Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieruchomość nieuwzględniona w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 07.12.2019

Przed miesiącem nabycie spadku zostało potwierdzone prawomocnym postanowieniem sądu stwierdzającym, że na podstawie ustawy dziedziczy żona razem z bratem spadkodawcy po 1/2 masy spadkowej. Masa spadkowa to dom letniskowy z ogrodem. Dla tej nieruchomości zostały przedstawione sądowi dokumenty dotyczące tytułu własności. Tej konkretnej nieruchomości dotyczył wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Teraz, przy zgłaszaniu spadku w urzędzie skarbowym ujawniono, że spadkodawca był także współwłaścicielem (razem z żoną) działki letniskowej w innej miejscowości. Czy rację ma urząd skarbowy, twierdząc, że postanowienie sądu dotyczy dwóch nieruchomości, które łącznie stanowią całą masę spadkową po spadkodawcy? Czy brat spadkodawcy jest analogicznie spadkobiercą, wespół z żoną zmarłego brata, części tej drugiej działki i powinien dołączyć swój udział do pierwszego spadku, zgłaszając nabycie w urzędzie skarbowym? Części ułamkowe zostały określone w prawomocnym postanowieniu jako 1/2 dla każdego z nich, zaś w przypadku drugiej działki, gdzie żona jest współwłaścicielką, ułamki te zapewne nie będą się pokrywały.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieruchomość nieuwzględniona w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku

Fot. Fotolia

Postanowienie sądu o nabyciu spadku

W treści postanowienia sądu o nabyciu spadku sąd stwierdza, jakie osoby oraz w jakiej części dziedziczą majątek po osobie zmarłej. Postanowienie nie zawiera wyszczególnienia majątku, ponieważ przyjmuje się, że zasady dziedziczenia dotyczą wszystkich składników majątkowych spadkobiercy. Zatem wydane postanowienie sądu obejmuje obydwie nieruchomości.

Posiadane prawo własności spadkodawcy a nabywany udział spadkobiercy

Trzeba również zauważyć, że czym innym jest posiadane prawo własności spadkodawcy, a czym innym nabywany udział spadkobiercy. Wielkości te nie wykluczają się wzajemnie. W przedstawionym przypadku zmarły miał dwie nieruchomości:

 

- jedną w całości należącą do niego,

- drugą należącą w 1/2 części do niego (współwłasność z żoną).

Wyliczenie podziału nieruchomości spadkowych

Jeżeli spadkobierców jest dwóch i dziedziczą oni po połowie, to każdy nabywa połowę pierwszej nieruchomości oraz 1/4 część drugiej nieruchomości (1/2 x 1/2). W rezultacie otrzymujemy taki wynik:

 

  • Żona nabywa w spadku 1/2 pierwszej nieruchomości.
  • Brat nabywa 1/2 pierwszej nieruchomości.
  • Żona nabywa 1/4 drugiej nieruchomości (do tego żona już wcześniej posiadała swoją połowę, więc po nabyciu spadku jej wielkość udziału w drugiej nieruchomości wynosi 3/4).
  • Brat nabywa 1/4 drugiej nieruchomości.

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Należy zauważyć, że jako najbliższa rodzina mogą Państwo skorzystać z całkowitego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn po spełnieniu określonych warunków ustawowych. W przypadku gdy zgłoszenie miało już miejsce, a następnie dowiedzieli się Państwo o nowym składniku masy spadkowej, mogą Państwo ponownie złożyć odpowiedni formularz i nadal korzystać ze zwolnienia. Zgodnie z art. 4a ust. 2 ustawy – jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, zwolnienie stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus osiem =

»Podobne materiały

Ustalenie spadkobierców w sprawie spadkowej

Staram się o odzyskanie nieruchomości po pradziadku. Muszę więc podać dane wszystkich spadkobierców, ale nie do końca są mi znane (dotyczy to trzech osób). Nie wiem, czy te osoby żyją i ewentualnie gdzie mieszkają. Jak postąpić w takiej sytuacji?

 

Oświadczenie o odrzuceniu spadku

W polskim sądzie będzie przeprowadzane postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po moim wujku, który przed śmiercią mieszkał w Kanadzie. Spadkobiercą jest mój kuzyn (syn wuja) – mieszka on w Kanadzie i nie może wziąć udziału w postępowaniu spadkowym. Kuzyn jest osobą starszą – ma 70&nb

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »