Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieterminowo wysłane zestawienia oświadczeń do urzędu celnego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.03.2012

Sprzedaję olej opałowy – co miesiąc sporządzam zestawienia oświadczeń i przesyłam je do urzędu celnego. Po weryfikacji dat wysyłki okazało się, że większość zestawień została wysłana z kilkudniowym opóźnieniem. Czy mogę skorzystać z instytucji czynnego żalu? Jakie konsekwencje mi grożą?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Czynny żal jest w opisanej sytuacji najmniejszym problemem – można oczywiście z niego skorzystać, bowiem nie podlega karze z Kodeksu karnego skarbowego ten, kto po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

 

Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie albo przekazane ustnie do protokołu, lecz – jak podaje art. 16 § 5 Kodeksu karnego skarbowego – „jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:

 

 1) w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;

 

 2) po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony”.

 

Niemniej jednak czynny żal stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym (art. 16 § 2 Kodeksu karnego skarbowego).

 

Sprzedawca oleju opałowego sporządza i przekazuje do właściwego naczelnika urzędu celnego – w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży – miesięczne zestawienie oświadczeń, o których mowa w ustawie o podatku akcyzowym. Oryginały oświadczeń powinny być przechowywane przez sprzedawcę przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały sporządzone, i udostępniane w celu kontroli.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z art. 89 ust. 16 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku niespełnienia warunków określonych w ust. 5-15 tegoż artykułu (więc i w przypadku nieprzekazania zestawienia oświadczeń) stosuje się stawkę akcyzy określoną w art. 89 ust. 4 pkt 1 (wyższą) – 1822 zł/ 1000 litrów, a w przypadku gdy ich gęstość w temperaturze 15°C jest równa lub wyższa od 890 kg/ m3 – 2047 zł/ 1000 kg.

 

Analogicznie wskazuje między innymi Szymon Parulski (Akcyza. Komentarz, LEX 2010):

 

„Dodatkowo art. 89 ust. 16 u.p.a. wskazuje, iż sankcyjna stawka akcyzy ma również zastosowanie w przypadku niespełnienia warunków formalnych związanych z uzyskaniem oświadczenia o przeznaczeniu paliw opałowych, nieprzedłożenia zestawień oświadczeń czy też niedokonanie weryfikacji dowodu tożsamości osoby prywatnej będącej nabywcą paliwa opałowego. W przypadku wystąpienia którejkolwiek z powyższych sytuacji, naczelnik urzędu celnego określając kwotę akcyzy do zapłaty, jest zobowiązany do stosowania jednej z dwóch stawek sankcyjnych. Stosowanie jednej z tych stawek uzależnione jest od właściwości danego paliwa opałowego. I tak, w przypadku paliwa o gęstości niższej niż 890 kg/ m3 zastosowanie znajdzie stawka 1822 zł/ 1000 litrów. W sytuacji paliw opałowych, których gęstość w temperaturze 15°C jest równa lub wyższa od 890 kg/ m3, stawka wyniesie 2047 zł/ 1000 kg”.

 

Niektórzy autorzy uważają, że konsekwencje nie są tak daleko idące, mimo że przepis wprost tak stanowi, jednak trudno będzie przekonać do tego organ podatkowy.

 

Adam Bartosiewicz (Vademecum Doradcy Podatkowego) wskazuje:

 

„Niektóre sądy administracyjne skłonne są uważać, że »art. 89 ust. 16 u.p.a. należy interpretować w ten sposób, że chodzi o takie naruszenie warunków określonych w art. 89 ust. 5-15 u.p.a., iż podatnik dokonał ich sprzedaży bez spełnienia przesłanek wynikających z przepisów o charakterze materialnoprawnym, bez uzyskania oświadczeń, o których mowa w art. 89 ust. 5 i 6 u.p.a., przesądzających o przeznaczeniu oleju na cele ogrzewcze« (wyrok WSA w Olsztynie z dnia 11 maja 2011 r., I SA/Ol 201/11). W związku z tym samo nieprzesłanie zestawień, o których mowa, jeśli odbierane były stosowne oświadczenia, nie powodowałoby zastosowania sankcyjnej (podstawowej) stawki akcyzy dla sprzedawanych olejów”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Import towarów z krajów trzecich a procedury celne i VAT

Wiele osób zajmujących się sprzedażą rzeczy przez internet, sprowadza je również z krajów niebędących członkami UE. Jak w takich sytuacjach wyglądają procedury celne? Często zdarza się również sytuacja, gdy towar, który powinien być oclony, trafia do rąk osoby sprzedającej go na terytorium RP bez cła i opodatkowania. Co należy zrobić, aby taki towar, przykładowo z Hongkongu, został odpowiednio opodatkowany i oclony? Jakie są terminy? Bardzo proszę o szczegółowy opis. Chodzi o towar drobnicowy typu akcesoria łazienkowe, np. mydelniczki. Proszę uwzględnić, że sprowadzający towar prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna wpisana do ewidencji działalności gospodarczej.

Postępowanie celne w sprawie naliczenia zaległej akcyzy za samochód – jak się bronić?

Sprowadziłem z zagranicy Volkswagena Transportera. Z papierów szwedzkich wynikało, że jest to samochód ciężarowy do wożenia towarów. Zrobiłem przegląd na stacji kontroli pojazdów, wykonałem tłumaczenia na język polski. W urzędzie skarbowym i urzędzie celnym nie było żadnych opłat. Teraz, po roku, wzywają mnie do złożenia wyjaśnień – urząd celny prowadzi postępowanie i mówi co innego niż wcześniej. Jak to wygląda w świetle prawa, co mnie czeka i jak się bronić? Nadmieniam, że niedawno samochód został przebudowany (dokupione zostały siedzenia, zdemontowana ściana grodziowa), wykonano dodatkowy przegląd na przebudowę, zarejestrowano samochód jako osobowy. Na wszystko są dokumenty opieczętowane przez wydział komunikacji.

Kontrola celna przesyłek wiezionych przez firmę przewozową

Prowadzę firmę przewozową, dostarczającą przesyłki między Polską a Irlandią. Zdarza się, że klienci wkładają do paczek przedmioty niezgodne z regulaminem (alkohol, zwierzęta), co często wychodzi podczas kontroli celnej. Wtedy grzywna nakładana jest na kierowcę. Jak mogę uniknąć takich sytuacji? Czy mogę obciążać kosztami nadawców oraz stosować grzywny? Mam też problem z paczką z dużą ilością papierosów zatrzymaną na granicy – co powinnam z nią teraz zrobić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »