.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Niepłacenie alimentów przez osobę przebywającą za granicą

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.01.2018

Czy osoba, która przebywa za granicą od ponad 10 lat, a nie spłaca alimentów w Polsce, może być skazana przez sąd w Polsce za uchylanie się od tego obowiązku na karę więzienia i deportacje? Czy komornik ma prawo podać ją do sądu, czy przekazuje dane o dłużnika do danego kraju i tam odpowiednie służby zajmują się tą sprawą? Zaznaczę, że dłużnik nie ma zameldowania w Polsce.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z uwagi na brak wiedzy o szczegółach wyroku w pierwszej kolejności w mojej ocenie osoba taka winna przede wszystkim sprawdzić, jaki jest jej statut w Krajowym Rejestrze Karnym. Na ten moment bowiem Państwo zakładacie, a nie macie wiedzy, czy wyroki zostały odwieszone, czy też nie, czy mamy do czynienia z jednym wyrokiem, czy też większą ich ilością. Na Państwa miejscu zleciłbym zatem sprawdzenie tej osoby w KRK przez pełnomocnika.

 

Opłata od wniosku wynosi 30 zł. Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/. Zaznaczyć należy jednak, że nie wszystkie osoby poszukiwane znajdują się w tej bazie.

 

Zasadne jest nadto udzielenie pełnomocnictwa radcy prawnemu lub adwokatowi, bowiem gdyby był wydany taki list gończy, zarządzona byłaby kara pozbawienia wolności, wówczas musiałby on na podstawie udzielonego pełnomocnictwa skierować do Krajowego Rejestru Karnego wniosek o wydanie informacji o osobie tego Pana. W Rejestrze gromadzi się dane o osobach poszukiwanych listem gończym. Informacja z KRK związana jest z uiszczeniem opłaty w kwocie 30 zł. Owszem może uzyskać informacje osobiście za 20 zł (poprzez system elektroniczny), ale osobiście jest sceptycznie nastawiony do tego systemu, bowiem mam obawy, czy organy nie wejdą w posiadanie informacji o miejscu pobytu wnioskodawcy w czasie dokonywała przelewu za uzyskaniu takiej informacji, a nadto trzeba posiadać podpis elektroniczny.

Jeżeli sobie Państwo życzą, jestem gotów sprawdzić osobę w KRK w ramach udzielonego pełnomocnictwa.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl