.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Nielegalny zakup, niestawiennictwo i areszt tymczasowy

Kilka lat temu nielegalnie kupiłam sprzęt komputerowy. Później sprzedałam go, nie spłaciłam zaciągniętego kredytu. Zgodziłam się na zaproponowaną karę i miałam spłacić dług. Nie zrobiłam tego. Obecnie nie przebywam w kraju i nie wiedziałam, że odbywało się posiedzenie w tej sprawie. Miałam odpowiadać jako świadek. Boję się odwieszenia kary, dlatego ukrywam się z dziećmi za granicą. Zasądzono wobec mnie areszt tymczasowy, wskazano nowy termin rozprawy. Nie mogę się jednak na nią stawić. Czy dobrze byłoby wynająć adwokata? Jaki to koszt? Jak powinnam się teraz zachować, by uniknąć kary?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z treści Pani pytania wynika, że sąd zastosował wobec Pani karę porządkowa za nieusprawiedliwione niestawiennictwo w postaci aresztowania porządkowego. W pierwszej kolejności wskazać należy, że każdy, kto zostanie wezwany przez organy procesowe w charakterze świadka, ma obowiązek stawić się na termin przesłuchania w miejscu i czasie oznaczonym w wezwaniu. Oprócz stawiennictwa świadka jego obowiązkiem jest pozostawanie do dyspozycji organu procesowego, do czasu gdy nie zostanie przez niego zwolniony.

 

Konsekwencje niestawiennictwa mogą być zastosowane tylko w sytuacji, gdy osoba wezwana w charakterze świadka musi być o fakcie wezwania powiadomiona w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.

 

W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa świadek powinien liczyć się z tym, że organ procesowy może zastosować wobec niego przewidziane w rozdziale 31 Kodeksu postępowania karnego kary porządkowe.

 

Ustawodawca wprowadził trzy formy:

 

  1. kara pieniężna;
  2. przymusowe doprowadzenie;
  3. aresztowanie porządkowe.

 

Aresztowanie porządkowe może być zastosowane tylko i wyłącznie w przypadku uporczywego uchylania się od złożenia zeznań, zatem w sytuacji, gdy świadek wielokrotnie nie stawi się na wezwanie bez usprawiedliwienia bądź też gdy zastosowana kara pieniężna oraz przymusowe doprowadzenie nie spełniły swojego celu. Ta zdecydowanie najsurowsza, ale też najrzadziej stosowana w praktyce kara porządkowa może być zastosowana przez organ procesowy na czas nieprzekraczający 30 dni.

 

W mojej ocenie niestety nie ma szans na uniknięcie złożenia zeznań. Należy mieć bowiem na uwadze, że stan Pani wiedzy może być bardzo istotny dla toku prowadzonego postępowania. Adwokat pozwoli Pani jedynie wskazać, na co winna Pani zwrócić uwagę przy składaniu zeznań, ale w mojej ocenie nie ma instytucji, która pozwoliłaby Pani uniknąć stawiennictwa w sądzie. Nie sposób także wskazać dokładnie ceny za usługi prawnicze adwokata, uzależnione jest to bowiem w znacznej mierze od wielkości miejscowości i renomy danego prawnika. Myślę jednak, że będzie to kwota około 1000 zł. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak stawiennictwo, mając na uwadze nieuchronną karę i fakt ciągłego ukrywania się.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Górecki

Aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym (brał udział w wielu szkoleniach dotyczących zagadnień prawa karnego), bliskie jest mu też prawo handlowe oraz prawo pracy. Pomógł już setkom osób, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl