Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieuczciwy pośrednik w wynajmie mieszkania

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 24.09.2018

Nieuczciwy pośrednik w wynajmie mieszkania wziął prowizję od obu stron przez manipulacje i zmienianie faktów Żadnego pokwitowania ani umowy dla nikogo nie dał. Do tego wziął, przywłaszczył sobie pieniądze, które najemca płacił, aby pokryć rachunki. Co robić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeżeli chodzi o pobranie od Pani i drugiej strony umowy kupna–sprzedaży prowizji, to nie jest to zabronione. Jeżeli pośrednik zawarł umowę pośrednictwa z Panią i drugą stroną, to od każdej strony, zgodnie z umową, ma prawo do wynagrodzenia. Jest to standardowa praktyka na rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, żaden przepis pośrednikowi tego nie zabrania. Ważne jest, czy umowę z każdym z Państwa wykonał, czy też nie.

 

Jeżeli wykonał, ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli uważacie, że jednak nie wykonał i będziecie w stanie to udowodnić przed sądem udowodnić, to taka możliwość jest, z tym tylko, że jeżeli wynagrodzenie Państwo zapłaciliście, obowiązuje reguła określona w art. 411 Kodeksu cywilnego, który mówi, że „nie można żądać zwrotu świadczenia jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej”.

 

W praktyce wówczas, gdy np. pośrednik by Państwa pozwał o wypłatę wynagrodzenia, a następnie skierował sprawę do komornika, macie Państwo szansę na odzyskanie wpłaconych kwot ponieważ działalności w celu uniknięcia przymusu. W innym przypadku niestety płacąc wynagrodzenie w sytuacji, gdy w Państwa ocenie było ono nienależne, działaliście na swoje ryzyko, i nie macie niestety prawa żądać zwrotu tego świadczenia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Nieuczciwy pośrednik w wynajmie mieszkania

 

Jeżeli zaś chodzi o przywłaszczenie przez pośrednika pieniędzy, które płacił najemca, to może Pani skierować powództwo o zapłatę wprost do sądu, z tym tylko, że musi Pani pamiętać, że tego, kto chce uzyskać wyrok zasądzający, obciąża obowiązek udowodnienia, że określone fakty miały miejsce – w tym wypadku, że pośrednik pobrał pieniądze i ich Pani nie przekazał bądź nie zapłacił rachunku. Opłata od pozwu wynosi 5% wartości przedmiotu sporu, czyli kwoty, którą pośrednik „przewłaszczył”. Powództwo należy wytoczyć przed sądem miejscowości, w której ma on swoją siedzibę.

 

Ewentualnie inną możliwością jest skierowanie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przywłaszczenia z art. 284 Kodeksu karnego.

Poniżej zacytuję przepis:

 

„§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

 

Zawiadomienie może Pani wysłać pisemnie na adres prokuratury w miejscowości gdzie działa pośrednik, albo na posterunku policji, tu może Pani także zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa ustnie do protokołu. Policjant powinien spisać je i nadać mu bieg, czyli przesłuchać też pośrednika ewentualnie najemcę, i jeśli stwierdzi rzeczywiście popełnienie przestępstwa, prokurator może skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko pośrednikowi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Pozew o ustalenie stosunku prawnego

Jestem w trakcie rozwodu, sprawa odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Mieszkając w Polsce, zawarliśmy z mężem intercyzę w formie aktu notarialnego, jednak amerykański sąd jej nie uznał. Teraz mąż dochodzi podziału majątku znajdującego się w Polsce. Słyszałam, że mogę wnieść do po

Odpis protokołu

Przed sądem żona wraz z siostrą zawarły ugodę: żona nie podważa testamentu ich matki (która chorowała psychicznie), ale siostra spłaca żonie połowę majątku. Szwagierka nie wywiązuje się z umowy. Co powinna zrobić żona? Czy postarać się o odpis protokołu z tamtej rozprawy i&

Śmierć dłużnika

Mąż zmarł kilka miesięcy temu, miał zawarty układ ratalny z ZUS, który przerwał bieg przedawnienia długów (są z lat 1999 do 2002). Co mam teraz robić po śmierci dłużnika? Płacić składki z opóźnieniem bez kontaktu z ZUS, prosić o nowe warunki, a może liczyć, że nie będę
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »