Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nie wróciłem po przepustce do więzienia, co z przedawnieniem?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 10.11.2014

Byłem skazany w 1994 r. na 1 rok 6 miesięcy, wyrok się uprawomocnił w 1995 r. Dwa tygodnie przed warunkowym zwolnieniem za dobre sprawowanie nie wróciłem z przepustki. Według mnie sprawa się już powinna przedawnić, ale w dalszym ciągu jest za mną wystawiony list gończy. Czy fakt, że nie wróciłem z przepustki, sprawił, że przedawnienie nie biegło?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W Pana sprawie istotna jest treść przepisu art. 103 Kodeksu karnego, zgodnie z którym:

 

„Art. 103. § 1. Nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:

1) 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą,

2) 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat,

3) 10 – w razie skazania na inną karę.

§ 2. Przepis § 1 pkt 3 stosuje się odpowiednio do środków karnych wymienionych w art. 39 pkt 1-4 oraz 6 i 7; przepis § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do środka karnego wymienionego w art. 39 pkt 5”.

 

Innymi słowy, mając na uwadze, iż został Pan skazany na 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności, kara ta nie może zostać wykonana, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat 15.

 

Najistotniejszym jest, iż terminy wykonania kary mają charakter bezwzględny, tj. nie ulegają przerwie ani z powodów prawnych, ani z powodów faktycznych. Innymi słowy po upływie tych terminów kara nie może być wykonana. W uchwale z dnia 25 marca 2003 r., sygn. akt I KZP 4/2003 Sąd Najwyższy wskazał, iż „termin przedawnienia wykonania kary pozbawienia wolności biegnie od uprawomocnienia się wyroku skazującego, niezależnie od tego, czy później zapadły orzeczenia modyfikujące jej wymiar”. „Wnioski wynikające z wykładni językowej tego przepisu upoważniają do stwierdzenia, że początkiem terminu przedawnienia wykonania kary jest data uprawomocnienia się wyroku skazującego. W art. 103 § 1 K.k. mowa jest o wyroku, a nie o orzeczeniu, a zatem istotna jest kara zawarta w wyroku, natomiast późniejsze jej modyfikacje dokonane po uprawomocnieniu się wyroku, np. w wyniku zastosowania amnestii lub aktu łaski, nie mają znaczenia dla przedawnienia wykonania kary. W przepisie tym chodzi bowiem o karę pierwotnie wymierzoną prawomocnym wyrokiem, dlatego późniejsze zmiany, wprowadzone do wyroku w postępowaniu wykonawczym w formie postanowień, nie mogą mieć wpływu na zmianę terminu przedawnienia. Oczywiste jest więc, że termin przedawnienia liczy się od daty uprawomocnienia się wyroku skazującego, a nie od daty uprawomocnienia się orzeczenia, na podstawie którego złagodzono karę”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Innymi słowy jeżeli uprawomocnienie się wyroku, na podstawie którego został Pan skazany, nastąpiło w 1995 r., przedawnienie wykonalności kary nastąpiło po upływie 15 lat.

 

Wyraźnie wskazać należy jednak, iż nie stawiając się z końcem przepustki do zakładu karnego popełnił Pan czyn z art. 242 § 2 zgodnie z którym: kto, korzystając z zezwolenia na czasowe opuszczenie zakładu karnego lub aresztu śledczego bez dozoru, bez usprawiedliwionej przyczyny nie powróci najpóźniej w ciągu 3 dni po upływie wyznaczonego terminu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

W roku 1993 obowiązywał Kodeks karny z 1969 r., w którym zgodnie z art. 256 § 1: Kto uwalnia się sam, będąc pozbawiony wolności na podstawie orzeczenia sądu lub prawnego nakazu wydanego przez inny organ państwowy, podlega karze pozbawienia wolności do roku.

 

Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat 5, gdy chodzi o pozostałe występki. Jeżeli w okresie przewidzianym w art. 105 wszczęto postępowanie, karalność przestępstwa ustaje z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu.

 

Jednakże zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r.: przepisy wprowadzające Kodeks karny do czynów popełnionych przed wejściem w życie Kodeksu karnego stosuje się przepisy tego kodeksu o przedawnieniu i zatarciu skazania, chyba że termin przedawnienia już upłynął. Innymi słowy przedawnienie karalności czynu z art. 256 § 1 K.k., którego odpowiednikiem w nowym Kodeksie karnym jest art. 242 § 2 nastąpi według zasad obowiązujących obecnie w Kodeksie karnym z 1997 r.

 

Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat 5, gdy chodzi o pozostałe występki. Jeżeli w okresie przewidzianym w art. 101 wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa określonego w § 1 pkt 1-3 ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach – z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu. W Pana przypadku zatem termin uległ wydłużeniu o kolejne 5 lat.

 

Jeżeli oskarżony, w stosunku do którego wydano postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, ukrywa się, sąd lub prokurator może wydać postanowienie o poszukiwaniu go listem gończym. W mojej ocenie nie zachodzi jednak na podstawie przytoczonych powyżej okoliczności możliwość wystawienia za Panem listu gończego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zezwolenie na opuszczenie zakładu karnego

Mój narzeczony od kilku miesięcy przebywa w zakładzie półotwartym (szczegóły dotyczące jego kary przesyłam w załączniku). Narzeczony do tej pory nie korzystał z widzeń ani przepustek. Opinię z zakładu karnego ma bardzo dobrą, otrzymuje nagrody. Teraz wybieram się do Polski na urlop

Przedawnienie wykonania kary po niestawieniu się w zakładzie karnym

W listopadzie 1992 r., po odbyciu kary 1 roku pozbawienia wolności, wyszedłem na warunkowe zwolnienie (6 miesięcy). Wyrok ten został mi odwieszony 1,5 roku później, gdyż dopuściłem się pobicia. Za to przestępstwo zostałem ukarany karą 1 roku pozbawienia wolności – wyrok upra

Ciężka choroba więźnia zakładu karnego a przepustka

Odbywam karę więzienia, ale obecnie mam przerwę z powodu złego stanu zdrowia – muszę być leczony poza zakładem karnym, cierpię na ciężką chorobę wirusową. Przerwa udzielona została do końca października 2011 r., ale miesiąc temu lekarz uznał, że obecne leki na mnie źle

Praca na lotnisku mimo wyroku skazującego w przeszłości

W 2007 r. zostałem skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Sprawdziłem w KRK, że to skazanie już uległo zatarciu. Obecnie mam szansę na pracę na lotnisku, ale nie wiem, czy ją dostanę. Weryfikacji ma dokonywać straż graniczna. Czy to możliwe, że ma dostęp do innych danych o

Czy brat może bezpiecznie przyjechać odwiedzić rodzinę w Polsce?

Mój brat 16 lat temu został skazany na 1,5 roku więzienia. Kilka miesięcy spędził w areszcie śledczym, po czym go zwolniono. Myślał, że to już koniec sprawy i wyjechał za granicę. Okazało się jednak, że sąd wydał wyrok skazujący. Brat jednak nie wrócił go odbyć. Czy obecnie, po

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Niecałe 6 lat temu sąd uznał mnie za winnego prowadzenia roweru po alkoholu (art. 178a § 2 Kodeksu karnego). Grzywnę uiściłem. Czy kara została zatarta? Potrzebuję zaświadczenia o niekaralności – czy mogę je uzyskać?

Zatarcie skazania a zatajenie prawdy w formularzu przyjęcia do służb mundurowych

19 lat temu zostałem ukarany przez kolegium do spraw wykroczeń za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu (kara 1,5 roku). 8 lat temu przyjęto mnie do służb mundurowych. Wtedy otrzymałem z Krajowego Rejestru Sądowego zaświadczenie o niekaralności. Jednak w formularzu przyjęcia w zapyta

Okres próby po jeździe po alkoholu

W 2010 r. zostałem skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości na 1 rok w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę. Kwotę zapłaciłem, okres próby minął. Tydzień temu znów zostałem zatrzymany na tym samym wykroczeniu. Czy moje skazanie jest już zatarte, czy będę odpowiadał jak za

Nieodbycie kary więzienia

Jaka jest sytuacja mężczyzny, który nie stawił się do odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze 3 lat i 6 miesięcy z art. 279 § 1 Kodeksu karnego? Wyrok zapadł w 2000 r. Mężczyzna przebywa obecnie za granicą od 2000 r., pracuje. Kiedy wyrok się przedawni?

Kiedy syn uwolni się od przeszłości?

Syn mój został skazany w 2014 roku wyrokiem sądu za jazdę pod wpływem alkoholu na rowerze (17 lat) . Kara to 400 zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów rowerowych na okres 1 roku. W związku ze zmianą kwalifikacji powyższego czynu w listopadzie 2013 na wykroczenie, napisaliśmy teraz, w

Powrót do kraju ojca niepłacącego alimentów

Zostałem skazany na rok więzienia (w zawieszaniu na cztery) za niepłacenie alimentów. Później odwieszono mi wyrok. Obecnie przebywam za granicą. Dziecko dostawało alimenty z funduszu, jednocześnie wysyłałem je do domu. Wiem, że jak to wyjawię, to córka będzie musiała zwrócić pomoc

Potrójne uniewinnienie i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia

Zostałem oskarżony przez byłą żonę o molestowanie naszych dzieci. Sprawa toczy się od wielu lat. Zostałem raz skazany, a trzy razy uniewinniony. Obecnie po apelacji sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia. Kiedy nastąpi jej przedawnienie?

Odsiedzenie części kary więzienia

Za kilka dni mija okres 15 lat od skazania mnie na 4,5 roku pozbawienia wolności, z czego odsiedziałem 1,5 roku. W tej chwili przebywam na wolności ze względu na ciężka chorobę. Czy odsiedziane około 1,5 roku wstrzymuje okres przedawnienia?

Czy mogę zapomnieć o wyroku?

Jestem skazany z art. 202 § 4a Kodeksu karnego. Nie było pokrzywdzonych. Wyrok sądu – 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Czas kary zawieszenia zakończył się 9 listopada 2014 roku. W czasie zawieszenia kary nie było żadnych kłopotów z prawem z mojej strony.

Co z przedawnieniem, jeśli nie udało się znaleźć sprawcy?

W 1998 r. dokonano przestępstwa z art. 289 § 1 Kodeksu karnego. Do dziś nie udało się znaleźć sprawcy. Po jakim czasie następuje przedawnienie czynu?

Zignorowanie konieczności odbycia kary

Popełniłem kradzież w 2007 r. Wyrok zapadł 2 lata później. Niestety zignorowałem konieczność odbycia kary więzienia. Kiedy nastąpi przedawnienie wyroku?

Cofnięcie pozwolenia na broń myśliwską za jazdę pod wpływem alkoholu

Około 5 lat temu zatrzymano mi prawo jazdy za prowadzenie samochodu po alkoholu. Otrzymałem 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata. Zatarcie skazania już nastąpiło. Czy mogą mi jeszcze cofnąć pozwolenie na broń myśliwską?

Posłużenie się fałszywym świadectwem dojrzałości 10 lat temu

Posłużyłem się w 2004 roku fałszywym świadectwem dojrzałości. Mamy obecnie 2016 rok, czy sprawa się przedawniła? Nie zostałem za to skazany. Ale obawiam się o przyszłość.

Przedawnienie przy zbiegu czynów zabronionych

W 2000 i 2001 r. wyłudziłem kilka laptopów na fałszywe świadectwo pracy. Niedługo potem wyjechałem za granicę, gdzie do tej pory przebywam. W ciągu tych lat i również ostatnio do domu rodzinnego przychodziły dla mnie wezwania do stawiennictwa w prokuraturze w charakterze świadka. Ojciec
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »