.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieodpłatne nabycie akcji Poczty Polskiej

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 20.04.2010

Czy jako pracownik Poczty Polskiej mogę nabyć nieodpłatnie jej akcje, skoro już raz nabyłem akcje innej spółki – ZNTK Poznań? Było to w lipcu 1996 r., akcje nabyłem także nieodpłatnie, obowiązywała wtedy chyba ustawa o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, w moim przekonaniu nie może Pan nabyć akcji Poczty Polskiej.

 

Wspomniana przez Pana ustawa o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44., poz. 202) nie jest poprzedniczką obecnie obowiązującej ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw. Ustawa o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji nadal obowiązuje.

 

Tym samym akcje przedmiotowej spółki ZNTK Poznań nabył Pan na podstawie odrębnej ustawy.

 

W Pana przypadku zastosowanie będzie miał więc art. 69b ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw, zgodnie z którym „prawo do nieodpłatnego nabycia akcji przysługujące na podstawie niniejszej ustawy lub na podstawie przepisów odrębnych może być wykonane przez osoby uprawnione tylko z jednego tytułu; uprawniony przed nabyciem akcji składa oświadczenie, że nie skorzystał z prawa do nieodpłatnego nabycia akcji z innego tytułu”.

 

Zgodnie z art. 69e ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw „kto składa fałszywe oświadczenie w celu wyłudzenia od Skarbu Państwa nieodpłatnie zbywanych akcji spółek należących do Skarbu Państwa, innych papierów wartościowych lub innego świadczenia określonego w przepisach o prywatyzacji mienia Skarbu Państwa, do którego otrzymania nie jest uprawniony, podlega karze grzywny albo karze aresztu, albo obu tym karom łącznie”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl