możecie Państwo zrobić postępowanie spadkowe, ale nie musicie.

 

Z tego, co Pan pisze, wynika, że do lokalu prawo ma Pan i brat. Jeżeli wolą Pana jest przejęcie lokalu na wyłączną własność, zasadne jest założenie sprawy o dział spadku. Sądem właściwym będzie sąd miejsca położenia nieruchomości. Uczestnikami postępowania będzie Pan i brat. Musi się Pan jednak liczyć z tym, że brat może domagać się spłaty jego udziału. Innymi słowy jeżeli przykładowo wartość prawa do lokalu szacowana jest na 100 000 zł, to brat może domagać się spłaty w kwocie 50 000 zł. Jeżeli dotychczas czynił Pan nakłady, na lokal także za brata, jak np. w opłata czynszu, wówczas część, która obciążała brata, podlega potraceniu z należności, którą się jemu należy. Bart ma także możliwość oświadczyć, iż nie domaga się spłaty, a prawo do lokalu ma w całości przypaść Panu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »