.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Nieformalna separacja a opieka nad dzieckiem

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 13.04.2021 • Zaktualizowane: 13.04.2021

Aktualnie jestem w nieformalnej separacji z mężem. W październiku mąż kazał mi się wyprowadzić z domu (zrobił to w środku nocy) ze względu na to, że kogoś poznałam. Mamy 7-letnią córkę, biorąc pod uwagę fakt, że wyrzucał mnie w środku nocy, a ja nie miałam wówczas dokąd pójść, nie zabrałam córki ze sobą, miałam na uwadze tylko i wyłącznie jej dobro w tamtym momencie. Mąż ustalił sobie, że mogę widywać dziecko 2 dni w tygodniu, kiedy nie mam weekendu, i jeden dzień, kiedy mam ją w weekend (co drugi). Chciałam się dowiedzieć, jakie mam szanse w sądzie, żeby dziecko było ze mną, ewentualnie żeby podział był sprawiedliwy dla nas obojga. Mąż straszy mnie, że jeśli wniesie sprawę z orzekaniem o winie, sąd pozwoli na to, aby córka nadal mieszkała z nim, a na moją niekorzyść będzie przemawiało to, że się wyprowadziłam.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieformalna separacja a opieka nad dzieckiem

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz przepisy Kodeksu cywilnego.

Nieformalna separacja a opieka nad dzieckiem

Pozwoli Pani, iż nie będę streszczał przedstawionego przez Panią pytania, lecz odniosę się do niego w treści poniższej opinii. W pierwszej kolejności musi mieć Pani świadomość, że im dłużej będzie Pani zwlekała z próbą odzyskania opieki nad dzieckiem, tym mniejsze będzie Pani miała szanse na jej przywrócenie. Zachowanie męża jest zachowaniem bardzo częstym, niemniej musi się Pani liczyć z tym, że dziecko niekoniecznie zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego jej Pani nie zabrała.

Walka o prawa do dziecka

Zachodzi zatem pytanie, czy już teraz obserwuje Pani zmianę w zachowaniu córki. Na pewno wyprowadzka nie służy w sprawie o rozwód, niemniej winy nie można mieszać z władzą rodzicielską. Wiele będzie zależało od tego jaką postawę dotychczas ojciec wykazywał w wychowaniu córki? O ile dziecko zacznie się utożsamiać z ojcem, wówczas może mieć Pani problem z odzyskaniem miejsca zamieszkania dziecka przy Pani. Na Pani miejscu nie godziłbym się na kontakty z dzieckiem w trybie zaproponowanym przez ojca dziecka. To dziecko winno zadecydować, kiedy i jak często chce się z Panią widywać. Powinna Pani nadto przystosować pokój w mieszkaniu, które aktualnie Pani zajmuje, dla potrzeb córki. Wyposażyć go odpowiednio do jej wieku i potrzeb i próbować przełamywać. Biorąc ją do siebie, zaproponować, czy nie chce zostać na noc. Wówczas jeżeli taką chęć wyrazi, proszę powiedzieć, by zadzwoniła do taty, żeby poinformować go, że zostaje u Pani na noc. Telefon powinien mieć aplikację nagrywania rozmów, by następnie tymi rozmowami, o ile będą korzystne, się posłużyć. Musi Pani metodą małych kroków kontaktować się z dzieckiem, pisać SMS-y, dzwonić codziennie. Chodzi o to, by dziecko o Pani nie zapomniało.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl