Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieodrzucenie spadku przez dzieci - co zrobić?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 28.05.2019

Mama zmarła kilka lat temu, pozostawiła po sobie długi. Ja i moje rodzeństwo nie odrzuciliśmy spadku, bo nie wiedzieliśmy o takim obowiązku. Brat mieszkał z mamą i swoim ojcem, teraz brat osiągnął pełnoletność i nie wie, co zrobić. Czy ja także mogę mieć problemy z długami po moim biologicznym ojcu, o którym nic nie wiem? Kilka lat wychowywałam się w domu zastępczym.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Nieodrzucenie spadku przez dzieci - co zrobić?

Sprawa jest niezwykle trudna ze względu na upływ czasu. Teoretycznie istnieje możliwość uchylenia się od skutków prawnych nie złożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Konstrukcję fikcyjnego przyjęcia spadku przez bierne zachowanie można zatem zaakceptować pod warunkiem jednoczesnego zapewnienia spadkobiercy możliwości skorygowania skutków tej fikcji w sposób pozwalający na uwzględnienie przeciętnego stanu świadomości prawnej społeczeństwa, a możliwość taką dają spadkobiercy w pewnym stopniu właśnie przepisy o wadach oświadczenia woli. W przypadku oświadczenia woli nieskierowanego do oznaczonego adresata, czyli takiego, jakim jest przyjęcie lub odrzucenie spadku, za prawnie doniosły błąd może być w świetle art. 84 Kodeksu cywilnego uznany tylko taki błąd, który dotyczy treści czynności prawnej i który jest zarazem istotny, to jest uzasadnia przypuszczenie, że jeżeliby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, to nie złożyłby oświadczenia woli danej treści. Oznacza to, że aby spadkobierca mógł się uchylić na podstawie przepisów o błędzie od skutków prawnych swego biernego zachowania, musi przez cały bieg terminu pozostawać w błędzie, co do okoliczności objętej treścią przyjęcia spadku następującego z mocy ustawy i wykazać, że jeżeliby znał prawdziwy stan w zakresie tych okoliczności, to rozsądnie oceniając, odrzuciłby spadek. 

 

Krótko mówiąc, przez okres od chwili śmierci mamy do chwili obecnej musicie Państwo pozostawać w błędzie, iż nie był znany Państwu stan zadłużenia mamy. Uwzględnić bowiem należy, że zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w orzecznictwie Sądu Najwyższego nie ma przeszkód do uznania za błąd prawnie doniosły nie tylko błędu co faktów, ale nawet błędu co do prawa – jeżeli oczywiście dotyczy on treści czynności prawnej i jest istotny (tak m. in Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 29 listopada 2012 roku wydanym w sprawie o sygn. akt II CSK 171/12).

 

W realiach niniejszej sprawy mylne wyobrażenie, iż nie odpowiadacie za długi mamy, może być uznane za usprawiedliwione. Okolicznością przemawiającą za Państwa racją jest Państwa młody wiek. 

 

Na uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia/złożenia wadliwego oświadczenie pod wpływem błędu ustawodawca przewidział roczny termin od dnia kiedy uprawniony o błędzie się dowiedział.

 

W przypadku małoletniego brata, nabywa on spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a więc z ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe do stanu czynnego spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - pięć =

»Podobne materiały

Czy będę musiał spłacać kredyt zaciągnięty przez nieżyjącego ojca?

Mój ojciec zmarł w 2001 roku. Mam dwóch braci – jeden z nich jeszcze za życia taty przejął dom (ja i drugi brat nie dostaliśmy nic). Podobno pozostał jakiś kredyt zaciągnięty przez ojca (na dom) – właśnie dowiedzieliśmy się, że ktoś poszukuje naszych adresów i kont bankowych, aby odebrać

Co zrobić aby nie spłacać zadłużenia rodziców po śmierci?

Do ubiegłego roku moja żona była zameldowana w mieszkaniu swoich rodziców, choć nie mieszka tam od 17 roku życia (rodzicom ograniczono prawa rodzicielskie, wyznaczono też rodzinę zastępczą). Rodzice się zadłużyli, a spółdzielnia mieszkaniowa obciąża również żonę o spłatę zadłużenia, o czym żona prze

Problem z pożyczką ubezpieczoną na wypadek śmierci

Problem dotyczy pożyczki ubezpieczonej na wypadek śmierci. W 2009 r. pani X wzięła pożyczkę ubezpieczoną na wypadek śmierci. Zmarła 2 lata później, o czym dzieci (akt zgonu) poinformowały bank. Ten nie dał żadnej odpowiedzi. Obecnie jakaś firma dzwoni i domaga się spłaty długu, bo grozi nam komornik
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »