.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieterminowe wpłaty zaliczek na podatek a czynny żal

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.12.2011

Prowadzę działalność gospodarczą, ale z powodu kłopotów finansowych dokonuję nieterminowych wpłat zaliczek na podatek dochodowy. Ureguluję jednak wszystkie zaległe odsetki od należności, nie chciałbym mieć jednak problemów z urzędem. Czy i kiedy powinienem złożyć tzw. czynny żal? Czy muszę wymieniać w nim wszystkie kwoty i daty? Czy US musi wysłać mi jakieś wezwanie bądź przeprowadzić kontrolę?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu – gdy ponadto uiścił w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.

 

Wyżej wymienione zawiadomienie to tzw. czynny żal. Zgodnie z § 5 art. 16 Kodeksu karnego skarbowego czynny żal jest bezskuteczny, jeżeli został złożony:

 

  1. „w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;
  2. po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony”.

 

By zatem skutecznie skorzystać z czynnego żalu, należy go złożyć najpóźniej razem z rozliczeniem rocznym, im wcześniej, tym lepiej.

 

Dodam też, że moim zdaniem wystarczy ogólne pismo, nie musi Pan podawać dokładnych kwot, dni i odsetek – musi Pan w nim poinformować, że zaległe kwoty zostały już uiszczone. Nie ma tu reguł precyzyjnych, ujawnione mają zostać jedynie „istotne okoliczności tego czynu”.

 

Urząd skarbowy nie jest zobligowany do wysyłania czegokolwiek, nawet upomnienia, ani tym bardziej do przeprowadzania kontroli.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton