Mamy 8752 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieświadome pobranie danych osobowych szefa - zwolnienie dyscyplinarne

Autor: Maciej Podgórski • Opublikowane: 08.04.2018

Jestem pracownikiem jednego z urzędów i na co dzień pracuję na ogromnej bazie danych osobowych. Jedna z aplikacji, z której korzystam w pracy, wyszukuje osoby na podstawie imienia, nazwiska oraz miejscowości. Przez pomyłkę pobrałem dane jednego ze swoich przełożonych. Jego imię i nazwisko jest dość powszechne w Polsce. Wtedy nie zdawałem sobie z tego sprawy. Dopiero po 2 miesiącach przyszedł raport o bezpodstawnym pobraniu danych przełożonego. Jeżeli nie zdawałem sobie sprawy z tego, że pobrane dane należą do szefa, nie skopiowałem ich ani nikomu nie udostępniłem (było to działanie nieświadome), czy mogę zostać zwolniony dyscyplinarnie?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (K.p.) – pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Z powyższego przepisu wynika, że podstawą do rozwiązania stosunku pracy będzie zachowanie spełniające łącznie dwie przesłanki: stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych oraz jest ono zawinione.

 

Punktem wyjścia będzie zbadanie, czy nieuzasadnione pobranie danych osobowych z bazy danych realizuje pierwszą z powyższych przesłanek. Podstawowe obowiązki pracownika są określone zasadniczo w oparciu o art. 100 K.p., który mówi, że pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub z umową o pracę. Obowiązki pracownika powinny wynikać zatem z poleceń pracodawcy albo ze źródeł prawa pracy, określonych w art. 9 K.p.

 

Zgodnie jednak z poglądem utrwalonym w orzecznictwie sądów pracy, dla uznania obowiązków pracownika za podstawowe, nie jest konieczne nazwanie ich podstawowymi. Należą do nich wszystkie obowiązki typowe, z uwagi na cel i naturę danego stosunku pracy, determinowane konkretnymi zadaniami pracownika (wyrok SN z dnia 27.09.1984 sygn. I PRN 130/84). Za ciężkie naruszenie obowiązków, uznaje się z kolei naruszenie cechujące się znacznym stopniem winy. Wina jest zatem decydującym kryterium kwalifikacji naruszenia obowiązków jako ciężkiego (wyrok SN z dnia 12.11.2014r. sygn. I PKN 85/14). Dla takiej kwalifikacji wymagane jest również naruszenie interesów pracodawcy, skutkujące wystąpieniem szkodliwego skutku (wyrok SN z dnia 19.08.1999 sygn. I PKN 188/99). Wina rozumiana jest na gruncie prawa pracy jako wina umyślna jak i nieumyślna, stanowiąca rażące niedbalstwo (wyrok SN z dnia 20.12.2013 sygn. II PKN 81/13). Za rażące niedbalstwo uznaje się całkowite ignorowanie następstw działania, jeżeli rodzaj obowiązków lub zajmowane stanowisko nakazują szczególną przezorność i ostrożność (wyrok SN z dnia 16.07.2013 sygn. II PKN 337/12).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zakaz pobierania danych osobowych musiałby należeć do obowiązków pracowniczych o charakterze podstawowym. Dodatkowo, naruszenie takiego obowiązku musiałoby skutkować naruszeniem interesów pracodawcy (czyli jednostki zatrudniającej), a nie konkretnego pracownika, nawet piastującego funkcje kierownicze. Interes jednostki zatrudniającej mógłby być naruszony w przypadku konieczności naprawienia szkody wywołanej nieuzasadnionym pobraniem danych. Szkoda taka musiałaby jednak realnie powstać i być wywołana przez pobranie danych. Samo pobranie danych z bazy nie powoduje powstania szkody.

 

Jeśli imię i nazwisko osoby, której danej bezzasadnie pobrano, jest bardzo powszechne i wiele osób posiada identyczne podstawowe dane identyfikacyjne, to trudno wymagać nawet od przezornego pracownika dysponującego tylko tak podstawowymi danymi, jak imię, nazwisko i miejsce zamieszkania, aby pobrał dane dokładnie tej osoby, o którą chodziło. Pobranie danych niewłaściwej osoby nie może być uznane nawet za rażące niedbalstwo, gdyż to, czy trafi się na właściwą osobę, zależy tylko od przypadku. W związku z tym trudno uznać takie zachowanie za naruszające podstawowe obowiązki pracownika w sposób ciężki, co w konsekwencji nie uzasadnia rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę z winy pracownika bez wypowiedzenia.

 

Jeśli jednak pracodawca chciałby rozwiązać w ten sposób stosunek pracy, zgodnie z art. 52 § 3 K.p. musiałby wcześniej zwrócić się do organizacji związkowej reprezentującej pracownika lub organizacji, która podjęła się obrony pracownika, o wyrażenie opinii w sprawie zasadności takiego rozwiązania. Organizacja związkowa miałaby 3 dnia na przesłanie pracodawcy opinii zawierającej zastrzeżenia co do takiego rozwiązania. Nie jest to stanowisko wiążące pracodawcę, jednak może być przydatne dla pracownika w razie ewentualnego sporu sądowego.

 

Możliwość rozwiązania stosunku pracy jest dodatkowo ograniczona czasowo, gdyż zgodnie z art. 52 § 2 K.p. – rozwiązanie umowy o pracę w ten sposób nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. W tym przypadku będzie to moment otrzymania raportu o nieuzasadnionym pobrani danych z bazy. Termin ten odnosi się do momentu doręczenia pracownikowi oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy. Przed takim doręczeniem pracodawca musi wystąpić o zaopiniowanie decyzji przez związek zawodowy, a czas na wyrażenie opinii przez związek nie wstrzymuje biegu miesięcznego terminu. Po upływie terminu uprawnienie pracodawcy do rozwiązania stosunku pracy wygasa, co oznacza, że to zachowanie pracownika nie może w przyszłości uzasadniać rozwiązania stosunku pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa odpowiedzialności materialnej

Mam podpisaną umowę odpowiedzialności materialnej z pracownikami, która w określonych sytuacjach upoważnia mnie do dokonywania potrąceń z pensji pracowników. Ile pieniędzy maksymalnie mogę potrącić z wynagrodzenia pracownika? Czy mogę wstrzymać wypłatę całej pensji?

Odpowiedzialność kierowcy za zużycie paliwa

Pracuję jako kierowca autobusu w PKS. Mamy tak zaniżone normy zużycia paliwa, że z trudem się wyrabiamy. Normy zużycia paliwa według fabryki są dużo wyższe. Mam pytanie: czy prezes może tak zmniejszyć normę? Czy są jakieś przepisy, które dają mu takie prawo?

Praca na stacji benzynowej a ciąża

Jestem w drugim miesiącu ciąży. Pracuję na niewielkiej stacji benzynowej na 14-godzinnych zmianach. Pracuję przy komputerze, nie mam przerwy na posiłek ani żadnej innej. Pomieszczenie nie jest klimatyzowane. Zmiana charakteru pracy nie jest możliwa (zbyt mało pracowników). Jakie mam prawa jako kobieta ciężarna? Czy mogę mieć przerwę? Czy praca na stacji benzynowej (zapach benzyny i oleju) jest szkodliwa dla zdrowia mojego lub dziecka?

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »