.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niespłacenie długu a zatrzymanie pod zarzutem oszustwa

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 17.03.2011

Przed rokiem pożyczyłam od kolegi 2500 zł. Obiecałam oddać po 3 miesiącach, jednak ze względu na bardzo trudną sytuację było to niemożliwe. Dzisiaj zadzwonił do mnie prawnik kolegi i powiedział, że jeśli w ciągu tygodnia pieniądze plus odsetki nie zostaną zwrócone, to zostanę zatrzymana pod zarzutem oszustwa. Powiedział też, że kolega złożył już zeznania w prokuraturze i że prokurator tylko czeka, żeby mnie dopaść. Ponadto do wszystkich miejsc, w których pracowałam i pracuję, zostanie rozesłana wiadomość, że wszczęto wobec mnie postępowanie i jeśli zapadnie wyrok skazujący, zapewne stracę dotychczasową pracę. Czy mój wierzyciel mógł od razu pójść do prokuratury i czy to, o czym mówił prawnik, jest prawdą? Dotąd nie otrzymałam żadnego oficjalnego wezwania do zapłaty, jedynie w e-mailach rozmawiałam z kolegą, tłumacząc mu moją trudną sytuację.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Należy rozróżnić odpowiedzialność cywilnoprawną od odpowiedzialności karnej. W pierwszym wypadku ponosi Pani odpowiedzialność, a wierzyciel może wystąpić na drogę postępowania sądowego w celu przymusowej realizacji roszczenia. Sankcją za nieterminowe spełnienie zobowiązania jest naliczenie przez wierzyciela odsetek od należności głównej.

 

Należy uznać, iż Pani działanie nie wypełnia znamion przestępstwa oszustwa czy wyłudzenia. Oba typy czynów zabronionych charakteryzują się świadomością sprawcy działania z pokrzywdzeniem wierzyciela. Ciężar dowodu spoczywa wówczas na organach ścigania (prokuraturze), które musiałyby Pani udowodnić zamiar działania na szkodę wierzyciela.

 

W przypadku umowy pożyczki jest to w zasadzie niemożliwe – co do zasady postępowanie karne kończy się wydaniem postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia.

 

Na marginesie należy stwierdzić, iż takie działanie windykatora samo w sobie stanowi przestępstwo. Nie ma możliwości zatrzymania Pani. O wszczęciu dochodzenia zostałaby Pani poinformowana. Tego typu działania stanowią „grę” ze strony wierzyciela, który w ten sposób stara się odzyskać zobowiązanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »