Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieodpłatna pomoc

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 05.03.2013

Mój szef poza pracą w naszej firmie ma też swoją działalność. Dość często (od kilku lat) prosi mnie o drobne przysługi związane z zakupami na jego firmę. Zawsze robi na moje konto przelewy równe kwotom, które dla niego wydałem (przed lub po zakupach). Czasami kupuję coś dla niego przez Internet. Na moim koncie wygląda to jak nieopodatkowany przychód, mimo że to w zasadzie nieodpłatna pomoc (nigdy nie mam żadnych korzyści z tego tytułu). Słyszałem, że fiskus ma zamiar przeglądać konta podatników. Zacząłem się obawiać opodatkowania moich rzekomych przychodów. Czy powinienem coś zrobić? Co mi grozi?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Moim zdaniem kwoty wpływające na Pana konto za/na sfinansowanie zakupów, które dokonuje Pan dla szefa (będę się posługiwał tak jak Pan tym określeniem):

 

  • nie stanowią Pana przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych, a jedynie zwrot poniesionych wydatków lub powierzone środki z przeznaczeniem na konkretny zakup dla szefa,
  • nie stanowią depozytu nieprawidłowego (który podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w stawce 2%), gdy otrzymuje je Pan przed zakupem, gdyż nie może Pan rozporządzać nimi dowolnie,
  • nie stanowią również pożyczki ani darowizny.

 

Ze względu na Pana nieodpłatną pomoc szef w prowadzonej działalności winien rozpoznać przychód, jako że otrzymuje od Pana nieodpłatne świadczenie, a przychodem z działalności gospodarczej jest m.in. wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z „przeglądaniem kont” nie jest tak, jak Pan wskazuje. Organy podatkowe nie mogą „prewencyjnie” badać naszych rachunków bankowych, by wyłowić coś „podejrzanego”. Informacje o naszych kontach chronione są tajemnicą bankową, a ich udostępnianie możliwe jest w drodze wyjątku, o którym mowa w art. 105 ust. 2 ustawy prawo bankowe – zgodnie z tym przepisem „zakres oraz zasady udzielania informacji przez banki organom podatkowym, Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej, organom kontroli skarbowej oraz powiernikowi i jego zastępcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (Dz. U. Nr 140, poz. 940, z 1998 r. Nr 107, poz. 669, z 2000 r. Nr 6, poz. 70 i Nr 60, poz. 702, z 2001 r. Nr 15, poz. 148 i Nr 39, poz. 459 oraz z 2002 r. Nr 126, poz. 1070), regulują odrębne ustawy”. Ustawa taką jest Ordynacja podatkowa, zgodnie z którą „jeżeli z dowodów zgromadzonych w toku postępowania podatkowego wynika potrzeba uzupełnienia tych dowodów lub ich porównania z informacjami pochodzącymi z banku, bank jest obowiązany na pisemne żądanie naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego do sporządzenia i przekazania informacji dotyczących strony postępowania w zakresie:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


1) posiadanych rachunków bankowych lub rachunków oszczędnościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków;

2) posiadanych rachunków pieniężnych lub rachunków papierów wartościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków;

3) zawartych umów kredytowych lub umów pożyczek pieniężnych, a także umów depozytowych;

4) nabytych za pośrednictwem banków akcji Skarbu Państwa lub obligacji Skarbu Państwa, a także obrotu tymi papierami wartościowymi;

5) obrotu wydawanymi przez banki certyfikatami depozytowymi lub innymi papierami wartościowymi”.

Niemniej jednak „z żądaniem sporządzenia i przekazania informacji, o których mowa powyżej, naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celnego może wystąpić dopiero po uprzednim wezwaniu do udzielenia informacji z tego zakresu albo do upoważnienia odpowiednio naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego do wystąpienia do instytucji finansowych o przekazanie tych informacji, a strona w wyznaczonym terminie:

 

1) nie udzieliła informacji;

2) nie upoważniła odpowiednio naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego do wystąpienia do instytucji finansowych o przekazanie informacji;

3) udzieliła informacji, które wymagają uzupełnienia lub porównania z informacjami pochodzącymi z instytucji finansowej”.

 

Innymi słowy, jeśli organ będzie prowadził przeciwko Panu postępowanie, to co do zasady, jeśli chce poznać obroty na Pana rachunku bankowym, musi wpierw, nim wystąpi do banku (jeśli w ogóle zachodzi uzasadniona potrzeba uzyskania informacji z banku), poprosić Pana o udostępnienie danych.

 

Nawet jeśli powyższy, mało prawdopodobny, scenariusz by się ziścił i organ podatkowy uzyskałby Pana dane bankowe, by uniknąć jakichkolwiek sankcji, będzie Pan musiał dowieść, iż miało miejsce takie działanie, jak opisał Pan w pytaniu, tj. że to szef finansował zakupy dla siebie. Może Pan czynić to w każdy możliwy sposób, gdyż zgodnie z art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej „jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem”.

Może Pan dowodzić, zarówno przedstawiając wydruki, o których Pan pisze, jak i powołując szefa na świadka lub inne osoby. Może Pan też poprosić, nawet teraz, szefa o oświadczenie na piśmie, że kwoty, które Panu przelewa, przeznaczane są na konkretne zakupy właśnie dla niego.


Jeśli nie będzie Pan wstanie udowodnić, iż rzeczywiście w zakresie nieodpłatnej pomocy jest tak, jak opisał to Pan w pytaniu, grozi Panu sankcyjna, 75% stawka podatku oraz kara z Kodeksu karnego skarbowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Pożyczka od osoby fizycznej a urząd skarbowy

Jak udokumentować dla urzędu skarbowego pożyczone 3 lata temu pieniądze od osoby fizycznej? Czy w ogóle można takie kwoty pożyczać przedsiębiorcy w gotówce? Nie miałem wtedy pieniędzy, a musiałem kupić maszyny i ten zakup sfinansowałem z pożyczki w kwocie 200 tys. zł. Znajomy przekazał mi pieniądze w gotówce do rąk własnych. Mamy spisaną odręcznie umowę, ale nie została ona zgłoszona do urzędu skarbowego. Co będzie, jeżeli mój znajomy zgłosi teraz ten fakt do urzędu skarbowego i zapłaci należny podatek z odsetkami? Czy urzędnik może podważać, że ten człowiek rzeczywiście udzielił mi pożyczki? Czy w trakcie kontroli mogę mieć z tego powodu problemy, jeśli przedstawię, że maszyny zakupiłem z tych pożyczonych pieniędzy?

Jak zatrzymać narastanie odsetek?

Zostałem wezwany na policję w celu, jak się okazało, potwierdzenia lokat, które założyłem w Amber Gold w 2010 i 2011 roku. Wszystkie te lokaty zostały zrealizowane wraz z odsetkami. Wygląda jednak na to, że nikt nie zapłacił podatku, a ja jestem potencjalnie osiągalną ofiarą. Co powinienem zrobić, aby zatrzymać narastanie odsetek?

Cała kwota ze sprzedaży domu

W 2007 r. sprzedałam dom, z którego dochód w całości przeznaczony był dla mnie mimo braku rozdzielności majątkowej ze współmałżonkiem. Taką rozdzielność zawarłam dopiero w 2009 r. W prowadzonym postepowaniu wyjaśniającym urząd skarbowy poprosił mnie o wskazanie środków, z których sfinansowałam zakupy nieruchomości dokonane w 2014 r. W udzielonej odpowiedzi powołałam się na dochody ze sprzedaży domu. Ale urząd skarbowy ponownie wezwał mnie do złożenia wyjaśnień, a kwotę ze sprzedaży domu podzielił na pół. Jak najlepiej na dzień dzisiejszy udokumentować to, że cała kwota ze sprzedaży domu była w moim posiadaniu?

Kontrola skarbowa dochodu ze sprzedaży mieszkania

Podczas kontroli złożonego PIT-u (dochód ze sprzedaży nieruchomości opodatkowany 19%) urząd skarbowy zakwestionował zasadność zaliczenia do kosztu uzyskania przychodu odsetek bankowych kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości oraz niektóre z faktur na wyposażenie mieszkania (meble). US stoi na stanowisku, że w związku z tym, iż w akcie notarialnym (sprzedaży) nie było zapisane wyposażenie mieszkania, to kosztów takich nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Nie akceptuje też paragonów fiskalnych wraz z dowodem dostawy do wskazanej nieruchomości jako dowodu poniesionych kosztów. Czy urząd skarbowy ma rację?

Wliczenie biletów lotniczych w koszty spółki z o.o.

Mieszkam na stałe w Monachium, mam też dom w Szczecinie. Zakładam wraz ze wspólnikiem spółkę z o.o. z siedzibą w Szczecinie (na adres mojego domu). Ja będę prezesem i członkiem zarządu spółki, drugi wspólnik to członek rodziny będący na miejscu w domu w Szczecinie. Spółka ma klienta w Szczecinie, z tego powodu ja muszę skorzystać z linii lotniczych, aby stawić się u klienta celem realizacji przedmiotu pracy objętego tytułem wystawionej przez spółkę faktury VAT. Czy mogę bilet lotniczy wliczyć w koszty spółki z o.o.? Czy urząd skarbowy może taki koszt zakwestionować?

Wezwanie w związku z kontrolą krzyżową w firmie

Dostałem wezwanie z urzędu skarbowego w związku z kontrolą krzyżową w firmie, dla której rzekomo wystawiałem faktury. Zaznaczam, że nie znam tej firmy, nie wykonywałem dla niej żadnych zleceń ani nie wystawiałem faktur. Czy coś mi grozi?

Nieujawniony dochód z zagranicy

Nie ujawniłem dochodów z pracy za granicą w latach przed 2006 r. Są one ulokowane na koncie bankowym (Jersey) i w funduszu (Irlandia) poza Polską. W związku z wprowadzaniem automatycznej wymiany informacji podatkowych mam obawę, czy nie powstanie z tego jakiś problem. Czy zobowiązanie podatkowe uległo w tym przypadku przedawnieniu? Czy mogę spodziewać się jakiś konsekwencji ze strony US, gdy dotrze z zagranicy informacja o moich środkach finansowych?

Przelew na konto w Polsce oszczędności rezydenta podatkowego Francji

Jestem rezydentem podatkowym we Francji od 30 lat. W Polsce mam mieszkanie i konto bankowe. Posiadam konto inwestycyjne poza Francją – niezarejestrowane we Francji – na którym jest ok. 100 000 euro. Chciałbym zlikwidować to konto i pieniądze przesłać do Polski. Czy mogę te oszczędności przesłać na konto w Polsce, nie narażając się na problemy ze strony polskiego urzędu skarbowego?

Ustalanie właściwości miejscowej organów podatkowych

Moje pytanie dotyczy ustalania właściwości miejscowej organów podatkowych. Prowadzę działalność gospodarczą. Adres zamieszkania mam w Łodzi. Tam również znajduje się siedziba mojej firmy. Poza tym jest jeszcze oddział w Warszawie. Czy któryś z warszawskich urzędów skarbowych może przeprowadzić kontrolę w oddziale mojej firmy? A może jest tak, że tylko US z Łodzi ma prawo przeprowadzić kontrolę w mojej siedzibie?

 

Przekwalifikowanie przez ZUS umów o dzieło na umowy-zlecenie a niedopłata podatku

W wyniku kontroli ZUS przekwalifikował moje umowy o dzieło od sierpnia 2014 do listopada 2015 na umowy-zlecenie. Mój pracodawca naliczył i odprowadził składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i przedstawił je jako mój przychód w PIT-8C za 2016. Moje zeznanie za rok 2016 złożyłam osobiście według zaleceń urzędu skarbowego na PIT-36, wpisując kwotę składek ZUS jako inne źródła przychodów. Rozliczenie dokonałam wcześniej w domu za pomocą programu komputerowego, który nie wykazał żadnej niedopłaty. Kilka dni temu zostałam przez urzędniczkę telefonicznie poinformowana, że mam dokonać 1320 zł wpłaty z powodu niedopłaty podatku. Nie rozumiem dlaczego po raz drugi mam płacić podatek od umów, od których płaciłam już podatek w 2015 i 2016 roku. Czy postępowanie urzędu skarbowego jest poprawne? Nikt wcześniej nie poinformował mnie o robieniu korekty mojego zeznania. Złożyłam też pisemne zapytanie do naczelnika US o podstawę prawną takiego postępowania i naliczenia podatku od składek ZUS. Niestety do tej pory nie udzielono mi żadnej odpowiedzi. Jaki okres ma US na udzielenie pisemnej odpowiedzi?

Bezpłatne wykonanie prac przez żonę właściciela firmy – umowa

Jestem osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą. Chciałbym zawrzeć z żoną, która nie jest zatrudniona w mojej firmie, umowę-zlecenie na nieodpłatne wykonanie pewnych prac w mojej firmie. Czy mogę to zrobić? Czy muszę gdzieś zarejestrować taką umowę i opłacać składki ZUS i podatki?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »