.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Niespłacone długi w kilku bankach

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 06.07.2018

Mam długi w kilku bankach. Nie spłacam ich od 4 lat, od tego czasu też mieszkam za granicą (posiadam podwójne obywatelstwo, brak zameldowania w Polsce). Chcę zacząć spłacać te kredyty. W Polsce u moich rodziców była policja, która mnie szukała i groziła listem gończym. Czy mogą za mną wydać ENA? Czy mam obawiać się aresztowania lub konieczności spłacenia całego długu na raz?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niespłacone długi w kilku bankach

Fot. Fotolia

Postaram się wyjaśnić Panu stan prawny w opisanym przez Pana zakresie. Po pierwsze, w zasadzie nie są odnotowywane w Polsce przypadki, w których wobec nieregulowania długów orzekana jest kara pozbawienia wolności. Może się tak zdarzyć na przykład wówczas, gdy dłużnik dopuszcza się przestępstwa oszustwa z art. 286 Kodeksu karnego, tj. wykorzystując np. czyjś błąd wyłudza jakiś towar, za który od samego początku nie zamierza sprzedającemu zapłacić.

 

Wyjątkiem też byłaby sytuacja, w której utrudniałby Pan prowadzenie egzekucji komornikom, na przykład ukrywając czy niszcząc swój majątek. Wówczas teoretycznie mógłby Pan podlegać karze pozbawienia wolności z art. 300 § 2. Jeśli nie toczy się przeciwko Panu żadne postępowanie karne, nie ma żadnych podstaw do wystawienia przeciwko Panu listu gończego, więc nie brałabym tu słów funkcjonariuszy Policji na poważanie. Tego rodzaju argumenty miały chyba skłonić Pana rodzinę do podania Pana adresu zamieszkania.

 

Zgodnie z treścią art. 607a Kodeksu postępowania karnego w razie podejrzenia, że osoba ścigana za przestępstwo podlegające jurysdykcji polskich sądów karnych może przebywać na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, właściwy miejscowo sąd okręgowy, na wniosek prokuratora, a w postępowaniu sądowym i wykonawczym – z urzędu lub na wniosek właściwego sądu rejonowego, może wydać europejski nakaz aresztowania.

 

Aby zatem wystawić ENA, koniecznie musi się toczyć postępowanie karne przeciwko Panu. O takim czymś nie ma w Pana sytuacji mowy i dopóki tak nie będzie, nie będzie mógł być przeciwko Panu wystawiony nakaz.

 

Najlepiej byłoby na początek porozmawiać właśnie z bankiem z tego względu, że tak komornik, jak i firma windykacyjna działają w imieniu banku, ale nie są samodzielni w podejmowaniu decyzji np. o redukcji zadłużenia. To są w pewnym sensie pośrednicy, a organem decyzyjnym jest w zasadzie bank. Uważam, że czym więcej osób do negocjacji, tym będzie to trudniejsze, więc najlepiej zwrócić się wprost do wierzyciela czyli banku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl