.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Nieprawdziwy zakup paliwa

W 2008 r. nielegalnie załatwiłem faktury za paliwo na moją firmę, mimo że nie dokonywałem zakupu paliwa. Wyszło to na jaw i teraz trwa postępowanie. Jakie sankcje nam grożą?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W opisanej sytuacji narażają się Państwo na sankcje karnoskarbowe, zapłatę odsetek oraz korektę dokumentów księgowych.

 

Wszelkie oszustwa podatkowe oraz nieprawidłowości w zapłacie podatków są karane nie tylko w postaci odsetek, lecz także grzywną, a nawet pozbawieniem wolności na podstawie Kodeksu karnego skarbowego.

 

Dokonując fałszerstwa faktur, dopuszczają się Państwo w świetle przepisów czynu polegającego na podaniu organowi podatkowemu danych niezgodnych z prawdą, co zagrożone jest karą grzywny lub pozbawienia wolności na podstawie art. 76a ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (j.t. Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765 z późn. zm.). Dodatkowo, w przypadku faktur sfałszowanych (podrobionych) oraz przerobionych przez podatnika, obok odpowiedzialności karnej skarbowej nie jest wykluczona również odpowiedzialność karna za przestępstwo fałszowania dokumentów na podstawie art. 270 Kodeksu karnego.

 

Na gruncie podatku VAT nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia VAT, bowiem odliczenia można dokonać w zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedstawionej sytuacji faktury nie dokumentowały faktycznych dostaw, zatem nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT, dlatego też powinni Państwo skorygować dokumenty księgowe oraz deklaracje podatkowe i wpłacić podatek VAT wraz odsetkami za zwłokę.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl