.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieprawidłowości w sprawozdaniu komitetu wyborczego kandydata

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 08.08.2018

W ubiegłym tygodniu na zasadzie dostępu do informacji publicznej otrzymałem od komisarza wyborczego sprawozdanie komitetu wyborczego kandydata, który był moim przeciwnikiem w wyborach. Ze zdziwieniem stwierdziłem, że w sprawozdaniu nie ma nigdzie wydatków za reklamę w internecie (taką pozycjonowaną, każde uruchomienie komputera i telefonu komórkowego przez mieszkańca naszej gminy wyświetlało reklamę kandydata). W sprawozdaniu jest jedynie kwota 100 zł za utworzenie i obsługę strony internetowej komitetu wyborczego oraz wyjaśnienie pełnomocnika finansowego komitetu, że o innych wydatkach nic nie wie, a jeżeli coś było, to bez jego wiedzy i zgody. Jest to oszustwo, bo przecież te reklamy były emitowane przez miesiąc albo dłużej i na pewno nie kosztowały 100 zł. Gdzie należy w takiej sytuacji zgłosić tę nieprawidłowość?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Opisana przez Pana sytuacja odpowiada zapisowi art. 509 Kodeksu wyborczego stanowiącego: „§ 1 Pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego, który w związku z wyborami nie dopełnia obowiązku sporządzenia i przedłożenia w terminie komisarzowi wyborczemu albo Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania finansowego o źródłach pozyskania funduszy oraz poniesionych wydatkach na cele wyborcze albo podaje w tym sprawozdaniu nieprawdziwe dane podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

 

W sytuacji bowiem, gdy komitet wyborczy emitował reklamy internetowe, pozycjonowane, musiał dokonywać płatności za ta usługę i winien wykazać tę pozycję w poniesionych wydatkach. W momencie gdy tego nie czyni, wypełnia znamiona czynu zabronionego  opisanego w art. 509.

 

O fakcie popełnienia powyższego przestępstwa winien Pan zawiadomić prokuraturę lub policję, właściwe dla miejsca popełnienia przestępstwa, czyli dla siedziby Komisarza Wyborczego, bowiem to w chwili przedłożenia sprawozdania Komisarzowi, doszło do popełnienia tego przestępstwa.

 

Zawiadomienie najlepiej jest złożyć na piśmie, aczkolwiek może Pan też tego dokonać ustnie na komisariacie do protokołu. Osobiście polecam zawiadomienie na piśmie, oszczędzi to Panu oczekiwania na policji na „kolejkę” i wolnego policjanta.

 

Najlepiej, gdyby do zawiadomienia mógł Pan załączyć printscreen takiej reklamy lub nagranie albo podać adres strony internetowej, na której zamieszczono reklamę, by wskazać, iż takie zachowania miały faktycznie miejsce.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »