.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nielegalny pobór energii elektrycznej

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 11.09.2014

W moim domu została przeprowadzona kontrola pomiaru energii. Okazało się, że po wyłączeniu energii jedno gniazdko nadal działało. Kontrolerzy poinformowali mnie, iż jest to nielegalny pobór energii elektrycznej. Został spisany protokół, przyjechała również policja. Co będzie dalej? Czy odbędzie się sprawa karna? Nie chcę zostać skazany za nielegalny pobór energii elektrycznej, bo mogę przez to stracić pracę. Dom jest przedwojenny i nie miałem pojęcia o tym, że mam takie gniazdko. Zostało ono zainstalowane wiele lat temu. Wcześniej mieszkali w tym domu Niemcy, potem moi rodzice, a teraz ja z rodziną.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obawia się Pan skazania za nielegalny pobór energii elektrycznej, jednakże w mojej ocenie nie ma podstaw do prowadzenia postępowania w stosunku do Pana osoby.

 

Kradzież energii jest penalizowana w art. 278 Kodeksu karnego.

 

„Art. 278. § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

 

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

§ 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 

§ 5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego”.

 

Określony w ww. przepisie występek kradzieży jest z definicji przestępstwem umyślnym. Śledczy, chcąc skierować przeciwko Panu akt oskarżenia, musieliby wykazać Pana winę umyślną, to znaczy, iż sam podpiął Pan gniazdko do źródła energii lub wiedząc o tym, wyraził Pan na to zgodę. Mając na uwadze, iż jak Pan wskazuje, gniazdko to istnieje od lat, bo było jeszcze za czasów poprzednich właścicieli, trudno będzie wykazać, iż miał Pan coś do czynienia z zainstalowaniem tego podłączenia. Myślę, że samo gniazdko i kable muszą wskazywać, iż zostały one zainstalowane lata temu – jeszcze zanim stał się Pan właścicielem domu. Należy pamiętać, iż wszelkie wątpliwości w tej kwestii muszą być interpretowane na korzyść podejrzanego.

 

Uważam więc, że postępowanie może zostać wszczęte jedynie w sprawie, ale nie w stosunku do Pana osoby czy kogokolwiek z domowników i jeżeli zostanie wszczęte, to zakończy się umorzeniem.

 

Do momentu wezwania Pana na przesłuchanie (jeśli do tego dojdzie) nie musi Pan nic robić. Jeżeli zostanie Pan wezwany, to oczywiście zaprzeczy Pan, iż miał Pan jakąkolwiek wiedzę o gniazdku nielegalnie podpiętym do źródła energii. Jako argument może Pan wskazać, iż stan instalacji sugeruje, że została wykonana, zanim został Pan właścicielem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »