Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieodpłatne zatrudnienie cudzoziemców w zamian za noclegi

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 22.11.2018

Prowadzimy hostel i chcemy w zamian za udostępnienie miejsca noclegowego zatrudnić nieodpłatnie cudzoziemców z poza Unii Europejskiej do organizowania eventów, jako barmanów itp. Jaka jest możliwość prawna w tym zakresie? Czy umowa-zlecenie na wykonanie usługi nieodpłatnie jest zasadna? Czy przy tak zawartej umowie cywilnoprawnej mamy obowiązek rozliczania się z US?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności należy wskazać, ze wynagrodzenie za wykonanie umowy-zlecenia nie musi przybierać formy pieniężnej. W rezultacie formą wynagrodzenia może być udostępnienie lokalu. W takim przypadku mówimy o świadczeniu w naturze. Jak wynika z art. 11 ustawy PIT, przychodem są m.in. wartości otrzymanych świadczeń w naturze. Zgodnie z definicją ustawową wartość pieniężną świadczeń w naturze, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

 

W rezultacie wartość świadczenia w naturze należy ustalić według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu. Oznacza to, że można zawrzeć umowę zlecenia, w której jako wynagrodzenie będzie wskazane udostępnienie lokalu. Dla celów podatkowych należy jednak wycenić wartość tego udostępnienia. Będzie to hipotetyczna rynkowa wartość czynszu, który byłby pobierany, gdyby zawarto umowę najmu.


W dalszej kolejności należy zastanowić się, jakie obowiązki powstają wobec urzędu skarbowego w związku z zatrudnieniem na umowę-zlecenia obcokrajowca. Teoretycznie zleceniodawca, jako płatnik, powinien od wypłacanego wynagrodzenia pobrać zaliczkę na podatek. W Pani przypadku nie ma jednak wynagrodzenia w formie pieniężnej, w związku z czym nie ma z czego pobrać zaliczki.

 

Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z 15 września 2016 r., nr IBPB-2-1/4511-324/16-1/BJ, „z przepisów ustawy o PIT nie wynika, aby w rozpatrywanym przypadku płatnik, który nie ma faktycznych możliwości pobrania zaliczki, gdyż w danym miesiącu podatnik nie uzyskał dochodu w formie pieniężnej, był obowiązany zapłacić zaliczkę z własnych środków, a następnie dochodzić jej zwrotu od pracownika. W zaistniałej sytuacji przepisy ustawy o PIT nie obligują także podatnika (byłego pracownika) do wpłacenia płatnikowi stosownej zaliczki na podatek”.

 

W rezultacie zleceniodawca jako płatnik zobowiązany jest jedynie wykazać w informacji przesyłanej do US wartość przychodu z tytułu świadczeń w naturze, natomiast jako wysokość pobranej zaliczki z tego tytułu podać kwotę „0”. Pracownik z kolei będzie obowiązany uwzględnić ten przychód w zeznaniu podatkowym składanym do urzędu skarbowego i od sumy uzyskanych w danym roku podatkowym dochodów zapłacić należny podatek.


Kwestia ta nie jest jednolicie uregulowana w przepisach, w związku z czym warto się zastanowić nad wystąpieniem do organu podatkowego o wydanie wiążącej interpretacji przepisów podatkowych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus siedem =

»Podobne materiały

Pracodawca nie wystawił umowy o dzieło i nie zapłacił, co robić?

Otrzymałam umowę na czas określony na pełny etat (kwota minimalna) i pracodawca zobowiązał się do wystawiania mi umowy o dzieło co miesiąc na dodatkową kwotę, aby moje miesięczne wynagrodzenie było wyższe. Tłumaczył to koniecznością oszczędności w firmie. Obiecał, że umowa ta będzie wystawiana bez w

Zakaz konkurencji w umowie o współpracy

Współpracuję z firmą, dla której przeprowadzam szkolenia. W umowie jest podpunkt, który brzmi tak: „po wygaśnięciu umowy lub jej przerwaniu zabronione jest przez 12 miesięcy otworzenie nowej marki produktów, które są przedmiotem sprzedaży firmy X (czyli tej, z którą współpracuję). Czy można ja
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »