Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niewykorzystany urlop wypoczynkowego po macierzyńskim

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 25.05.2019

Jestem zatrudniona na cały etat na czas nieokreślony od 2009. Mam prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego od 2012 roku. Od 2013 r. przebywałam na rocznym urlopie macierzyńskim. Potem na urlopie wychowawczym do 2017 (nieprzerwanie). Nie wykorzystałam przez ten czas należnego urlopu wypoczynkowego. Do pracy wróciłam po urlopie wychowawczym, ale ze zmienioną umową z całego etatu na pół etatu, czas nieokreślony. Co w takim razie z niewykorzystanym urlopem? W tej chwili jestem w drugiej ciąży i niedługo chcę iść na L4.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niewykorzystany urlop pozostaje do wykorzystania w całości według wymiaru, do jakiego nabyła Pani prawo. Inną sprawa jest, że prawo do tego urlopu już się przedawniło i pracodawca ma prawo odmówić Pani jego wykorzystania*.

 

Choć z urlopu wypoczynkowego nie można zrezygnować, prawo do jego żądania przedawnia się po 3 latach od dnia, kiedy urlop stał się wymagalny. Oznacza to, że urlop z lat 2012 i 2013 jest już przedawniony i pracodawca może odmówić Pani jego udzielenia – zgodnie z prawem.

 

Jeśli chodzi o urlopy za lata 2014–2017 – były to okresy urlopu wychowawczego, więc należy w celu ustalenia, czy w ogóle przysługuje Pani urlop, odwołać się do przepisów.

 

Zgodnie z art. 1552 ustawy Kodeks pracy „pracownik powracający do pracy po urlopie wychowawczym, trwającym co najmniej jeden miesiąc, który został mu udzielony w poprzednim roku kalendarzowym, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego, w trakcie którego powraca do pracy. Przy ustalaniu wymiaru tego urlopu kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 pełnego wymiaru urlopu. Niepełny miesiąc kalendarzowy pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, analogiczna zasada ma zastosowanie wobec niepełnych dni”.

 

Dlatego w tym wypadku, skoro urlop wychowawczy trwał od 2013 do 2017 r. (daty widzę w załączniku), to ma Pani prawo do urlopu za 6 miesięcy 2013 r. (które to prawo się przedawniło) oraz za pozostałe 6 miesięcy 2017 r. – ale już za pół etatu, bo w takim wymiarze Pani pracuje. Za lata 2014–2016 w ogóle nie ma Pani prawa do urlopu, bo Pani przebywała na urlopie wychowawczym.

 

Słowem – obecnie może Pani dochodzić jedynie bieżącego urlopu w wymiarze 1/2 etatu. Pozostały urlop albo Pani nie przysługuje albo się przedawnił i pracodawca może go udzielić, ale nie musi.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 27.09.2017 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + 0 =

»Podobne materiały

Jak pozbyć się uciążliwego pracownika?

Mój mąż 5 lat temu zatrudnił pracownika na czas nieokreślony. Może trudno w to uwierzyć, ale przez te lata pracownik nie wyrażał zgody na urlop. Nie podpisywał też list płac. W tej chwili postawiliśmy pracownika przed faktem przymusowego wykorzystania urlopu, ale on nadal odmawia. Do tego straszy na

Działalność gospodarcza założona podczas urlopu macierzyńskiego

Czy przebywając na urlopie macierzyńskim, mogę założyć własną działalność gospodarczą? Czy kosztem założenia działalności jest też składka chorobowa wpłacana do ZUS?

Urlop tacierzyński

Jestem w ciąży. Ponieważ pracuję na umowę-zlecenie, nie należy mi się urlop macierzyński. Jednak mój mąż jest zatrudniony na umowę o pracę – czy może iść na urlop tacierzyński zamiast mojego macierzyńskiego?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »