.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nierozliczenie darowizny od rodziców na zakup mieszkania

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 20.04.2018

Otrzymałam od rodziców darowiznę na zakup mieszkania. Była to zaliczka 32 tys. zł 7 miesięcy temu i później reszta kwoty. Akt notarialny podpisałam w czerwcu. Właśnie się zorientowałam, że z zaliczki już powinnam się rozliczyć, bo pół roku minęło niedawno. Co mam zrobić, żeby nie płacić podatku od tej darowizny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nierozliczenie darowizny od rodziców na zakup mieszkania

Fot. Fotolia

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn całkowitemu zwolnieniu podlega darowizna otrzymana od najbliższych członków rodziny pod warunkiem wpłaty środków pieniężnych na rachunek bankowy oraz zgłoszenia tego faktu do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny. Przekroczenie tego terminu powoduje nieodwracalną utratę prawa do całkowitego zwolnienia. Co do darowizny otrzymanej w w formie zaliczki nie ma możliwości skorzystania z tego zwolnienia.

 

W Pani przypadku, gdy otrzymana darowizna została przeznaczona na cele mieszkaniowe, może znaleźć zastosowanie art. 4 ust. 1 pkt. 5 ustawy mówiący iż nie podlega opodatkowaniu nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19 274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

 

W powyższym przypadku wyłączeniu z opodatkowania podlega zatem jedynie kwota 19 274 zł. Dodatkowo może Pani skorzystać z kwoty wolnej od podatku, która w przypadku darowizny od jednej osoby wynosi 9637 zł (dwie osoby 19274 zł).

 

Podsumowując zatem, zwolnieniu od podatku będzie podlegała kwota 38 548 zł. Musi Pani jednak złożyć do urzędu skarbowego zeznanie SD-3 i poinformować organ, na co zamierza Pani przeznaczyć otrzymane środki. Organ powinien wydać decyzję o umorzeniu postępowania z uwagi na niewystąpienie podatku.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton