Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieuczciwy doradca kredytowy

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 06.08.2018

Mam problem z doradcą kredytowym. Ustaliliśmy, że złoży wnioski o kredyt hipoteczny dla mnie do trzech banków, tymczasem wygląda na to, że złożył tylko do jednego – a w nim i tak nie mogę dowiedzieć się, na jakim etapie jest postępowanie. Co mogę zrobić z tym nieuczciwym doradcą kredytowym? Niestety nie mamy żadnej umowy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ukrywam, że brak jakiejkolwiek umowy w doradca kredytowym przy równoczesnym powierzeniu mu swych spraw zapewne w oparciu o udzielone pełnomocnictwo, którego treści jak mniemam także Pan nie posiada – jest dość ryzykownym posunięciem.

 

Oto bowiem taki „doradca” kimkolwiek byłby, może skutecznie działać w Pana sprawie wobec innych podmiotów (banków, parabanków itp.). Niepokojący jest opis stanu aktualnego Pana spraw. Jeżeli bowiem doradca miał rozpoznać rynek poprzez złożenie wniosków do kilku banków, a generalnie tylko w jednym banku jest domniemanie, że zawnioskował o „coś” w Pana sprawie, to oznaczać może, że ten Pan zapragnął wykonać zlecenie „na skróty”. Roztaczając przez klientem wizję wyboru najlepszej oferty – złożył tylko w jednym miejscu dokumenty i tu tylko oczekuję finału. Działanie takie jest tym bardziej zaskakujące, że placówka bankowa, zasłaniając się tajemnicą, odmawia Panu udostępnienia informacji o Pana wniosku. To jakaś paranoja! Taka argumentacja mija się z istotą ochrony danych, bo oznaczałoby, że bank chroni Pana dane przed… Panem?! Wszystko to zwiastuje działania „doradcy” poza standardami obsługi w tej dziedzinie wymaganej. Na pewno bez problemu takiej osobie da się postawić zarzut nienależytej staranności.

 

W takiej sytuacji najprostszym i najbardziej przystającym do standardów cywilnoprawnych byłoby zadziałanie poprzez wezwanie pisemne  „doradcy” do:

 

  1. złożenia wyjaśnień, co i jakim zakresie czyni z używaniem Pana danych osobowych?
  2. odpowiedzi, jakie wymierne działania została wykonane w ramach zleconej sprawy?
  3. udostępnienia treści upoważnienia (pełnomocnictw), w oparciu o które działa.

 

Proszę zakreślić w swym piśmie ścisły termin, np. 7 dni, po którego bezskutecznym upływie wystąpi Pan na drogę prawną egzekwując odpowiedzialność z tytułu nienależytego wykonania zobowiązania z art. 471 i nast. Kodeksu cywilnego oraz z tytułu działania na Pana niekorzyść przy wykorzystaniu Pana danych osobowych i udzielonego pełnomocnictwa. Pismo proszę nadać poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, pozostawiając sobie kopię tegoż pisma.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + VII =

»Podobne materiały

Uszkodzenie przesyłki – reklamacja

Za pośrednictwem firmy X zleciłem odbiór przesyłki. Firma odbierająca przesyłkę to firma Y (znana firma kurierska). Przesyłka, którą ubezpieczyłem na kwotę kilku tysięcy złotych, nie została oklejona odpowiednimi znaczkami (typu „uwaga szkło”), jak prosiłem w zleceniu. Po otwor

 

Reklamacja mebli kuchennych – jak prawidłowo złożyć reklamację?

Kupiłem meble kuchenne „na wymiar”. Po ich zamontowaniu okazało się, że źle zostały pobrane wymiary i są luki między szafkami, blat stołu jest za krótki, są szpary między szafkami – ogólnie jest wiele usterek. Kuchnię zareklamowałem (tylko telefonicznie, nie wysyłałem żadnych pism)

 

Reklamacja telefonu komórkowego – moja reklamacja komórki została odrzucona!

Przedmiotem mojego pytania jest reklamacja telefonu komórkowego. Otóż oddałem telefon Nokia do naprawy, po czym serwis stwierdził: „W dostarczonym urządzeniu stwierdziliśmy uszkodzenie płyty głównej związane z ingerencją cieczy. Informujemy, że zgodnie z powyższym i na podstawie procedur producenta

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »