.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieuczciwa konkurencja na Allegro

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 29.09.2008

Nasza konkurencja wykupiła na Allegro wszystkie wystawione przez nas aukcje. Co możemy zrobić, aby w sposób zgodny z prawem anulować transakcję? Jakich argumentów możemy użyć, na co się powołać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieuczciwa konkurencja na Allegro

Naruszenie Regulaminu Allegro przez nieuczciwą konkurencję

Sytuacja nie jest zbyt jednoznaczna. W istocie doszło jedynie (lub aż) do naruszenia Regulaminu Allegro w pkt 7.5: „Sprzedający i Kupujący powinni nawiązać kontakt nie później niż w terminie siedmiu dni od chwili zakończenia Aukcji”.

 

W zaistniałej sytuacji Kupujący rzeczywiście uchybił temu terminowi. Z drugiej strony można dojść do wniosku, że niemal się w nim zmieścił i uchybienie czasowe jest niewielkie. Wszystko jednak zależy od punktu widzenia i odpowiednim uzasadnieniem powstałych w tej sytuacji strat.

Nieuczciwa konkurencja na Allegro blokuje aukcje przez rezerwację  przedmiotów

Faktycznie – jak Pan pisze – można by domniemywać, iż celem Kupującego było zablokowanie czasowe Pana zleceń, a nie zakup usług. Takie zachowanie narusza zasady uczciwej konkurencji i może stanowić przedmiot postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postaram się Panu przybliżyć, co należałoby (można by) w tej sprawie uczynić:

  1. na płaszczyźnie kontaktów z Allegro,
  2. na płaszczyźnie kontaktów z nieuczciwym kontrahentem,
  3. wobec UOKiK.

 

Ad.1. Skorzystać z ich panelu rozstrzygania sporów, eksponując fakt naruszenia regulaminu w ww. punkcie. Faktycznie – stosownie do intencji i zasad organizatora aukcji – nie można prosić o anulowanie zlecenia, natomiast każdy użytkownik i uczestnik aukcji już przy rejestracji zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Allegro. Dobrze jest także wystąpić pisemnie do Allegro o interpretację „powinności”, o której mowa w złamanym przez Kupującego przepisie Regulaminu Allegro (wyżej cytowany pkt 7.5). Skorzystać należy też z wszelkich możliwości negatywnej oceny Kupującego proponowanych na Allegro.

 

Ad.2. Oficjalnie pisemnie zwrócić się o wyjaśnienia w sprawie zwłoki czasowej. W razie braku rzeczowych wyjaśnień zażądać odszkodowania, ustalając je na postawie spodziewanego dziennego zysku. Zażądać propozycji polubownego rozstrzygnięcia sprawy, przedstawiając jednocześnie swoją propozycję. Poinformować, że brak podjętych mediacji i zadośćuczynienia za całe zajście może spowodować wystąpienie na drogę sądową (ogólne zasady odszkodowawcze z Kodeksu cywilnego) oraz powiadomienie UOKiK o stosowaniu czynów nieuczciwej konkurencji.

 

Ad.3. W razie braku polubownego załatwienia sprawy proszę wystąpić do właściwej miejscowo delegatury UOKiK z zawiadomieniem o popełnieniu przez przedsiębiorcę czynu nieuczciwej konkurencji – blokowanie oferty poprzez wykup całości usług i nierealizowanie zamówienia pozbawiało klientów możliwości skorzystania z niej, eliminując konkurencję z wolnego rynku i narzucając jedynie własną ofertę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl