Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niegodność dziedziczenia spadkobiercy

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 06.09.2020

Sprawa dotyczy niegodności dziedziczenia większościowego spadkobiercy. Po śmierci mamy został odczytany testament, z którego wynikało, że na mojego brata przepisała swoją część spadku (ojciec i drugi brat nie żyją). Moja część to 1/4 z 1/2 po ojcu i 1/8 z 1/4 po bracie. Problem jest z bratem, który jest większościowym spadkobiercą – nie pracuje, pije, nie płaci za nic, wszystko, co miało jakąś wartość, sprzedał i przemarnował. Ja płacę za wodę, prąd, śmieci i podatek utrzymuje w dobrym stanie wszystko, co jest dookoła domu. Co w tej sytuacji mogę zrobić? Czy wchodzi w grę pozbawienie większości w dziale spadku? Czy sprawa niegodności dziedziczenia miałaby tutaj zastosowanie? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niegodność dziedziczenia spadkobiercy

Warunki niegodności dziedziczenia

W opisanym przez Pana przypadku nie może być mowy o niegodności dziedziczenia, bowiem Pana brat nie wypełnił żadnego z warunków przewidzianych przepisami prawa aby móc go uznać za niegodnego dziedziczenia. Zgodnie bowiem z treścią art. 928 Kodeksu cywilnego „spadkobierca tylko wówczas może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:

 

1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;

2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;

3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego”.

 

Żadna z tych przesłanek nie ma miejsca w opisanej sprawie.

 

Nie ma również w prawie polskim takiej instytucji jak pozbawienie większości w dziale spadku. To jakie brat ma udziały wynika z postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku i jest na ten moment to niezmienne.

Domaganie się pokrycia kosztów utrzymania spadku

Jeżeli zaś chodzi o to, co może Pan zrobić, to domagać się rozliczenia tych kwot, które za brata musiał Pan uiścić. Każdy ze spadkobierców ponosi bowiem koszty związane ze spadkiem stosownie do posiadanych udziałów w spadku.

 

Zgodnie bowiem z art. 1035 Kodeksu cywilnego „jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu”. Oznacza to, że każdemu ze współspadkobierców przypadają pożytki i inne przychody z majątku spadkowego w stosunku do wielkości przysługującego mu udziału w spadku. W takim samym stosunku każdy z nich ponosi wydatki i ciężary (tak stanowi art. 207 kodeksu cywilnego). Oznacza to zatem, że w opisanym przypadku, że Pan powinien partycypować w kosztach w wysokości 1/4 z 1/2 po ojcu i 1/8 z 1/4 po bracie, a Pana brat w pozostałym zakresie. Natomiast jeżeli płaci Pan całość, może Pan domagać się w postępowaniu o dział spadku zasądzenia kwot odpowiadających udziałowi brata od niego. Wówczas w postanowieniu sąd – oprócz tego, że podzieli spadek – orzeknie co do obowiązku zwrotu tych opłat, ewentualnie będzie można o tą kwotę pomniejszyć spłatę - jeżeli ta w związku ze sposobem działu spadku byłaby orzeczona.

 

Ewentualnie jeżeli na ten moment nie chce Pan dokonywać działu spadku, może Pan na podstawie art. 1035 w zw. z art. 207 Kodeksu cywilnego pozwać brata w zwykłym trybie procesowym o zapłatę tej części zapłaconych kosztów, które odpowiadają jego udziałowi w spadku. Do czasu działu spadku takie sprawy mogą być wytaczane odrębnie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus I =

»Podobne materiały

Nakłady dokonane na przyszły spadek

Moja siostra i ja jesteśmy jedynymi spadkobierczyniami mieszkania po mamie, która zmarła. Miałyśmy z mamą umowę (niestety niepisaną), że mieszkanie całkowicie ja przejmę, bo nie tylko je wykupiłam (dla mamy i na jej nazwisko), ale i wyremontowałam. Dokonałam więc istotnych nakładów na przyszły spade

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »