Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieodbieranie korespondencji z sądu a zabranie alimentów

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 29.02.2016

Jestem studentką, mam 21 lat. Dostawałam do tej pory dostawałam alimenty od ojca, który jest Norwegiem. Złożyłam niedawno do sądu zaświadczenie o studiowaniu. Otrzymałam jednak odpowiedź, że moja sprawa jest zamknięta. Okazało się, że nie odbierałam listów poleconych z sądu. Fakt, miejsce zameldowania odwiedzam tylko w weekendy (nie bywałam wtedy na poczcie), bo moja mama wyprowadziła się stamtąd 2 lata temu. Co teraz robić? Czy muszę znów starać się o alimenty, choć przecież przysługują mi, dopóki studiuję?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Postępowanie o egzekucje alimentów z Norwegii toczyło się w Polsce w oparciu o przepisy Konwencji nowojorskiej o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych z zagranicy z 1956 r., której sygnatariuszem jest Norwegia oraz o przepisy polskiego Kodeksu postępowania cywilnego.

 

Kodeks postępowania cywilnego wyraźnie stanowi w art. 136, iż strony (czyli Pani) i ich przedstawiciele mają obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie swego zamieszkania. W razie zaniedbania tego obowiązku pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany. O powyższym obowiązku i skutkach jego niedopełnienia sąd powinien pouczyć stronę przy pierwszym doręczeniu.

 

Oznacza to, iż Pani obowiązkiem, jak i w Pani interesie było poinformować sąd po pierwsze o zmianie adresu i przeprowadzce do innego miasta. Po drugie, jeżeli pozostawiła Pani adres do korespondencji w domu, to należało w momencie, gdy mama wyprowadziła się z mieszkania, wskazać inny adres, gdzie będzie odbierana korespondencja. Jeżeli nie mogła Pani w weekend odbierać korespondencji, to powinna była Pani wskazać osobę, która może podejmować korespondencję jako pełnomocnik, lub też ewentualnie udzielić pełnomocnictwa pocztowego ,amie, by mogła odebrać korespondencję z poczty.

 

W momencie, gdy nie wypełniła Pani ciążącego na niej obowiązku, sąd nie miał innej możliwości, jak zakończyć postępowanie w sprawie. Jednakże umorzenie postępowania przez sąd nie oznacza, iż nie może się Pani ubiegać o alimenty w okresie studiów. Niestety w chwili obecnej musi Pani ponownie złożyć wniosek w sądzie i wszcząć procedurę od samego początku.

 

Ponieważ ma już Pani zasądzone alimenty wyrokiem, to wystarczy złożyć wniosek o egzekucję alimentów, nie zaś o przyznanie alimentów. Do wniosku musi Pani załączyć wniosek w sprawie uzyskania świadczeń alimentacyjnych:

 

  • pełnomocnictwo upoważniające organ zagraniczny do prowadzenia egzekucji świadczeń alimentacyjnych – podpisane przez Panią w obecności notariusza,
  • oryginał zupełnego odpisu aktu urodzenia,
  • kserokopię wyroku zasądzającego alimenty,
  • zaświadczenie o kontynuowaniu nauki,
  • szczegółowy wykaz zaległości alimentacyjnych (sporządzony własnoręcznie przez Panią),
  • informacja dotycząca konta bankowego (nazwę, adres banku, numer konta, numery SWIFT – BIC i IBAN),
  • podpisane fotografie Pani i ojca, jeśli takie Pani posiada,
  • podanie o przyjęcie wniosku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus I =

»Podobne materiały

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Mam zobowiązanie alimentacyjne wobec syna, które windykuje komornik z mojej renty inwalidzkiej. Syn ma 21 lat. Podobno już się nie uczy i pracuje za granicą. Czy mogę uchylić się od obowiązku alimentacyjnego?

Alimenty dla rodzica i problem z jego długami

Czy moja mama, mając emeryturę, może żądać ode mnie alimentów? Cierpi na chorobę psychiczną i dlatego narobiła wiele długów, od kilku miesięcy nie opłaca też rachunków za mieszkanie. Nie jest ubezwłasnowolniona. Czy mogę być wezwany do spłaty jej długów? Jak mogę tego unikną

Alimenty z Niemiec – jak je wyegzekwować?

Mam dziecko z poprzedniego małżeństwa. Były mąż jest zameldowany w Niemczech i tam ma firmę (choć mieszka też w Polsce). Przestał łożyć na dziecko, więc chciałabym złożyć pozew o alimenty. Czy powinnam go wnieść do sądu niemieckiego?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »