.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieodbieranie korespondencji z sądu a zabranie alimentów

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 29.02.2016

Jestem studentką, mam 21 lat. Dostawałam do tej pory dostawałam alimenty od ojca, który jest Norwegiem. Złożyłam niedawno do sądu zaświadczenie o studiowaniu. Otrzymałam jednak odpowiedź, że moja sprawa jest zamknięta. Okazało się, że nie odbierałam listów poleconych z sądu. Fakt, miejsce zameldowania odwiedzam tylko w weekendy (nie bywałam wtedy na poczcie), bo moja mama wyprowadziła się stamtąd 2 lata temu. Co teraz robić? Czy muszę znów starać się o alimenty, choć przecież przysługują mi, dopóki studiuję?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Postępowanie o egzekucje alimentów z Norwegii toczyło się w Polsce w oparciu o przepisy Konwencji nowojorskiej o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych z zagranicy z 1956 r., której sygnatariuszem jest Norwegia oraz o przepisy polskiego Kodeksu postępowania cywilnego.

 

Kodeks postępowania cywilnego wyraźnie stanowi w art. 136, iż strony (czyli Pani) i ich przedstawiciele mają obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie swego zamieszkania. W razie zaniedbania tego obowiązku pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany. O powyższym obowiązku i skutkach jego niedopełnienia sąd powinien pouczyć stronę przy pierwszym doręczeniu.

 

Oznacza to, iż Pani obowiązkiem, jak i w Pani interesie było poinformować sąd po pierwsze o zmianie adresu i przeprowadzce do innego miasta. Po drugie, jeżeli pozostawiła Pani adres do korespondencji w domu, to należało w momencie, gdy mama wyprowadziła się z mieszkania, wskazać inny adres, gdzie będzie odbierana korespondencja. Jeżeli nie mogła Pani w weekend odbierać korespondencji, to powinna była Pani wskazać osobę, która może podejmować korespondencję jako pełnomocnik, lub też ewentualnie udzielić pełnomocnictwa pocztowego ,amie, by mogła odebrać korespondencję z poczty.

 

W momencie, gdy nie wypełniła Pani ciążącego na niej obowiązku, sąd nie miał innej możliwości, jak zakończyć postępowanie w sprawie. Jednakże umorzenie postępowania przez sąd nie oznacza, iż nie może się Pani ubiegać o alimenty w okresie studiów. Niestety w chwili obecnej musi Pani ponownie złożyć wniosek w sądzie i wszcząć procedurę od samego początku.

 

Ponieważ ma już Pani zasądzone alimenty wyrokiem, to wystarczy złożyć wniosek o egzekucję alimentów, nie zaś o przyznanie alimentów. Do wniosku musi Pani załączyć wniosek w sprawie uzyskania świadczeń alimentacyjnych:

 

  • pełnomocnictwo upoważniające organ zagraniczny do prowadzenia egzekucji świadczeń alimentacyjnych – podpisane przez Panią w obecności notariusza,
  • oryginał zupełnego odpisu aktu urodzenia,
  • kserokopię wyroku zasądzającego alimenty,
  • zaświadczenie o kontynuowaniu nauki,
  • szczegółowy wykaz zaległości alimentacyjnych (sporządzony własnoręcznie przez Panią),
  • informacja dotycząca konta bankowego (nazwę, adres banku, numer konta, numery SWIFT – BIC i IBAN),
  • podpisane fotografie Pani i ojca, jeśli takie Pani posiada,
  • podanie o przyjęcie wniosku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »