Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niepotrzebny spis inwentarza

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.10.2016

Zmarł mój brat. Spadkobiercami zostali: wdowa – jego żona, moja mama, mój brat i ja. Masa spadkowa to mieszkanie i samochód. Mama, brat i ja przyjęliśmy swoją część spadku i następnie aktem darowizny przekazaliśmy to wdowie. W akcie notarialnym przyjęcia spadku znalazł się zapis „z dobrodziejstwem inwentarza”. Notariusz nie uświadomił nam konsekwencji tego zapisu. Sąd spadkowy zarządził spis inwentarza już po przekazaniu przez nas spadku wdowie. W międzyczasie zmarła nasza mama. Wniesiona została apelacja w celu cofnięcia decyzji o spisie inwentarza, ale została odrzucona. Teraz komornik domaga się od nas, także od zmarłej mamy, zaliczki na rzecz swoich czynności. W jaki sposób możemy uwolnić się od komornika, czy możemy nie płacić tej zaliczki, nie chcemy tego spisu inwentarza, nie jest nam potrzebny. Czy zatem sąd nie powinien ponieść kosztów tego spisu, skoro zarządził go wbrew naszej woli, nie uwzględniając naszego w tej sprawie stanowiska?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. , przepisy Kodeks postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza.

 

Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Państwo złożyliście oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

 

Postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza wykonuje na zlecenie sądu rejonowego komornik lub inny organ, w którego okręgu znajdują się rzeczy podlegające zabezpieczeniu lub wciągnięciu do spisu inwentarza.

 

Zgodnie z art. 644 K.p.c. jeżeli złożono oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a inwentarz nie był przedtem sporządzony, sąd wyda postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza. Innymi słowy sąd nie miał wyboru. Sąd był zobowiązany do zlecenia wykonania spisu inwentarza.

 

W chwili obecnej nie widzę możliwości uchylenia się przed zapłatę dochodzonych przez komornika kwot, bowiem komornik wykonał swoją pracę na zlecenie sądu, a sąd nie miał alternatywy, lecz był do tego zobowiązany. Sąd nie musiał Państwa pytać, czy spis wykonać czy też nie.

 

W mojej ocenie jedyną szansą na pokrycie kosztów związanych ze spisem inwentarza jest zwrócenie się do notariusza z wnioskiem o zwrot kosztów związanych z jego sporządzeniem po uprzednim przedstawieniu zestawienia kosztów doręczonego przez komornika. Niestety, ale innego wyjścia nie ma. Komornik ma bowiem pełne prawo dochodzić od Państwa kosztów. Państwo ponieśliście szkodę na skutek działania notariusza, co z kolei powoduje, że powinniście próbować dochodzić zwrotu. Notariusz, jak wynika z Pani pytania, nie powiadomił Państwa o konsekwencjach.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + V =

»Podobne materiały

Czy po uzyskaniu pełnoletności mogę odrzucić spadek?

Mój tata zmarł, kiedy byłam małoletnia, teraz mam lat 18. Czy mogę złożyć wniosek o odrzucenie spadku?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »