.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieprzyjęcie mandatu a zaliczenie punktów karnych

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 13.09.2017

Sprawa dotyczy nieprzyjęcia mandatu a zaliczenie punktów karnych. Na swoim koncie mam 18 pkt karnych. Dwa miesiące temu odmówiłem przyjęcia mandatu widniejącego na 8 punktów. Łącznie w systemie mam 18 pkt + 8 (których nie przyjąłem). Czy w tej sytuacji jestem już pozbawiony uprawnień? Odbyłem w międzyczasie szkolenie redukujące 6 punktów – czy ono mi coś daje?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieprzyjęcie mandatu a zaliczenie punktów karnych

Fot. Fotolia

Wątpliwości w tym przedmiocie istnieją od dłuższego czasu, ale niestety na Pana niekorzyść większość przedstawicieli doktryny i orzecznictwa prezentuje pogląd niekorzystny dla Pana.

 

Nawet gdy Pan odmówił przyjęcia mandatu, czego następstwem byłoby skierowanie sprawy do sadu, wówczas nie ulega zmianie chwila, z którą punkty karne trafiają na konto kierowcy. Punkty karne trafiają na konto kierowcy z datą popełnienia wykroczenia, a nie wyroku sądu. Może się zatem zdarzyć, że zmotoryzowanemu zostanie zatrzymane prawo jazdy, mimo że z jego konta po popełnieniu ostatniego wykroczenia, ale przed wyrokiem sądu, wymazano część punktów karnych (tak jak w Pana sytuacji z uwagi na odbyte szkolenie).

 

Innymi słowy punkty karne są przypisywane od dnia zdarzenia, a nie od dnia ich wprowadzenia do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. W mojej ocenie nie ma zatem szans na uniknięcie „zabrania prawa jazdy”, w sytuacji kiedy sąd uzna, że do wykroczenia doszło.

 

Na poparcie przytoczonych okoliczności wskazać należy na tezę wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 czerwca 2012 r., sygn. akt I OSK 225/12, „o przekroczeniu liczby punktów karnych za naruszenie przepisów drogowych decyduje dzień przekroczenia limitu 24 punktów, a nie formalny wpis do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego”. Powyższe nie pozostawia złudzeń, iż nie ma możliwości uniknięcia „zabrania prawa jazdy”.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »