Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problemy finansowe i niespłacanie kredytu gotówkowego

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 17.05.2012

Mój ojciec zaciągnął kredyt gotówkowy w jednym z banków. Początkowo spłacał regularnie swoje zadłużenie. Po pewnym czasie – ze względu na problemy finansowe – przestał spłacać ów kredyt. Skierowano sprawę do firmy windykacyjnej. Niestety tata nadal nie miał pieniędzy na kolejne raty. Pewnego dnia otrzymał telefon z banku, iż sprawa została skierowana na drogę sądową i w chwili obecnej naliczane są odsetki. Czy w tej sytuacji możemy coś zrobić? Czy warto wnioskować o rozłożenie zadłużenia na raty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Po szczegółowej analizie przedstawionego stanu faktycznego sprawy oraz przesłanej dokumentacji należy stwierdzić, iż dochodzona obecnie od Pani ojca wierzytelność jest w pełni wymagalna, a bank jest uprawniony do wystąpienia ze swoim roszczeniem na drogę sądową.

 

Muszę wskazać, iż istotną kwestią w tego typu sprawach jest przede wszystkim zweryfikowanie ewentualnego przedawnienia się roszczeń banku wobec osoby, która zaciągnęła kredyt gotówkowy. Jednakże analiza otrzymanej dokumentacji wskazuje, iż wierzytelność nie uległa jeszcze przedawnieniu, gdyż termin ten wynosi dla rat kredytu bankowego 3 lata od dnia wymagalności każdej raty, a w niniejszej sprawie ów okres jeszcze nie upłynął.

 

W takiej sytuacji bank uprawniony jest w pierwszej kolejności do wszczęcia postępowania sądowego, a następnie – w przypadku braku spłaty zadłużenia przez dłużnika – skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego, co niestety również wiąże się dla dłużnika z dalszymi, często wysokimi kosztami.

 

Dlatego też jest zasadne, aby Pani ojciec wystąpił do owego banku – w którym to zaciągnął kredyt gotówkowy – z wnioskiem o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty oraz ewentualnie również o częściowe umorzenie naliczonych odsetek. Ważne jest, żeby wniosek taki zawierał proponowany harmonogram spłat z podaniem wysokości każdej raty. Ponadto polecam w miarę możliwości udokumentować sytuację finansową Pani ojca, np. poprzez załączenie zaświadczenia o zarobkach, decyzji o przyznaniu emerytury lub renty itp.

 

W niniejszej sprawie bank stoi na dość silnej pozycji względem Pani ojca, który nie spłacał kredytu gotówkowego. Niestety to bank może dyktować warunki spłaty, tj. może zażądać zarówno spłaty całości jednorazowo, jak i przychylić się do wniosku Pani ojca o rozłożenie spłaty na raty oraz przedstawić własny harmonogram takich spłat.

 

Odnośnie informacji o wytoczeniu przez bank przeciwko Pani ojcu powództwa o zapłatę należy wskazać, iż w takiej sytuacji w najbliższym czasie z pewnością Pani ojciec otrzyma z sądu kopię tego pozwu wraz z zobowiązaniem do ustosunkowania się do jego treści. Niestety również wytoczenie takiego postępowania przez bank będzie oznaczało w okolicznościach niniejszej sprawy obciążenie Pani ojca dodatkowymi kosztami tego postępowania. Zasadne jest zatem podjęcie jak najszybszego kontaktu z bankiem, co może nakłonić bank do wycofania pozwu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - 6 =

»Podobne materiały

Przedawnienie spłaty debetu

W 1999 r. założyłam konto w pewnym banku. Miałam wówczas możliwość korzystania z debetu, więc wypłaciłam 2000 zł. Teraz (po kilkunastu latach) otrzymałam informację, że mam oddać ponad 10 000 zł. Czy faktycznie muszę spłacić debet? Czy sprawa nie jest już przedawniona?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »