Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niemożność samodzielnego utrzymania się dziecka po studiach

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 27.02.2015

Mój syn ma 25 lat, niedawno skończył studia. Ze wszystkich sił stara się znaleźć pracę, jednak póki co mu się to nie udaje. Jego ojciec miesiąc po obronie dyplomu przez syna przestał płacić na niego alimenty. Czy w przypadku niemożności samodzielnego utrzymania się dziecka po studiach ojciec mógł samowolnie zaprzestać alimentacji? Dodam, że były mąż jest bardzo dobrze sytuowany.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustania obowiązku alimentacyjnego względem dziecka nie determinuje uzyskanie pełnoletności ani i przerwanie nauki. Obowiązek alimentacyjny rodziców kończy się dopiero w chwili, gdy dziecko uzyska zdolność samodzielnego utrzymania. Przyjmuje się, iż graniczną datą trwania obowiązku jest osiągnięcie 25. roku życia i ukończenie kształcenia, jednakże w różnych sytuacjach obowiązek ten może ulec wydłużeniu lub skróceniu.

 

W opisanej przez Panią sytuacji, tj. gdy syn ukończył już edukację i uzyskał zawód, istnieją przesłanki, by ojciec dziecka zaprzestał płacenia alimentów. Zaniechanie płacenia alimentów orzeczonych wyrokiem sądu nie jest jednak dowolną decyzją ojca. Ponieważ alimenty były orzeczone wyrokiem sądowym, to tylko sąd może zwolnić ojca od ich dalszego płacenia. W tym celu ojciec winien wystąpić do sądu o orzeczenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł.

 

W toku postępowania syn będzie miał szanse argumentować, iż alimenty są mu niezbędne do umożliwienia codziennego utrzymania. W tym celu syn winien przedstawić dowody stwierdzające, że pomimo ukończonych studiów nie jest on nie tylko w stanie utrzymać się, ale nawet zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych (wyżywienie, odzież, leki, mieszkanie). W tym celu jednak syn winien przedstawić listę miejsc, w których aplikował o zatrudnienie, oraz informacje, czy i gdzie zaproszono go na rozmowę. Syn powinien także wykazać, iż nie przysługuje mu zasiłek dla bezrobotnych lub ewentualnie że otrzymywany zasiłek nie wystarcza na pokrycie jego podstawowych wydatków.

 

W związku z powyższym uważam, iż nadal zastosowanie ma tu art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwłaszcza jeśli sytuacja materialna ojca pozwala na dalsze płacenie przez niego alimentów.

 

Syn może także rozważyć możliwość podjęcia studiów podyplomowych, argumentując, iż dotychczasowe wykształcenie nie jest wystarczające do podjęcia zatrudnienia i samodzielnego utrzymania się.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - dwa =

»Podobne materiały

Decyzja o zabezpieczeniu roszczenia o alimenty w czasie procesu rozwodowego

Czy sąd miał prawo (w trakcie procesu rozwodowego) wydać decyzję o zabezpieczeniu roszczenia o alimenty bez dania mi prawa do obrony (chciałem prosić o zmniejszenie kwoty)?

Alimenty potrzebne od zaraz

Od prawie jedenastu lat żyję bez ślubu z ojcem dwójki moich dzieci. Partner mój pracuje za granicą i dobrze zarabia. Kiedy wyjeżdża do pracy zostawia mi około tysiąc złotych na miesiąc. Zaproponowałam, by wynajął dla nas większe lokum, bo mieszkamy w jednym pokoju ale odmówił. Sta
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »