Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niedozwolony zapis umowny w regulaminie sklepu internetowego

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 05.05.2014

Otrzymałem pozew do sądu okręgowego z kancelarii, która znana jest z tego typu spraw. Wnosi o uznanie zapisu z regulaminu mojego sklepu internetowego: „sklep nie odpowiada za opóźnienia w dostarczeniu towarów spowodowane błędami firm kurierskich” za niedozwolony zapis umowny. Co mam dalej robić? Moim zdaniem taki zapis jest już w rejestrze klauzul niedozwolonych.

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sprawa niedozwolonego zapisu umownego nie jest tak prosta, jak by się to wydawało, ponieważ samo orzecznictwo w tym zakresie nie jest jednolite.


Najnowsze orzecznictwo mówi, że pozew warto składać tylko w sprawach niestandardowych, gdy kwestionowana klauzula spełnia kryteria określone w art. 3853 Kodeksu cywilnego, ale niczego podobnego nie ma jeszcze na czarnej liście UOKiK-u.

 

Niemniej jednak trudno nie zauważyć, że w aktualnym stanie prawnym zarysowują się dwie całkowicie różne linie orzecznicze w tej sprawie. W jednych wyrokach Sąd Najwyższy wskazywał, że powaga rzeczy osądzonej w tego rodzaju sprawach wyłącza – po wpisaniu danego postanowienia do rejestru – ponowne wytoczenie powództwa w tym przedmiocie (np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 2003 r., sygn. akt III CZP 95/03, OSNC 2005/2/25, wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2005 r., sygn. akt VI ACa 473/05 oraz wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 2 grudnia 2005 r., sygn. akt VI ACa 760/05). W innych sprawach wyrażono zapatrywanie, że wyroki w tych sprawach wiążą jedynie strony tego procesu (wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 22 sierpnia 2005 r., sygn. akt XVII Ama 21/05, Dz. Urz. UOKiK 2005/3/45).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W kolejnym postępowaniu sąd jest zatem związany prawomocnym orzeczeniem, rozumianym jako określona wypowiedź sądu rozpoznającego poprzednią sprawę, będącą syntezą ustaleń faktycznych i prawnych (tak np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 19 maja 2005 r., sygn. akt I ACa 1848/04, LEX nr 166820).

 

W mojej ocenie w przypadku, gdy w rejestrze znajduje się już klauzula o identycznym lub równoważnym brzmieniu, sprawa jest bezprzedmiotowa i sąd nie powinien jej prowadzić, ale umorzyć.

 

Stosowanie przez innego przedsiębiorcę zapisów, które zawierają treści jednakowe z tymi już zakwestionowanymi, może być uznane za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, ale w związku z tym nie jest potrzebne każdorazowe uznawanie przez SOKiK za niedozwoloną klauzuli np. różniącej się tylko kosmetycznie, a nie istotnie. To tzw. prawomocność rozszerzona, którą powód w Pana sprawie zdaje się interpretować na swoja korzyść, na co mu pozwala niestety fakt, iż od czasu słynnej uchwały SN z 13 lipca 2006 r. (sygn. akt III SZP 3/06) jej rozumienie znacznie się zmieniło. Stąd tez w praktyce bywa różnie.

 

Niemniej np. poza obroną swojego stanowiska (z jednoczesnym usunięciem niedozwolonego zapisu umownego z regulaminu) pozostają również inne metody obrony. Można np. pokusić się o uznanie powództwa połączone z wnioskiem o nieobciążanie kosztami procesu, a nawet o obciążenie kosztami procesu strony wygrywającej sprawę (tak, istnieje nawet taka możliwość).

 

Warto na pewno w swoim piśmie procesowym podnieść fakt, że działanie powoda w Pana sprawie nie zasługuje na ochronę sądową z uwagi z uwagi na to, że jest ono w swej istocie nakierowane wyłącznie na zysk, a nie na osiągnięcie celu, w jakim utworzono instytucję zaskarżania postanowień wzorców umów. Sąd dysponuje podstawą prawną do tego, aby tej ochrony prawnej powodowi tu odmówić.

 

Niemniej trudno tu z góry przesadzać, jak rozwinie się Pana sprawa. Może się to skończyć zarówno oddaleniem powództwa, jak i przegraniem sprawy, ale np. z obciążeniem kosztami wnoszącego powództwo. A można i przegrać, i zapłacić koszty sądowe.

 

Na obecną chwilę proponowałabym zacząć od oddzielenia regulaminu w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług droga elektroniczną i pozbyć się (o ile to u Pana występuje) nazwy „Regulamin zakupów” (mam nadzieje, że to tak u Pana nie brzmi). W samym zaś regulaminie należy zawrzeć wyłącznie te zapisy, które dotyczą funkcjonowania samej witryny internetowej, czyli tego, do czego służy witryna sklepu, jak działa wyszukiwarka produktów itp. – a więc tylko takie działania użytkowania, które pozwalają na doprowadzenie do zawarcia umowy sprzedaży.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Klauzula niedozwolona w umowie z deweloperem

Ja i żona podpisaliśmy umowę z deweloperem. Jest w niej zapis dotyczący konieczności wniesienia dopłaty, jeśli ostateczny metraż mieszkania przekroczy o 1% ustaloną wielkość. Tak też się stało i musieliśmy dopłacić 28 tys. zł. Dopiero później przeczytałem, że tego typu ustalenie to klauzula niedozwolona. Czy możemy starać się o zwrot dopłaty? Czy należy zgłosić sprawę do sądu, czy do UOKiK-u?

Oszustwo sklepu internetowego

Sprawa dotyczy sklepu internetowego, który oszukał setki ludzi i nadal to robi. Scenariusz jest zawsze ten sam: zamówienie, brak wysyłki, rezygnacja z zamówienia, brak zwrotu pieniędzy, przeciąganie w czasie, kłamstwa, bezradność poszkodowanych. Na policję zgłaszają się nieliczni. Kiedy jednak sprawa wpłynie, właściciel sklepu oddaje pieniądze (po kilku miesiącach od zamówienia) i działa nadal tak samo, bo więcej jest tych, którzy dadzą sobie spokój.

Zastanawiam się nad zebraniem poszkodowanych i wspólnej walce z oszustem. Interesują mnie instytucje, do których zbiorowo można sprawę zgłosić. Chciałbym także wiedzieć, czy można złożyć pozwy zbiorowe z Kodeksu karnego oraz z Kodeksu cywilnego. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Niedozwolone klauzule umowne – co to jest i jak rozpoznać takie niedozwolone klauzule?

Zarzucono mi, że w regulaminie mojej strony WWW, na której sprzedaję kurs odchudzania, znajdują się niedozwolone klauzule umowne. Co to znaczy? Czym są niedozwolone klauzule umowne? Czy mogę prosić o przejrzenie mojego regulaminu, ewentualnie napisanie nowego, tak by usunąć te niedozwolone klauzule umowne?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »