Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niewykorzystany urlop wypoczynkowego po macierzyńskim

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 25.05.2019

Jestem zatrudniona na cały etat na czas nieokreślony od 2009. Mam prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego od 2012 roku. Od 2013 r. przebywałam na rocznym urlopie macierzyńskim. Potem na urlopie wychowawczym do 2017 (nieprzerwanie). Nie wykorzystałam przez ten czas należnego urlopu wypoczynkowego. Do pracy wróciłam po urlopie wychowawczym, ale ze zmienioną umową z całego etatu na pół etatu, czas nieokreślony. Co w takim razie z niewykorzystanym urlopem? W tej chwili jestem w drugiej ciąży i niedługo chcę iść na L4.

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niewykorzystany urlop pozostaje do wykorzystania w całości według wymiaru, do jakiego nabyła Pani prawo. Inną sprawa jest, że prawo do tego urlopu już się przedawniło i pracodawca ma prawo odmówić Pani jego wykorzystania*.

 

Choć z urlopu wypoczynkowego nie można zrezygnować, prawo do jego żądania przedawnia się po 3 latach od dnia, kiedy urlop stał się wymagalny. Oznacza to, że urlop z lat 2012 i 2013 jest już przedawniony i pracodawca może odmówić Pani jego udzielenia – zgodnie z prawem.

 

Jeśli chodzi o urlopy za lata 2014–2017 – były to okresy urlopu wychowawczego, więc należy w celu ustalenia, czy w ogóle przysługuje Pani urlop, odwołać się do przepisów.

 

Zgodnie z art. 1552 ustawy Kodeks pracy „pracownik powracający do pracy po urlopie wychowawczym, trwającym co najmniej jeden miesiąc, który został mu udzielony w poprzednim roku kalendarzowym, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego, w trakcie którego powraca do pracy. Przy ustalaniu wymiaru tego urlopu kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 pełnego wymiaru urlopu. Niepełny miesiąc kalendarzowy pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, analogiczna zasada ma zastosowanie wobec niepełnych dni”.

 

Dlatego w tym wypadku, skoro urlop wychowawczy trwał od 2013 do 2017 r. (daty widzę w załączniku), to ma Pani prawo do urlopu za 6 miesięcy 2013 r. (które to prawo się przedawniło) oraz za pozostałe 6 miesięcy 2017 r. – ale już za pół etatu, bo w takim wymiarze Pani pracuje. Za lata 2014–2016 w ogóle nie ma Pani prawa do urlopu, bo Pani przebywała na urlopie wychowawczym.

 

Słowem – obecnie może Pani dochodzić jedynie bieżącego urlopu w wymiarze 1/2 etatu. Pozostały urlop albo Pani nie przysługuje albo się przedawnił i pracodawca może go udzielić, ale nie musi.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 27.09.2017 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak pozbyć się uciążliwego pracownika?

Mój mąż 5 lat temu zatrudnił pracownika na czas nieokreślony. Może trudno w to uwierzyć, ale przez te lata pracownik nie wyrażał zgody na urlop. Nie podpisywał też list płac. W tej chwili postawiliśmy pracownika przed faktem przymusowego wykorzystania urlopu, ale on nadal odmawia. Do te

Działalność gospodarcza założona podczas urlopu macierzyńskiego

Czy przebywając na urlopie macierzyńskim, mogę założyć własną działalność gospodarczą? Czy kosztem założenia działalności jest też składka chorobowa wpłacana do ZUS?

Urlop tacierzyński

Jestem w ciąży. Ponieważ pracuję na umowę-zlecenie, nie należy mi się urlop macierzyński. Jednak mój mąż jest zatrudniony na umowę o pracę – czy może iść na urlop tacierzyński zamiast mojego macierzyńskiego?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »