Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieuczciwa konkurencja - fundusze unijne

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 29.02.2016

Jestem właścicielem firmy świadczącej usługi dostępu do internetu. Działająca w mieście konkurencyjna firma otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych na budowę 150 przyłączy kablowych szerokopasmowego internetu. Aby zrealizować projekt, firma ta musi pozyskać 150 nowych abonentów z obszarów, gdzie moja firma dostarcza internet. Problem polega więc na tym, że tych 150 abonentów musi zostać „wyrwanych” z mojej sieci, aby zasilić sieć konkurencji. Dzięki dotacji druga firma organizuje promocje i ceny, na które ja nie mogę sobie pozwolić. Moim zdaniem środki unijne posłużyły tutaj do zachwiania rynku i docelowo mają wyeliminować z niego moją firmę. Czy przekazywanie unijnych pieniędzy jednej firmie może skutkować niszczeniem innej i czy działania mojej konkurencji są zgodne z prawem? Czy mogę złożyć jakąś skargę – do kogo?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

 

W odpowiedzi na Pana pytanie, wskazuję, że przysługują Panu instrumenty prawne dwojakiego rodzaju.

 

  • po pierwsze – wynikające z prawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji,
  • po drugie – wynikające z prawa finansowego, a konkretnie dotyczącego zasad wykorzystywania dotacji unijnych.

 

Z praktyki: skuteczniejsze wydają się być instrumenty drugie.

 

Przede wszystkim należy rozważyć, czy ceny usług telekomunikacyjnych (zapewnienia dostępu do Internetu) stosowane przez Pana konkurenta nie są cenami dumpingowymi.

 

Dumping bowiem jest zakazany przez ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (ustawa z 16 kwietnia 1993 r.) jako czyn nieuczciwej konkurencji, a każdy ma prawo zakazywać zachowań przez ustawę zabronionych.

 

„Art. 15. 1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku, w szczególności przez:

 

1) sprzedaż towarów lub usług poniżej kosztów ich wytworzenia lub świadczenia albo ich odprzedaż poniżej kosztów zakupu w celu eliminacji innych przedsiębiorców (…)”.

 

(…)

 

Dokonanie oceny, czy zaniżona cena jest nieuczciwa, musi opierać się na kryteriach wyspecyfikowanych w art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy. Przedsiębiorca bowiem ma prawo do adaptacji swoich cen, czyli do dostosowania się bądź do zmieniającej się sytuacji, bądź też do pojawiania się nowego uczestnika na rynku (oczywiście tak długo, jak jest to zgodne z prawem; zob. decyzja Prezesa UOKiK z dnia 21 grudnia 2006 r., nr RWA-45/2006).

 

Jak Pan widzi, orzecznictwo dość liberalnie podchodzi do dumpingu.

 

Druga grupa instrumentów wynika z prawa finansowego.

 

Na samym początku chciałbym podkreślić, iż zajmuję się prowadzeniem spraw dotyczących zwrotu dotacji unijnych i obowiązują tam bardzo rygorystyczne kryteria. Nawet najmniejsze naruszenie warunków dotacji (określonych zarówno w umowie z instytucją wdrażającą, regulaminach jak i przepisach prawnych) daje podstawę do domagania się zwrotu dotacji wraz z odsetkami od dnia jej udzielenia.

 

Sam fakt otrzymania pieniędzy unijnych na prowadzenie działalności gospodarczej nie jest niczym niedozwolonym. Każdy podmiot gospodarczy może ubiegać się o dotacje z Unii na określone cele i po spełnieniu określonych kryteriów pieniądze zostaną mu przyznane, a sam fakt, że wskutek dotacji przedsiębiorstwo, które ją otrzymało, rozwinęło się w takim stopniu, że wyparło konkurencję z rynku, jest normalnym zjawiskiem w warunkach gospodarki wolnorynkowej. Oczywiście ocena, czy coś takiego jest sprawiedliwe, czy nie, wykracza poza granice tej odpowiedzi. W mojej opinii cała instytucja dotacji unijnych jest swoistą redystrybucją dochodu i formą bardzo silnego interwencjonizmu państwowego, której absolutnie nie popieram. Przyznanie każdej dotacji unijnej praktycznie z góry oznacza naruszenie konkurencji. Z drugiej strony trzeba pamiętać o jednym, iż Pan mógłby również wystąpić o dotację. Wreszcie trudno bowiem karać przedsiębiorcę za to, że we właściwy sposób wykorzystuje pieniądze z dotacji i tym sposobem wyprzedza konkurentów, pod warunkiem, że czyni to w sposób zgodny z przepisami.

 

Zupełnie inną kwestią jest to, czy pieniądze z dotacji są wykorzystywane w sposób ściśle określony w warunkach przyznania dotacji, czy też są przeznaczane na zwalczanie konkurencji w nieuczciwy sposób (np. przedsiębiorca otrzymuje pieniądze na zakup nowoczesnych maszyn, a przeznacza je na pokrycie strat wynikających ze sprzedaży produktów poniżej kosztów własnych, aby w ten sposób utrudnić konkurencji dostęp do rynku). (…)

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + 2 =

»Podobne materiały

Przejęcie lokalu i prowadzenie restauracji podobnej do poprzedniej

Przejmuję (umowa najmu) lokal usługowy po poprzednim przedsiębiorcy. Zamierzam prowadzić taką samą działalność – restaurację z szybką obsługą. Poprzednio prowadzono tam działalność na podstawie umowy franczyzy. Chciałbym mieć bardzo podobne logo i nazwę restauracji. Pozostaw

Tajemnica przedsiębiorstwa – czy dochodzi do jej naruszenia?

Jestem właścicielką firmy tworzącej strony internetowe. Rok temu zaczęłam współpracę z klientem z Danii, dla którego robiłam ciekawy serwis internetowy (nowość w Danii, ale w Polsce i na świecie takie portale to norma), skierowany do dość wąskiej grupy odbiorców. Moja fir

Wykorzystanie logo forum a odpowiedzialność administratora forum

Jestem administratorem forum internetowego. Otrzymałam dziś informację, że na terenie pewnego parku ktoś nakleił naklejki z logo naszego forum. Z maila od pracownika parku wynika, że oklejone są różne tablice, kierunkowskazy, a klej zostaje na tablicach. Czy na mnie, jako na osobę, która
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »