.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieujawnione dochody z najmu

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 19.09.2013

Dostałam wezwanie do osobistego stawienia się w urzędzie skarbowym w celu przedłożenia umowy najmu. Mam mieszkanie po tacie (stare i zniszczone), które wynajmowałam różnym osobom za niewielką kwotę. Nie miałam żadnej pisemnej umowy z tymi ludźmi, nie ujawniłam też dochodów z najmu w urzędzie skarbowym. Chcę poddać się dobrowolnej karze, ale nie wiem, za jaki okres mogę odpowiadać, jaką kwotę będę musiała zapłacić i jak ją ewentualnie zminimalizować. Proszę o pomoc.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Trudno mi Pani pomóc tak do końca, bo nie wiem, o jakim okresie najmu urząd skarbowy posiada informację i skąd (założyć mogę, że od kogoś życzliwego).

 

Natomiast mogę Pani wytłumaczyć zasady opodatkowania najmu. Otóż zgodnie z prawem każdy dochód z tytułu najmu (nie wiem, ile tzw. odstępnego Pani otrzymywała) podlega opodatkowaniu albo według stawki podatkowej, np. 18% (dochód – koszty i amortyzacja), albo stawką ryczałtową od przychodu wynoszącą 8,5% (300 zł x 8,5%).

 

Jeżeli Pani wybrałaby pierwszy sposób rozliczenia, wówczas co miesiąc odprowadzać musiałaby Pani zaliczkę na podatek dochodowy (PIT-5) w wysokości 18% miesięcznego dochodu bez żadnego zgłoszenia do urzędu skarbowego. W przypadku ryczałtu przed osiągnięciem pierwszego przychodu (pierwszą wpłatą od najemcy) musiałaby Pani zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego, iż zamierza Pani opodatkowywać przychód z najmu ryczałtem (tego Pani oczywiście nie zrobiła, więc nie rozważamy szczegółowo tej opcji).

 

Jeśli miałaby Pani zawartą umowę najmu na 2013 rok, to wówczas teoretycznie miałaby Pani nieodprowadzone jedynie zaliczki, bo podatek musiałaby Pani rozliczyć po zakończeniu roku kalendarzowego.

 

Oczywiście sposobem na zmniejszenie podatku jest niższa wartość tzw. odstępnego.

 

Skoro chce Pani niejako się przyznać do nieujawnienia dochodów z najmu, to proszę wyjaśnić urzędowi skarbowemu, że umowy pisemnej nie było, wskazać, komu Pani mieszkanie wynajęła i za jaką kwotę; pracownicy skarbowi mogą informacje te sprawdzić i naliczą Pani podatek (w wysokości 18% od wspomnianego najmu), którego będzie Pani musiała zapłacić (wraz z odsetkami oczywiście).

 

Co do okresu, za jaki Pani może odpowiadać, to jest to 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy, bo tak przedawniają się zobowiązania podatkowe. Zgodnie bowiem z art. 59 § 1 pkt 9 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek przedawnienia. Przedawnienie jest zatem sposobem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego, tak samo jak zapłata podatku.

 

Wraz z przedawnieniem podatku przedawniają się także odsetki, ale niestety okres przedawnienia jest bardzo długi – w praktyce wynosi 6 lat, gdyż w trakcie roku płacimy tylko zaliczki na podatek dochodowy, a definitywnie podatek ten rozliczamy dopiero w roku następnym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »