Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieuczciwy pośrednik w wynajmie mieszkania

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 24.09.2018

Nieuczciwy pośrednik w wynajmie mieszkania wziął prowizję od obu stron przez manipulacje i zmienianie faktów Żadnego pokwitowania ani umowy dla nikogo nie dał. Do tego wziął, przywłaszczył sobie pieniądze, które najemca płacił, aby pokryć rachunki. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Nieuczciwy pośrednik w wynajmie mieszkania

Jeżeli chodzi o pobranie od Pani i drugiej strony umowy kupna–sprzedaży prowizji, to nie jest to zabronione. Jeżeli pośrednik zawarł umowę pośrednictwa z Panią i drugą stroną, to od każdej strony, zgodnie z umową, ma prawo do wynagrodzenia. Jest to standardowa praktyka na rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, żaden przepis pośrednikowi tego nie zabrania. Ważne jest, czy umowę z każdym z Państwa wykonał, czy też nie.

 

Jeżeli wykonał, ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli uważacie, że jednak nie wykonał i będziecie w stanie to udowodnić przed sądem udowodnić, to taka możliwość jest, z tym tylko, że jeżeli wynagrodzenie Państwo zapłaciliście, obowiązuje reguła określona w art. 411 Kodeksu cywilnego, który mówi, że „nie można żądać zwrotu świadczenia jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej”.

 

W praktyce wówczas, gdy np. pośrednik by Państwa pozwał o wypłatę wynagrodzenia, a następnie skierował sprawę do komornika, macie Państwo szansę na odzyskanie wpłaconych kwot ponieważ działalności w celu uniknięcia przymusu. W innym przypadku niestety płacąc wynagrodzenie w sytuacji, gdy w Państwa ocenie było ono nienależne, działaliście na swoje ryzyko, i nie macie niestety prawa żądać zwrotu tego świadczenia.

 

Jeżeli zaś chodzi o przywłaszczenie przez pośrednika pieniędzy, które płacił najemca, to może Pani skierować powództwo o zapłatę wprost do sądu, z tym tylko, że musi Pani pamiętać, że tego, kto chce uzyskać wyrok zasądzający, obciąża obowiązek udowodnienia, że określone fakty miały miejsce – w tym wypadku, że pośrednik pobrał pieniądze i ich Pani nie przekazał bądź nie zapłacił rachunku. Opłata od pozwu wynosi 5% wartości przedmiotu sporu, czyli kwoty, którą pośrednik „przewłaszczył”. Powództwo należy wytoczyć przed sądem miejscowości, w której ma on swoją siedzibę.

 

Ewentualnie inną możliwością jest skierowanie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przywłaszczenia z art. 284 Kodeksu karnego.

Poniżej zacytuję przepis:

 

„§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

 

Zawiadomienie może Pani wysłać pisemnie na adres prokuratury w miejscowości gdzie działa pośrednik, albo na posterunku policji, tu może Pani także zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa ustnie do protokołu. Policjant powinien spisać je i nadać mu bieg, czyli przesłuchać też pośrednika ewentualnie najemcę, i jeśli stwierdzi rzeczywiście popełnienie przestępstwa, prokurator może skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko pośrednikowi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus 7 =

»Podobne materiały

Pozew o ustalenie stosunku prawnego

Jestem w trakcie rozwodu, sprawa odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Mieszkając w Polsce, zawarliśmy z mężem intercyzę w formie aktu notarialnego, jednak amerykański sąd jej nie uznał. Teraz mąż dochodzi podziału majątku znajdującego się w Polsce. Słyszałam, że mogę wnieść do polskiego sądu pozew o

Odpis protokołu

Przed sądem żona wraz z siostrą zawarły ugodę: żona nie podważa testamentu ich matki (która chorowała psychicznie), ale siostra spłaca żonie połowę majątku. Szwagierka nie wywiązuje się z umowy. Co powinna zrobić żona? Czy postarać się o odpis protokołu z tamtej rozprawy i wystąpić przeciw

Śmierć dłużnika

Mąż zmarł kilka miesięcy temu, miał zawarty układ ratalny z ZUS, który przerwał bieg przedawnienia długów (są z lat 1999 do 2002). Co mam teraz robić po śmierci dłużnika? Płacić składki z opóźnieniem bez kontaktu z ZUS, prosić o nowe warunki, a może liczyć, że nie będę musiała spłacać długu?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »