.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niesłuszne przymusowe zwolnienie L4 a szansa na wygranie sprawy w sądzie

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 27.04.2010

Pracuję jako pielęgniarka. Musiałam wykonać badania okresowe. Okazało się, że mam dodatni HCV. Pracodawca wysłał mnie na L4 (już po jednym badaniu, choć należało je powtórzyć 3 razy), ale w poradni chorób zakaźnych lekarz powiedział mi, że pracodawca nie miał prawa odsuwać mnie od pracy. Wyniki miałam przyzwoite. Wróciłam do pracy po zwolnieniu, a doktor, który kazał wysłać mnie na chorobowe, zasłaniał się, że chodziło mu o moje zdrowie. Potraktowano mnie jak trędowatą! Teraz oddziałowa, moja przełożona, szykanuje mnie, prowokuje i namawia, żebym wytoczyła proces szpitalowi, bo oni się nie boją. Mam zszarpane nerwy. Czy oni mogą wygrać, tłumacząc się, że zależało im na moim zdrowiu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego w pytaniu, wyjaśniam, co następuje.

 

Po pierwsze, pracodawca odsunął Panią od pracy w okresie powtarzania okresowych badań lekarskich. Decyzję o wydaniu zaświadczenia lekarskiego o niezdolności czasowej do pracy wydał lekarz. Zwolnienie lekarskie, a właściwie jego zasadność, nie zostały podważone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pani ponadto z tego zwolnienia lekarskiego „skorzystała”, nie kwestionowała jego zasadności.

 

Przyznam, że ja nie widzę obecnie realnych możliwości podważania zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego. Nie mamy jakichkolwiek dowodów na to, że zwolnienie było wystawione bezpodstawnie. Lekarz, który zwolnienie wystawił, w dokumentacji medycznej zapewne wpisał jakąś podstawę wystawienia, być może była ona wówczas zasadna.

 

Ponadto w sądzie należy wskazać dowody. Jakie one będą? Słowa to za mało. Nie sądzę także, że w tej sprawie uda się Pani powołać świadków, którzy będą zeznawać przeciwko pracodawcy, przeciwko lekarzowi.

 

Pozwany pracodawca będzie się bronił, może wykazać wręcz, że miał na uwadze Pani dobro, a zwolnienia lekarskiego, wystawionego przez lekarza, nie kontrolował (pracodawca ma prawo kontroli zwolnienia lekarskiego), gdyż wiedział, że wyniki badań okresowych należało powtórzyć, a w tym okresie odsunięcie od pracy było wręcz konieczne (praca na stanowisku pielęgniarki – kontakt z pacjentami).

 

Przykro mi bardzo, ale nie widzę szans na wygraną z pracodawcą i nie widzę możliwości podważenia w chwili obecnej wystawionego wcześniej zwolnienia lekarskiego.

 

Problem stanowiłby również ewentualny pozew przeciwko pracodawcy, właściwie to konstrukcja samego roszczenia, z którym chciałaby Pani wystąpić. Obawiam się, że wywołanie sprawy oraz powstałe z tego powodu zamieszanie w zakładzie mogłyby w przyszłości być przyczyną zakłóceń we współpracy Pani, jako pracownika, z Pani pracodawcą.

 

Po drugie, jeżeli chodzi o brak współpracy z bezpośrednią przełożoną, pielęgniarką oddziałową, to szykany, które wysłuchuje Pani z jej strony, oraz namawianie do wytoczenia sprawy pracodawcy można właśnie nazwać zachowaniem sprzecznym z zasadami współżycia w zakładzie, innymi słowy – jest to mobbing.

 

Przeciwko oddziałowej – jako swojej bezpośredniej przełożonej – owszem, można wystąpić do sądu, jednak w pierwszej kolejności winna Pani powiadomić pracodawcę o zachowaniu oddziałowej, opisać sytuację, wskazać brak współpracy. Jeżeli pracodawca nie „załatwi problemu”, dopiero wówczas będzie Pani mogła wystąpić przeciwko pracodawcy, domagając się odszkodowania z tytułu mobbingu.

 

Reasumując, sprawa bardzo wątpliwa do wygrania, spowodowałaby też niepotrzebne zamieszanie wokół Pani osoby.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton