
Indywidualne Porady Prawne
Niestawienie się do pracy w sobotęAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 09.11.2019 |
Co się stanie, jeśli nie stawię się do pracy w sobotę (odrabiamy jakiś dzień)? Cały tydzień miałem L4, a w piątek urlop na żądanie. Nasz plan pracy obejmuje na ogół dni od poniedziałku do piątku, bez sobót. O pracującej sobocie nikt mnie nie powiadomił. |
![]() Fot. Fotolia |
Jeśli praca w sobotę została przez pracodawcę zlecona, niestawienie się w pracy powodować może zwolnienie dyscyplinarne. Zgodnie z z art. 129 ustawy Kodeks pracy „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”.
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.
Praca w godzinach nadliczbowych jest obowiązkiem pracownika wynikającym z jego podporządkowania poleceniom pracodawcy dotyczącym pracy. Ponieważ podstawą zlecenia tej pracy są szczególne sytuacje lub potrzeby pracodawcy, to zlecenie może obejmować nawet inne czynności niż te, które wynikają z umówionego rodzaju pracy.
Zgodnie z art. 52 pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie między innymi ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Niestawienie się do pracy bez usprawiedliwienia stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.
Jeśli jednak nie wiedział Pan o tym obowiązku – ma Pan usprawiedliwienie.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>