Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niewpłacanie podatku w terminie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.01.2013

Dostałam wezwanie do urzędu skarbowego. Chodzi o czyn z art. 57 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Nie wpłaciłam w terminie podatku od towarów i usług za okres od marca do sierpnia 2012 r. Zaległości są już uregulowane wraz z odsetkami. Nie zapłaciłam w terminie, ponieważ nie miałam pieniędzy. Dlaczego mam być osądzona jak przestępca? Czy US może tak traktować podatnika?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak podaje art. 57 § 1 Kodeksu karnego skarbowego:

 

„Art. 57. § 1. Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.

 

Grzywna, jako kara za wykroczenia skarbowe, jest określona kwotowo i może być – co do zasady – wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

 

Jednak na ogół, ze względu na możliwość nałożenia kary grzywny mandatem karnym, organy skarbowe nakładają grzywnę w tej właśnie postaci; mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

 

Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym, wymierzając karę grzywny lub nakładając ją mandatem karnym, uwzględnia się także stosunki majątkowe i rodzinne sprawcy oraz jego dochody i możliwości zarobkowe.

 

Zatem tak, organ ma prawo starać się ukarać za uporczywe niewpłacanie podatku.

 

Proszę jednak zauważyć, iż art. 57 § 1 nie mówi o karaniu za niewpłacanie podatku w terminie, a o karze za uporczywe niewpłacanie w terminie. Są to dwie, zupełnie różne sytuacje.

 

Podstawą odpowiedzialności jest tu „uporczywość” niewpłacania podatku, czyli taki stan faktyczny, gdy Pani (jako podatnik) miała obiektywną, finansową możliwość wykonania zobowiązania podatkowego, tj. zapłacenia podatku w terminie, lecz nie uczyniła Pani tego, będąc jednocześnie świadomą, że ciążył na Pani taki obowiązek. Niezmiernie istotny jest również fakt, iż wykroczenie uporczywego niewpłacania podatku można popełnić jedynie umyślnie.

 

W doktrynie wskazuje się: „Strona podmiotowa wykroczenia skarbowego określonego w art. 57 § 1 ograniczona jest do umyślności w postaci zamiaru bezpośredniego. Uporczywość bowiem w terminowym wpłacaniu podatku przejawia się przede wszystkim w nastawieniu psychicznym, które powstrzymuje go od spełniania obowiązku podatkowego, mimo posiadanych możliwości jego wypełnienia” (Kurzępa Bolesław, Kotowski Wojciech, Kodeks karny skarbowy. Komentarz, LexisNexis, Warszawa 2007, str. 640).

 

Aby Panią ukarać, sam fakt, że nie wpłaciła Pani w terminie podatku, nie wystarczy – dolegliwością z tego tytułu są odsetki. Karze podlegałaby Pani z omawianego artykułu, gdyby mogła Pani zapłacić podatek, miałaby Pani na to środki, a mimo wszystko nie wpłaciłaby Pani podatku. Jeśli podatek nie został wpłacony, gdyż z określonych (obiektywnych) przyczyn nie mógł zostać zapłacony w terminie (np. brak środków), nie podlega się karze z art. 57 § 1.

 

Reasumując, wykazanie, iż w Pani działaniu nie było umyślności bądź niewpłacenie nie miało charakteru uporczywości, umożliwi uniknięcie kary.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - 0 =

»Podobne materiały

Oskarżenie o uporczywe niepłacenie podatków

Dostałem z sądu wezwanie na rozprawę ze względu na uporczywe niepłacenie podatków. Mój czyn wiąże się z problemami finansowymi firmy, którą prowadzę. Jak powinienem się zachować? Czy dobrze byłoby, gdybym wynajął prawnika? Co mi grozi? Czy mogę pójść do więzienia?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »