Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieuregulowane sprawy spadkowe po dziadkach

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.10.2018

Jakie kroki należy podjąć, jakie pisma należy napisać/uzyskać w przypadku, gdy nie są uregulowane sprawy spadkowe po dziadkach, którzy mieli dwóch, nieżyjących już synów. Pierwszy z nich miał rodzinę; syna, córkę i żonę. Natomiast drugi syn dziadków, był bezdzietnym kawalerem i mieszkał w domu po swych rodzicach. Nieruchomość wraz z przyległymi działkami rolnymi nie posiada księgi wieczystej i prawdopodobnie nie ma planów budowlanych. Jak można dowiedzieć się o możliwych zadłużeniach wujka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieuregulowane sprawy spadkowe po dziadkach

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, kto zmarł pierwszy, tj. dziadkowie czy też ich synowie. Powyższe ma bardzo istotne znaczenie z uwagi na ustalenie, kto po kim dziedziczy. Po drugie o ile dziadkowie zmarli przed swoimi synami, należałoby ustalić, który z synów umarł pierwszy.

 

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

 

Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

 

Nie znając zatem dat śmierci trudno określić, kto po kim i w jakim udziale dziedziczy.

 

Wyraźnie jednak podkreślić należy, iż ustalenie zadłużenia po wujku wcale nie będzie takie łatwe. Niestety, ale nie ma w Polsce jednego rejestru dłużników, do którego wpisywani byliby wszyscy pod kątem posiadanych zobowiązań finansowych. O ile jednak dotychczas do miejsca zamieszkania wujka (dom rodzinny dziadków) nie przychodziły żadne wezwania do zapłaty, można domniemywać, że żadne zadłużenie nie występuje. Jedyne, co spadkobiercy po wujku mogą uczynić, to próbować skierować do każdego banku, instytucji finansowej zapytaniem, czy wujek miał jakiekolwiek zadłużenie względem tegoż banku. Do każdego pisma należałoby dołączyć odpis skrócony aktu zgonu oraz wykazać swoje prawo do spadku. Zanim jednak takie kroki będą podjęte, dokładnie przeszukałbym miejsce zamieszkania wujka celem sprawdzenia wszystkich dokumentów i ustalenia, czy mógł mieć jakiekolwiek zadłużenia, czy też nie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + 7 =

»Podobne materiały

Zakup mieszkania, którego współwłaściciel został uznany za zmarłego

Zamierzam kupić mieszkanie. W księdze wieczystej określono dwóch właścicieli mieszkania – brata i siostrę. Siostra jednak niedawno została uznana sądownie za zmarłą (zaginęła dawno temu). W wyniku tego jej część mieszkania (50%) została podzielona między współwłaściciela i drugiego brata.

 

Czy dziecko z pierwszego małżeństwa dziedziczy po drugim mężu matki?

Moja żona była wcześniej dwukrotnie zamężna. Z pierwszego małżeństwa, które zakończyło się rozwodem, ma syna i córkę. Po kilku latach ponownie wyszła za mąż. Jej drugi mąż zmarł, przepisując na nią cały majątek (dom, meble, etc.) Po kolejnych czterech latach została moją żoną. Od

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »