Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieformalny związek a dziedziczenie nieruchomości

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 26.09.2011

Mój partner jest po rozwodzie, ma dwoje dzieci. Obecnie kończymy budowę wspólnego domu, ja jestem w ciąży. Wszystkie rachunki (i działka) wystawiane są na partnera. W razie śmierci partnera chcielibyśmy, by dom należał do mnie i do dziecka; dwójce dzieci z małżeństwa zostałoby mieszkanie. Czy w tej sytuacji mogłabym uniknąć podatków i roszczeń o zachowek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli zdecydujecie się Państwo pozostać w nieformalnym związku, nie ma możliwości uniknięcia podatku od spadku czy darowizny. Wysokość ewentualnego podatku przy darowiźnie lub spadku (chodzi o połowę majątku wartego powiedzmy 200 tys. zł – wartość połowy 100 tys. zł) to 18 766 zł.

 

Co więcej, jeśli zdecydujecie się Państwo na testament czy darowiznę na Pani rzecz, dzieci partnera – zgodnie z naszym prawem – będą mogły ubiegać się od Pani o zachowek.

 

Oczywiście na poczet zachowku zostanie zaliczone mieszkanie, które chce im zostawić partner, ale jeśli wartość nieruchomości z domem będzie większa od wartości mieszkania – będą mogły żądać uzupełnienia zachowku.

 

Rozumiem, że chce Pani zabezpieczyć siebie i przyszłe dziecko.

 

Na chwilę obecną na wszelki wypadek proponuję ustanowić dla Pani służebność mieszkania w domu, który wspólnie wybudowaliście.

 

Służebność ta wpisywana jest do księgi wieczystej i daje Pani zakres korzystania z nieruchomości do swojej śmierci. W przypadku gdybyście się Państwo chcieli rozstać, można tę służebność zamienić na rentę – otrzyma Pani wynagrodzenie w zamian za zniesienie służebności.

 

Na chwilę obecną zabezpieczy to Pani warunki mieszkaniowe, nawet po śmierci partnera. Bez względu na to, kto będzie właścicielem, będzie musiał umożliwić Pani korzystanie ze służebności.

 

Oczywiście – tymczasowo możecie Państwo zabezpieczyć Pani interesy testamentem.

 

Najdogodniejsze będzie jednak przepisanie tej nieruchomości czy też jej części – darowizną lub testamentem – na rzecz Państwa wspólnego dziecka.

 

Należy wspomnieć, że dziecko poczęte może być spadkobiercą, jeśli urodzi się żywe. W sytuacji, gdy spadkodawca ustanawia w testamencie jedynym spadkobiercą dziecko, które ma się urodzić, a dziecko to urodzi się, ale wkrótce potem umrze, nabywa ono spadek po spadkodawcy (testatorze), zaś po dziecku dziedziczą jego krewni.

 

Warto może więc ustanowić jako spadkobiercę swoje dziecko lub natychmiast po jego narodzinach przepisać na nie połowę nieruchomości.

 

Należy pamiętać, że na małoletnie dziecko nie można jednak przepisać nieruchomości obciążonej hipoteką lub służebnością.

 

Pani partner mógłby Pani odsprzedać część nieruchomości – wówczas odpadłaby kwestia podatku od darowizny, a Pani stałaby się współwłaścicielką nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus 10 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

prawo budowlane

porady prawne online