.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieprzeprowadzenie sprawy spadkowej po zmarłym

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 06.05.2022 • Zaktualizowane: 06.05.2022

Tata zmarł kilka miesięcy temu, czyniąc mnie, mojego brata i naszą mamę (byli małżeństwem) według ustawy spadkobiercami mieszkania, w którym mama nadal mieszka. Nie było żadnych długów. Do tej pory nie przeprowadziliśmy sprawy spadkowej ani nie złożyliśmy deklaracji do US. Ogólnie z bratem nie rościmy sobie praw do spadku i chcielibyśmy, aby mama mogła jak najbardziej swobodnie dysponować mieszkaniem. Czy możemy zostawić sytuację, jak jest, bez przeprowadzenia sprawy spadkowej?

Od kiedy liczy się 6 miesięcy dla zwolnienia z podatku od spadku? Czy jeśli mieszkam i rozliczam się za granicą, i tak muszę zgłosić spadek w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieprzeprowadzenie sprawy spadkowej po zmarłym

Obowiązek podatkowy w związku ze spadkiem

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy obowiązek podatkowy w przypadku nabycia spadku powstaje w dniu uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku. To oznacza, że obowiązek nie powstaje w dacie śmierci spadkodawcy. Dopóki owe postanowienie sądu nie zostanie wydane, nie powstaje obowiązek podatkowy, a więc nie możemy tez mówić o przedawnieniu zobowiązania podatkowego.

 

Drugim skutkiem jest fakt niemożliwości sprzedaży mieszkania, ponieważ w przypadku, gdy nieruchomość jest nabywana w drodze dziedziczenia, obowiązkowym dokumentem do notariusza jest zaświadczenie o uregulowaniu podatku od nabycia spadku.

 

Termin na złożenie zgłoszenia SD-Z2 to 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu (art. 4a ust. 1 ustawy). Termin ten nie jest liczony od daty śmierci spadkodawcy.

Miejsce zamieszkania a podatek od spadków i darowizn

Kwestia miejsca zamieszkania czy też rezydencji podatkowej nie ma żadnego znaczenia w kontekście podatku od spadków i darowizn. Jest to wyłącznie okoliczność właściwa dla podatku PIT, a nie dla podatku od nabycia spadku.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 1 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w drodze dziedziczenia. Jeżeli nieruchomość znajduje się w Polsce, to spadek podlega opodatkowaniu w RP niezależnie od tego, gdzie spadkobierca mieszka.

 

Jeżeli jest Pani polskim obywatelem, to oczywiście nadal ma Pani możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku – nawet jeżeli mieszka Pani za granicą.

 

Zgłoszenia dokonuje się po powstaniu obowiązku podatkowego, czyli po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o nabyciu spadku (art. 6 ust. 4 i art. 4a ust. 1 ustawy).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl