Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieletni przestępcy drogowi – odpowiedzialność za wykroczenie po alkoholu

Autor: Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 07.07.2011

Mój bratanek z kolegą byli sprawcami kolizji drogowej. Bratanek ma skończone 17 lat (miesiąc przed wypadkiem), alkotest wykazał, że miał 0,6 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Co mu grozi? Jak załagodzić sytuację (może warto wynająć prawnika)? Czy bratanek będzie odpowiadał przed sądem jako dorosły?

Anna Sochaj-Majewska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z treścią przepisu art. 10 § 1 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) „na zasadach określonych w tym kodeksie odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat”.

 

Pański bratanek ponosi więc pełną odpowiedzialność karną, gdyż jest osobą dorosłą w rozumieniu polskiego prawa karnego. Sąd rodzinny nie ma żadnych kompetencji w tej sprawie, bo sprawca nie jest już i nie był nieletnim w chwili popełnienia czynu zabronionego.

 

W myśl art. 115 § 10 K.k. „młodocianym jest sprawca, który w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończył 21 lat i w czasie orzekania w pierwszej instancji 24 lat”. Status młodocianego sprawy daje mu możliwość bycia łagodniej potraktowanym przez sąd. W szczególności, wymierzając młodocianemu karę, „sąd kieruje się przede wszystkim tym, aby sprawcę wychować” (art. 54 § 1 K.k.).

 

Zgodnie z brzmieniem art. 115 § 16 K.k. „stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy:

 

  1. zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
  2. zawartość alkoholu w 1 dm wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość”.

 

Pański bratanek, będąc w stanie nietrzeźwości (miał 0,6 mg alkoholu w wydychanym powietrzu), prowadził po drodze publicznej pojazd mechaniczny – motorower.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z treścią art. 178 a § 1 K.k. „kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Warunkiem uznania pojazdu za mechaniczny jest to, że pojazd ten ma na stałe zamontowany silnik, a nie to, czy pojazd ten jest sprawny technicznie i zdolny do samodzielnego poruszania. W konsekwencji nie można uznać, że jazda bez włączonego silnika pozbawia pojazd przymiotu pojazdu mechanicznego. Z chwilą wyłączenia silnika pojazd nie traci swoich niebezpiecznych właściwości, ponieważ nadal jego masa i zdolność do osiągnięcia znacznej prędkości (w porównaniu z pojazdami niemechanicznymi) jest bardzo duża, tak J. Konecki i J. Misztal – Konecka, glosa do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 18.03.2003 r. sygn. akt III KKN 390/01, teza nr 2, publ. PS 2005, Nr 10, poz. 148, LEX Nr 49728/2.

 

W tej sytuacji policja prowadzi dochodzenie w sprawie, które skończy się z pewnością skierowaniem aktu oskarżenia do sądu karnego. Sugeruję Pańskiemu bratankowi skorzystanie z pomocy prawnej adwokata już na etapie toczącego się postępowania przygotowawczego.

 

Niestety, Pański bratanek musi liczyć się z wydaniem wyroku skazującego.

 

Sąd karny ma ponadto możliwość orzeczenia, obok wyżej wymienionych kar, także środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów w wymiarze od roku do lat 10 (art. 39 pkt 3 K.k. w zw. z art. 43 § 1).

 

Zwracam również uwagę na przepis art. 42 K.k. Zgodnie z nim „sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju, w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji [a takim jest przestępstwo określone w art. 178a § 1 K.k.], w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji”.

 

Art. 42 § 2 K.k. (nowelizacja tego przepisu weszła w życie z dniem 25 lutego 2011 r.) stanowi, że sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów określonego rodzaju, jeśli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w § 1 tego przepisu, był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177.

 

Z pewnością adwokat pomoże Pańskiemu krewnemu przejść przez etap postępowania przygotowawczego i sądowego, w tym apelacyjnego, udzielając kompleksowej pomocy prawnej.

 

Niestety, raczej trzeba się liczyć z utratą prawa prowadzenia pojazdów. Oznacza to też, że uprawnień do kierowania samochodem nie można uzyskać w okresie biegu orzeczonego środka karnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wywołanie pożaru przez nieletnich

Dwóch nieletnich (14 lat) wywołało pożar starego drewnianego wozu. Właściciel wycenił straty na 12 000 zł. Sąd wezwał nieletnich na przesłuchanie z art. 288 K.k. Właściciel bardzo zawyżył straty, ponieważ podał, że w wozie znajdowały się nieużywane ule. Jeden z nieletnich ma już pouczenie za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Czy należy ujawnić ten fakt w trakcie przesłuchania w sądzie? Żaden z nieletnich nie został objęty ani kuratelą sądową, ani żadną inną. Jak taka sprawa może przebiegać? Jakie mogą być konsekwencje tego czynu? Jak powinni zeznawać rodzice nieletnich?

Doprowadzenie do kolizji samochodowej po alkoholu

Zostałem zatrzymany po spowodowaniu kolizji drogowej. Miałem 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Bardzo obawiam się, że utracę prawo jazdy, które jest mi potrzebne do pracy w ramach swojej działalności – co stanowi moje źródło utrzymania. Czy mogę odebranie prawa jazdy zastąpić np. wysoką grzywną? Dodam, że kilka dni temu neurolog zapisał mi leki psychotropowe – może na tej podstawie uda mi się uniknąć odpowiedzialności?

Nie przyznanie się do winy za jazdę pod wpływem alkoholu

Mój syn został zatrzymany, gdy prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Dowiedziałam się, że nie był w tym czasie w samochodzie tylko zatrzymali go w sklepie, twierdząc, że to on prowadził. Jak się mamy bronić? Jechał z kolegami i nie miał przy sobie ani dokumentów, ani kluczyków.

Odebranie prawa jazdy za potrącenie pieszego

Potrąciłem pieszego na przejściu dla pieszych, za pokwitowaniem zabrano mi prawo jazdy. Co mogę zrobić, żeby odzyskać prawo jazdy? Jest mi niezbędne w pracy, bez niego stracę zatrudnienie.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »