Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niespłacony kredyt bankowy po zmarłym mężu

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 06.04.2019

Mój mąż zmarł 3 tygodnie temu, zostawił niespłacony kredyt bankowy, który został przekazany firmie windykacyjnej. Zgodnie z ugodą do śmierci płacił regularnie raty. Na kilka lat przed śmiercią wszystko przepisał na mnie (żonę); mamy rozdzielność majątkową. Teraz wierzyciel żąda ode mnie i dzieci dalszej spłaty. Chcemy złożyć przed notariuszem oświadczenie o odrzucenie spadku. Syn jest kawalerem i nie ma dzieci, córka, mężatka, mieszka za granicą i też jest bezdzietna. Czy jest szansa na odstąpienie od płacenia? Firma zapowiada sprawę sądową. Chodzi o kwotę około 27 tys. zł.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rzeczywiście odrzucenie spadku to najlepsze rozwiązanie w tym momencie. Skoro mieliście Państwo rozdzielność, to na pewno nie ma możliwości, by wierzyciel uzyskał klauzulę wykonalności na Panią, czyli by to Pani swoim majątkiem odpowiadała za dług zaciągnięty przez męża w trakcie trwania małżeństwa.

 

Zatem w grę wchodzi tylko i wyłącznie dziedziczenie tego długu. Skoro tak, to spokojnie taki spadek można odrzucić. Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Czyli dla Państwa od chwili śmierci męża. Możecie takie oświadczenia złożyć przed notariuszem i odpis oświadczeń przesłać wierzycielowi. To powinno zakończyć sprawę.

 

Ponieważ jesteście jedynymi spadkobiercami (tak wynika z opisu), Państwa oświadczenia powinny wystarczyć. Przynajmniej dla Pani oraz dzieci. Natomiast w przypadku odrzucenia spadku uważa się, że spadkobiercy „nie dożyli” otwarcia spadku i w ich miejsce wchodzą kolejni, następni potencjalni spadkobiercy. Kolejnymi po żonie i dzieciach są rodzice spadkodawcy i jego rodzeństwo. Te osoby, aby uniknąć odpowiedzialności za dług męża, także muszą złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.

 

Córka może przyjechać do kraju i złożyć przed notariuszem oświadczenie. Może też złożyć takie oświadczenie przed konsulem w kraju zamieszkania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - zero =

»Podobne materiały

Czy pasierb musi odrzucić spadek?

Zmarł mój mąż. W związku z tym, że miał długi, ja i nasz wspólny syn odrzuciliśmy spadek. Czy drugi syn (męża pasierb) również musi odrzucić spadek? Jeżeli tak, to w którym momencie syn musi odrzucić spadek w sytuacji, jeżeli żyje męża matka i bracia?

Przekazanie swojej części spadku, aby nie odpowiadać za długi

Nabyłem 1/4 spadku po mamie. Drugim spadkobiercą jest ojciec. Okazało się, że po mamie zostały długi kredytowe, które musimy teraz spłacić. Co mogę zrobić, by przekazać swoją część spadku tacie i nie odpowiadać za długi zmarłej mamy? Dodam, że śmierć mamy nastąpiła dwa miesiące temu.

Spadek dla dziecka a konieczność ustanowienia pełnomocnika

W imieniu córki przyjęłam po zmarłym ojcu spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Były mąż miał sporo długów, ale po sprzedaży jego domu zostaną one spłacone, a reszta środków będzie rozdzielona między spadkobierców. Wkrótce jednak przeprowadzamy się za granicę, nie mogę więc pilnować wszystkich formal
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »