Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieczytelne zdjęcie z fotoradaru – czy muszę płacić mandat?

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 28.12.2010

Otrzymałem od straży miejskiej zdjęcie z fotoradaru – widać na nim tył mojego auta. Przekroczyłem podobno prędkość o 25 km/h. Na zdjęciu nie widać, kto kierował samochodem. Złożyłem zatem oświadczenie, że nie wiem, kto był kierowcą, i w związku z tym poddaję się karze za wykroczenie polegające na niewskazaniu osoby kierującej pojazdem (oczywiście już bez punktów karnych). Czy jednak policja ma prawo nakładać taki mandat, gdy nie wiadomo, kto był kierowcą? Co się stanie, jeśli nie zapłacę mandatu za niewskazanie kierowcy?

Krzysztof Bigoszewski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiadając na Pańskie pytanie, w pierwszej kolejności przytoczyć należy treść art. 97 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych, podlega karze grzywny do 3 000 zł albo karze nagany.

 

W tym miejscu podkreślenia wymaga, że zgodnie z art. 1 § 2 K.w. nie popełnia wykroczenia sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu.

 

Z powyższego wynika, że aby możliwe było ukaranie Pana za przekroczenie prędkości, konieczne jest wykazanie Panu winy, czyli policja powinna przede wszystkim być w stanie udowodnić, że to Pan kierował pojazdem i że do naruszenia przez Pana dopuszczalnej prędkości doszło z powodu Pańskiego zawinionego działania.

 

Przenosząc powyższe rozważania na grunt Pańskiej sprawy, wskazać należy, że skoro – jak Pan wskazuje – wykonane przez fotoradar zdjęcia są na tyle nieczytelne, że nie sposób zidentyfikować znajdującej się na nich osoby kierującej pojazdem, to nie można w zasadzie skutecznie obciążać Pana za to wykroczenie. Nieuzasadnione jest bowiem wnioskowanie, że jeżeli zdjęcia są nieczytelne, to z pewnością jest na nich Pan, gdyż jest Pan właścicielem pojazdu. Raz jeszcze podkreślić należy, że okoliczność ta powinna być udowodniona, a nie jedynie uprawdopodobniona (do czego, jak się wydaje, zdjęcia te również nie prowadzą).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zaznaczyć jednak należy, że policja jest uprawniona do uzyskania od Pana informacji o tym, kto w chwili przekroczenia prędkości był kierowcą Pańskiego pojazdu. Brak współpracy w tym zakresie może zostać potraktowany jako wykroczenie samo w sobie.

 

Stosownie do art. 65 § 1 K.w., kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania:

  1. co do tożsamości własnej lub innej osoby,
  2. co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania

– podlega karze grzywny.

 

Natomiast § 2 mówi o tym, że tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji, upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, wiadomości lub dokumentów co do okoliczności wymienionych w § 1.

 

Podkreślić jednak należy, że również w tym przypadku konieczne jest wykazanie winy osobie „zatajającej” interesujące policję dane. Dlatego też za takie wykroczenie może być uznane świadome działanie sprawcy, który mimo posiadania żądanych informacji odmawia ich udzielenia. Niezasadne byłoby natomiast przypisywanie winy osobie, która informacji o personaliach kierowcy nie posiada, jednak, choćby ogólnie, wskazuje, kto jej zdaniem miał w tym czasie dostęp do jego pojazdu.

 

Odnosząc się z kolei do kwestii postępowania z już otrzymanym przez Pana mandatem, to wskazać należy w pierwszej kolejności, że jest to mandat zaoczny.

 

Powyższe – zgodnie z art. 98 § 5 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia – oznacza, że mandat karny zaoczny powinien wskazywać, gdzie w terminie 7 dni od daty jego wystawienia ukarany może uiścić grzywnę, oraz informować o skutkach jej nieuiszczenia w tym terminie. Staje się on prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny we wskazanym miejscu i terminie.

 

Z kolei – stosownie do art. 99 K.p.s.w. – w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. We wniosku tym należy zaznaczyć, że obwiniony odmówił przyjęcia mandatu albo nie uiścił grzywny nałożonej mandatem zaocznym, a w miarę możności podać także przyczyny odmowy.

 

Zatem jeżeli zdecyduje się Pan ostatecznie na nieuznanie mandatu i nieuiszczenie nałożonej na Pana grzywny, to w zasadzie nie powinien Pan płacić tej grzywny, nie będzie Pan też musiał składać w związku z tym żadnych odwołań czy innych pism. Policja po upływie terminu uiszczenia przez Pana grzywny sama skieruje sprawę do sądu. Sąd zbada cały zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, w tym będzie mógł oddać zdjęcia z fotoradaru do badania przez biegłego (choć koszty takiej opinii mogłyby przekroczyć wysokość samej grzywny), a także przeanalizować Pańską odmowę czy też deklarowany brak możliwości wskazania kierowcy pod kątem ww. przepisów dotyczących wykroczenia zatajenia posiadanych informacji przed organami ścigania.

 

Zaznaczyć także warto, że po skierowaniu sprawy do sądu sąd nie jest związany ustaleniami policji ani ustalonym przez policję wymiarem kary – sąd może go ostatecznie zarówno pomniejszyć, jak i powiększyć w granicach wyznaczonych przez wskazany przepis Kodeksu wykroczeń.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Uniknięcie punktów karnych z fotoradaru

Dostałam zdjęcie z fotoradaru za przekroczenie prędkości. Chcą dać mi 4 punkty i mandat. Chcę uniknąć punktów. Czy mogę powiedzieć, że nie pamiętam kto jechał i w ten sposób uniknąć punktów?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »