Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niewykonanie usługi przez ubezpieczyciela

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 30.11.2015

Kilka dni temu przebiłam oponę, zadzwoniłam do ubezpieczyciela o pomoc w wymianie koła lub odholowanie do najbliższego wulkanizatora. Podałam wszystkie wymagane przez operatora dane i usłyszałam, że oddzwonią, ale to się nie stało. Sama poradziłam sobie ze szkodą. Zgłosiłam reklamację. Ubezpieczyciel stwierdził, że na podstawie faktur może mi zwrócić za usługę wymiany koła lub odholowanie, ale nie za nerwy i cierpienia psychiczne spowodowane niewykonaniem usługi. Czy rzeczywiście?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. Z treści Pani pytania wynika, iż jest Pani stroną umowy ubezpieczenia, na której mocy Pani zobowiązała się do opłacania składki ubezpieczeniowej, a ubezpieczyciel do określonych w treści umowy czynności, w tym m.in. wymiany koła lub odholowania pojazdu do zakładu wulkanizacyjnego. Sytuacja objęta zakresem ubezpieczenia przytrafiła się Pani, jednak ubezpieczyciel nie wypełnił należycie swoich obowiązków. W chwili obecnej zobowiązał się do pokrycia strat wynikających z umowy. Pani wolą jest jednak zadośćuczynienie za stres związany z całą sytuacją.

 

Umowa ubezpieczenia, której jest Pani stroną, jest jednym z rodzajów stosunku zobowiązaniowego uregulowanego w Kodeksie cywilnym. Istotny z punktu widzenia Pani interesu jest art. 471 K.c., zgodnie z którym „dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”.

 

Mając na uwadze treść tego przepisu wątpliwości, tak w literaturze, jak i orzecznictwie, dotyczą zadośćuczynienia za nienależyte wykonania umowy. Należy bowiem podkreślić, iż ubezpieczyciel zobowiązał się do naprawienia szkody poprzez wypłatę odszkodowania. Zadośćuczynienie ma natomiast walor rekompensaty za nerwy i cierpienia psychiczne.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jak podnosi się w literaturze, zadośćuczynienie za krzywdę, związane jest z określonymi w prawie przypadkami i łączone winno być z odpowiedzialnością deliktową. Odpowiedzialność za krzywdę ma więc wyłącznie charakter deliktowy [por. W. Popiołek (w:) Kodeks…, s. 39; Z. Radwański, A. Olejniczak, Zobowiązania…, s. 317; H. Izdebski, M. Małek, Kodeks…, s. 579].

 

Jednocześnie w innym komentarzu przedstawione powyżej stanowisko uznane jest za niesłuszne [zob. K. Zagrobelny (w:) Kodeks…, s. 845] i postuluje się, by w zakres pojęcia szkody w ramach odpowiedzialności kontraktowej włączyć także krzywdę wyrządzoną naruszeniem zobowiązania poprzez analogię do art. 445 K.c. [zob. W. Popiołek (w:) Kodeks…, s. 40].

 

Orzecznictwo także w większości stoi na stanowisku, iż brak jest podstaw do przyznania wierzycielowi zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Pragnę przytoczyć tezę wyrażoną w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 17 grudnia 2004 r., sygn. akt II CK 300/04, zgodnie z którą „w razie gdy roszczenie oparte jest na art. 471 k.c., to w zasadzie brak podstaw dla przyznania wierzycielowi zadośćuczynienia za doznaną krzywdzę niemajątkową. Jeżeli sprzedawca wadliwego aparatu ortopedycznego nie usuwa niezwłocznie jego wadliwości, a kolejne próby jego naprawy nie przywracają temu urządzeniu właściwej jakości, narażając jednocześnie człowieka dotkniętego kalectwem na dodatkowy wysiłek i poważane cierpienia, takie zachowanie sprzedawcy wypełnia znamiona czynu niedozwolonego. Sprzedawca, postępując w ten sposób, nie tylko bowiem nienależycie wykonał swój obowiązek wynikający z umowy, ale jego zachowanie jest sprzeczne z przepisami prawa regulującymi prawa pacjenta oraz z zasadami współżycia społecznego. Za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego można bowiem uznać takie zachowanie, które wbrew oczekiwaniom osoby dotkniętej kalectwem, płacącej za dostarczony jej aparat ortopedyczny, pogarsza jej sytuację i naraża ją na cierpienia fizyczne i niekorzystne przeżycia psychiczne”.

 

Zacytowane powyżej orzeczenie spotkało się zarówno z głosami krytyki, jak też z aprobatą. W innym wyroku Sądu Najwyższego z dnia 9 sierpnia 2005 r., sygn. akt IV CK 69/05, wskazano, iż w niektórych wyjątkowych przypadkach dopuszczalne jest dochodzenie zadośćuczynienia za nienależyte wykonanie umowy.

 

Jak wynika z powyższego, każdy z Państwa ma swoje racje i każdy na poparcie swojego stanowiska jest w stanie wskazać zarówno poglądy literatury, jak i orzecznictwa. Nikt nie da Pani jednak 100% gwarancji wygranej, albowiem wszystko zależy od poglądu przyjętego przez sąd rozpoznający sprawę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Roszczenie poszkodowanego o odsetki mimo zapłaty odszkodowania przez sprawcę

W 2007 r. zostałem skazany przez sąd karny na tzw. celowe wprowadzenie w błąd dla osiągnięcia korzyści majątkowej. Miałem m.in. naprawić szkodę, zapłacić grzywnę i zwrócić koszty sądowe poszkodowanemu, co uczyniłem. Niedawno poszkodowany zwrócił się do mnie o zapłatę odsetek u

Wymiana psującej się ciągle maszyny na nową

Prowadzę działalność gospodarczą. W październiku ubiegłego roku kupiłam maszynę zrywkową do drzewa. Od momentu zakupu wielokrotnie się zepsuła. Trzy razy nastąpiła awaria tego samego systemu. Czy mogę ubiegać się o nowy sprzęt? Czy przysługuje mi odszkodowanie z tytułu postojów?

Jak uzyskać zwrot kosztów sądowych?

Mam pytanie o zwrot kosztów sądowych. Otóż mam sprawę w sądzie grodzkim dotyczącą przejechania na czerwonym świetle (ja twierdzę, że na żółtym). Jeżeli wygram i zostanę uniewinniony, to od kogo mogę uzyskać odszkodowanie za utracony zysk? Odbyło się już 5 rozpraw, na każd
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »