Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niedotrzymanie ustnej obietnicy w sprawie podpisania umowy na czas nieokreślony

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 26.11.2015

W grudniu kończy mi się druga umowa na czas określony. W sierpniu przedstawiłam pracodawcy zaświadczenie o ciąży. Wcześniej kilka razy rozmawiałam z pracodawcą w sprawie umowy na stałe i nic nie wskazywało na to, że takowej nie dostanę. Niestety ostatnio dowiedziałam się, że nie dostanę umowy na czas nieokreślony i jedynie obecna umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Czy mogę jeszcze coś w tym zakresie zrobić, czy muszę pogodzić się z losem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

 

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Konsekwencją regulacji zawartej w § 3 komentowanego artykułu jest to, że kobieta, która zawarła umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający miesiąc, a umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zachowuje status pracownicy do czasu porodu. W dniu porodu traci jednak ten status, a co za tym idzie, jako niepracownicy nie przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji kobieta ma jednak zapewnione prawo do zasiłku macierzyńskiego.

 

W przypadku opisanym w pytaniu – pracodawca zgodnie z prawem przedłużył Pani umowę o pracę do dnia porodu, co skutkować będzie także tym, że po zakończeniu umowy otrzyma Pani zasiłek macierzyński.

 

Niestety w kwestii umowy na czas nieokreślony nic się nie da zrobić, gdyż ustalenia były jedynie ustne i niedoprecyzowane. Gdyby ustalenia takie miały miejsce na piśmie – łatwiej byłoby udowodnić zawarcie umowy tak zwanej przedwstępnej. Niestety w przypadku luźnych rozmów nie sposób udowodnić pracodawcy, że obiecał zawarcie umowy na czas nieokreślony.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus sześć =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki