.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niemożność stawienia się u notariusza w sprawie zakupu działki

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 30.01.2017

Planujemy z mężem kupić działkę w innym mieście. Mamy już termin wizyty u notariusza, niestety mąż ma wtedy pilny wyjazd. Czy niemożność stawienia się u notariusza przekreśla nasze plany? A może wystarczy jakieś pełnomocnictwo?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ma przeszkód, aby nabyć nieruchomość przez pełnomocnika. Jednak z uwagi na fakt, że nabycie takie to jednak czynność przekraczająca zwykły zarząd, przepisy wymagają, by pełnomocnictwo do nabycie nieruchomości było pełnomocnictwo szczególnym do dokonania ściśle określonej czynności oraz aby przybrało ono formę aktu notarialnego. Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego umowa sprzedaży nieruchomości, pod rygorem nieważności, musi przybrać formę aktu notarialnego. Artykuł 99 dotyczący formy pełnomocnictwa, stanowi natomiast, że jeżeli do ważności czynności prawnej wymagana jest forma szczególna, to pełnomocnictwo do tej czynności także musi przybrać tę formę.

 

Zatem w Państwa przypadku mąż powinien udzielić Pani w chwili obecnej pełnomocnictwa notarialnego do nabycia nieruchomości w umówionym terminie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »