Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieopodatkowane dochody z napiwków dla listonosza

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.09.2011

Jestem listonoszem w dużym mieście. Miesięcznie dostaję sporo napiwków (adresaci są zwykle bogaci). Mieszkam z rodzicami, więc większość wypłaty i całe napiwki (które miesięcznie wynoszą nawet 1200 zł) składałem na konto, a potem inwestowałem. Obecnie mam naprawdę sporą ilość gotówki (ok. 150 tys. zł) i boję się kontroli z urzędu skarbowego. Wiem, że moja sytuacja jest niecodzienna. Chciałbym dodatkowy dochód zalegalizować i – jeśli to konieczne – odprowadzić podatek. Co powinienem zrobić? Czego mogę się spodziewać?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie jest Pan, co może Pana zdziwić, odosobniony ze swoim problemem. Podatnicy wyróżniają dwa wyjścia z takiej sytuacji – pierwsze oparte na nierobieniu niczego i drugie oparte na opodatkowaniu – zarówno pierwsze, jak i drugie ma solidne podstawy prawne.

 

Pierwsza opcja opiera się na uznaniu, iż pieniądze otrzymane od adresatów, którym doręcza Pan przesyłki, stanowią dla Pana darowiznę i gdy od jednej osoby otrzymuje Pan do 4902 zł (w okresie pięciu lat w sumie), nie podlega to ani opodatkowaniu, ani obowiązkowi zgłoszenia. Oczywiście gdy organ podatkowy zapyta Pana o te dochody, będzie Pan musiał wskazać osoby, które Pana obdarowywały, i będą one wzywane do organu podatkowego celem potwierdzenia Pańskiej wersji. Dużą wadą tej opcji jest fakt, iż wiele organów podatkowych uznaje, że każde świadczenie podobne do „napiwków” stanowi przychód z innych źródeł opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Trudno pogodzić mi się z takim stanowiskiem, bowiem moim zdaniem napiwkowi bliżej do darowizny – zgodnie z Kodeksem cywilnym przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Pan doręcza przesyłkę niezależnie od tego, czy otrzymuje Pan, czy też nie napiwki, zatem nie świadczy Pan nic w zamian za te dodatkowe pieniądze. Niestety na ogół organy podatkowe widzą sprawę inaczej.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Druga opcja polega na uznaniu, iż te „napiwki” stanowią przychód z tzw. innych źródeł. Jak wskazuje m.in. pismo z dnia 22.04.2010 r., Izba Skarbowa w Warszawie (sygn. akt IPPB2/415-68/10-4/MK1), „napiwki otrzymane przez pracowników zawsze stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych; mogą jednak stanowić przychód ze stosunku pracy, bądź przychód, z tzw. innych źródeł; o zakwalifikowaniu napiwków do jednego z wyżej wymienionych źródeł decyduje sposób ich otrzymania”.

 

Gdy przyjmiemy takie złożenie, to należy obliczyć otrzymane kwoty i złożyć korekty zeznań rocznych, wpłacając zaległy podatek wraz z odsetkami – należy złożyć deklarację korygującą wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W uzasadnieniu można przykładowo wpisać, iż uznawało się napiwki za darowizny i dopiero lektura interpretacji Izb uświadomiła, iż jest to przychód z innych źródeł.

 

Postępowanie takie pozwala również uniknąć kary z Kodeksu karnego skarbowego, bowiem art. 16a Kodeksu stanowi, iż w ogóle „nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie”.

 

Nie wiadomo, jak rozwinie się Pańska sprawa – tu decyduje konkretny człowiek, brak jest wytycznych czy określonego schematu postępowania, który musi zastosować organ. Może po korektach wszcząć kontrolę, może wszcząć postępowanie podatkowe, czynności sprawdzające, może nie zrobić zupełnie nic; może zawiadomić Urząd Kontroli Skarbowej, który może wszcząć kontrolę – na siłę można wymyślić i inne opcje.

 

Podstawą jednak jest dokładne obliczenie wpływów. Tu nikt Pana nie wyręczy.

 

Jeśli organ będzie miał wątpliwości – to już w toku kontroli bądź postępowania będzie Pan zmuszony np. przedstawić listę świadków czy osób, które Panu takie „napiwki” dawały.

 

Opcja druga jest potencjalnie najuczciwsza i zgodna z „wykładnią” organów podatkowych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dochody z prostytucji – wyrok WSA w Krakowie (I SA/Kr 568/13)

Moje pytanie dotyczy nieudokumentowanych dochodów z prostytucji. Od kilku lat zarabiam w ten sposób, a obecnie mam w planach kupno mieszkania, a więc chodzi o duży wydatek, który może zwróci uwagę fiskusa. Jak się bronić przed zarzutem uzyskiwania nielegalnych dochodów? Planuję również otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej (sklepu), głównie ze względu na możliwość odprowadzania składek, bo i tak prostytucja będzie nadal moim głównych źródłem utrzymania. Jak powiązać dochód z prowadzenia działalności i lewe zarobki ze świadczenia usług seksualnych, jak wtedy się rozliczać? Proszę o wskazówki!

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »